כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאיזה מפלגה תצביע בבחירות הקרובות?
[תוצאות]


 
 
מונה:


חוגגים 90 - דפים מהארכיון

 
ב- 31/7/1926 עלו ראשוני החברים על גבעת כניפס - היא שריד
 

מתוך יומן "אחוה"

31 ליולי 1926

גניגר

השבוע התחילו בהעברה לכניפס, מקום התיישבות הקבוצה הנבחר על ידה. בנו את הצוקול [משטח מוגבה לבניית המטבח] והתחילו במלואו. הכינו את הקירות מחלקים בודדים ובמשך השבוע הבא חושבים להקימו. ע"י זה יוכלו איזה חברים לעבור לשם.

שאלת ההעברה עומדת ותלויה ונדחית זה שנה שלמה מיום ליום, תמיד בתקווה, שבימים הקרובים יתקבלו האישורים הדרושים מההנה"צ [ההנהלה הציונית] והמרכז החקלאי. אישור הנקודה כשהיא לעצמה בתור מקום התיישבות הקבוצה אושרה בישיבה פלנרית [במלוא ההרכב] של המרכז החקלאי בהתחלת השנה החולפת בטבריה, וההנה"צ הסכימה לה "די – יורא".

מנקודת השקפה משקית דרוש היה שההעברה תצא לפועל עוד בשנה החולפת בהתחלתה, הן מפאתי ההשקעות המרובות הזמניות שהוכנסו במקום הנוכחי, שיחד עם העברת המשק הן נעשות לחסרות ערך, והן מפאת איבוד הזמן בנסיעות לבטלה, הובלות מיותרות הנה ושוב, הליכה וחזרה לעבודה במרחק גדול, גנבות ועוד. חשוב הוא גם הזמן והמרץ המתבזבז חינם מבלי להועיל להטבת וביסוס המצב המשקי.

העיכוב הכי קשה חל מפאת חוסר הכספים הדרושים לסידור הכנת רכישת הבנינים (צריפים וסככות).  
הרפת הראשונה בשריד - 1927
 
1927 - מחסן התבואות והמתבן - צילם: ק.ה.
 
1928. חברי קב' "אחוה" הליטאים וחברי קב' "ביברכה" הצ'כים, המייסדים של קיבוץ שריד, עם מקס ברוד וד"ר פליקס וולטש המבקרים בשריד.
בתצלום: משה פרס, חיים חרמוני, פרידל שליסר, אוטל, אבנר אבלס, יוסל ולנר, מנחם צנטנר, פולדי אורבך, פיליפ ביהם, רבקה חרמוני, בונה שטרסר, דוד כפרי, שלמה רוזן, אברהם צוקר, צילה ואפרים רוזן, פנינה ויונתן דולינסקי ועוד
 
1928. פולדי אורבך, חבר בקב' "ביברכה" והטרקטור הראשון בשריד - ה"אבנס". פולדי היה נשוי לאחות של פרנצי גולומביק. 
 
© כל הזכויות שמורות לארכיון קיבוץ  שריד
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים