כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאיזה מפלגה תצביע בבחירות הקרובות?
[תוצאות]


 
 
מונה:


גג מסוי למס איזון - טור דעה מאת: יוסי נץ

 
לקראת ההצבעה בדבר קביעת גג לגביית מס אזון ל2000 ש"ח.  אני מבקש להעיר את תשומת לב החברים כי המדובר הוא בבעיה כלל מדינית כואבת ומפרקת את כלל המדינה; מציאות שמעוררת זעזוע והתקוממות היא שתאגידים המשלשלים לכיסיהם רווחים דמיוניים מחוייבים בגובה מס מגוחך, בעוד העשירונים האמצעיים של האזרחים מחוייבים  במס  אמת כגובה השתכרותם. כן, מקוממות ביותר כל התגלחות והתספורות שמעניקים לטייקונים החזיריים ביותר, כיצחק תשובה, בעוד אזרחים שחייבים סכומים זניחים למדי - חובותיהם מחושבים בריביות של אוברדראפט מטורפות ולפתע חלקם מוצאים את עצמם ואת משפחותיהם ברחוב. במלים אחרות, השלטונות מעדיפים בגלוי את העשירים ביותר ודווקא להם נותנים הנחות מס מפליגות. 

ההצעה שמוצעת כאן, ממש זהה להתנהלות הקפיטליסטית החזירית הנוהגת במדינה. אנחנו, שמחשיבים את עצמינו כחברה מגוננת, במו ידינו ניצור פערים כלכליים - חברתיים בקיבוץ, בביתנו. מדוע? לדוגמא: ישנם בקרבנו אנשים מוכשרים מאוד, כמו למשל מהנדס שעבד בגמל שנים ממושכות. הוא פורש בימים אלה מגמל. הוא אדם מוכשר מאוד וייתכן כי יזכה לנהל מפעל גדול פי כמה מגמל ויביא הביתה משכורת נאמר,של 100 אלף ש"ח.  הוא יחוייב במס איזון של 2000 ש"ח כשם שמי שמשתכר 20 אלף ש"ח. עיני אינה צרה במשתכר 100 אלף ש"ח, אך מס אמת לא יוריד אותו  מנכסיו.

גם אני קראתי  בנעורי את כמעין המתגבר ומרד הנפילים, בהתלהבות רבה. כן, זה סקסי. אבל, כך לא מתנהלת חברה מתוקנת, ואפילו ארה"ב, החברה הקפיטליסטית ביותר בעולם, אינה נוהגת עוד כך, ואף הם שמים חסמים ובלמים לטייקונים.

בעיני, ברגע ש"תיקון" זה של תקרת ה2000ש"ח אכן יתקבל, הדבר יהפוך את חברת הקיבוץ לחברה מקולקלת חברתית. מרחיבה פערים ביוזמת הנהגתה. אני אישית התפטרתי מן המזכירות על רקע זה, מאחר ואיני יכול לעשות עצמי שותף למהלך זה, ולוא גם מבחינה עקרונית.

 
יוסי נץ
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים