כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאיזה מפלגה תצביע בבחירות הקרובות?
[תוצאות]


 
 
מונה:


הרהורים לאחר שיחת קיבוץ
מאת: אורנה עצמוני  |  פורסם בתאריך: 15/2/2015
 
אינני נוהגת לכתוב כאן ואינני נוהגת להביע דעה על שיחות הקיבוץ, אבל מהשיחה האחרונה יצאתי בהרגשה רעה מאד
שלצערי לא עברה לי.
אנחנו שתמיד החשבנו את עצמנו נעלים ונאורים מתנהגים באלימות מילולית כלפי חברי הקיבוץ ובעלי התפקידים.
האם כל מי שלא חושב כמוני, בין אם הוא בעל תפקיד ובין אם לאו, צריך לחטוף?
האם באמת אפשר להעביר תקציב שכולם יהיו מרוצים?
הרי ניתן מספיק זמן בשביל לערער ולהציע הצעות.
האם באמת אפשר גם להעלות את הפנסיה, גם לתת הנחה בחינוך, גם לקצץ במסים, גם לסבסד את חדר האוכל וגם לשמור על ארכיון כמורשת של קיבוץ בן 90?
הרי לא צריך להיות כלכלן בשביל להבין שזה בלתי אפשרי.

לא ראוי ולא מכובד שמשתלחים בהנהלה ובכל העושים במלאכה. מה אנחנו רוצים?
מה נשיג בזה שנחזיר להנהלה את התקציב? ישבו והשקיעו בו הרבה מחשבה והרבה עבודה.
למה אנחנו כל כך מזלזלים באנשים שאנחנו בחרנו? הרי אנחנו בחרנו בהם. כולם נבחרו בבחירות דמוקרטיות.
איך יתכן שאנחנו בוחרים ולא סומכים עליהם ולא נותנים לבצע את עבודתם?
האם מנהל השיחה הוא שק חבטות?
 
האם כל פעם שמנהל השיחה יחדד את זה שיש סדר יום לשיחה וצריך לדבוק בו הוא יחטוף כאילו הוא סותם פיות?
לא בכדי מתפרסם מראש סדר היום של השיחה. שיחת הקיבוץ אינה הבמה בה כל אחד יעלה את רחשי ליבו בלי קשר לנושא.
ממתי מוחאים אצלנו כפיים כשמישהו מביע דעה שאני מזדהה איתה?
זה לא מכבד אותנו, אלא להיפך.
הייתי רוצה לראות אותנו יוצאים לדרך חדשה ונעימה יותר כי הרי כולנו בחרנו לחיות כאן וכל בעלי התפקידים נבחרו מטעמנו.

 
בתקוה לימים טובים יותר
אורנה עצמוני

 
ראשית, יש בי הערכה רבה לבעלי התפקידים שעמלו על הכנת התקציב. אם זאת, התבוננתי בשיחת הקיבוץ האחרונה והבחנתי בהתרחשות שונה, ראיתי צימאון לצורך בשינוי צורת ההנהגה, צורך בביטוי חברתי-כלכלי ולא רק עסקי-כלכלי. קול קורא יצא מן השיחה: רווחה ולא רק רווחים! צדק ולא צדקה! בעייני, זה היה עיקר הדברים. להבנתי, המודל הקיים היום בארגון התקציב, לא מיישם בצורה מאוזנת את המתח שבין הפרט לכלל ולכן, אפשרי והכרחי להחזיר התקציב להנהלה, לבחינה מחודשת, במטרה למצוא דרך לשרת את צרכי קייום הקהילה ולא רק התיחסות ל“עסקים והשקעות”. אסור ששיחת הקיבוץ תהיה רק חותמת גומי, כפופה לנהלים הרחוקים משיחה אמיתית. יש להפסיק לפחד מהמודל "הישן" של שיחת הקיבוץ השיתופי. יש למצוא דרך לשתף, לקרב ו"לשריין" בלב חפץ גם את החברים, גם החדשים בשיחות הקיבוץ ולהישמע לקולות השונים. רבים מהחברים החדשים אינם אחוזי אימה מערכי הקיבוץ "הישן", והם מספיק מפוכחים ומתורגלים במציאות החיים הכלכלית בשוק החופשי על מנת לזהות את כשליו.

כמו כן יש לשריין את קולו של הוותיק, על מנת שהחדש ילמד מהוותיק ולהפך. כך בעיני יוצרים המשכיות טבעית ובריאה, זיקה בין עבר, הווה ועתיד. 
אל לנו לאמץ את גישת המנהלים הרחוקה מהשקפת עולם חברתית, המצביעה על הקושי הטמון בכך שקולות החברים עלולים להתלהם ולצאת נגד ההנהלה. הנהלת קהילה כשמה- אמורה לייצג את החברים הקהילה, לשמוע ולהכיל את הדעות השונות והמגוונות ובו בעת גם להכריע באופן קשוב ומנומק לצורכי הקהילה. עלינו לשאול ולהציע רעיונות כיצד לאפשר לכלל החברים תנאים כלכליים-חברתיים שיאפשרו לחיות בכבוד ואין כל סיבה לפחד מריבוי קולות, בטענה שהן מקשות על ההנהלה בביצוע המשימות. מהירות המשימה להשלמת התקציב אינה ערך בפני עצמה, יש לבחון התקציב אם הוא ראוי ומתיישב עם הצדק החברתי מחד יחד עם תנאי המציאות המורכבים מאידך.
רווח אינו נמדד רק בדוח השנתי של מספרי הוצאות והכנסות, רווח נמדד גם לאורך זמן כמדד של תרומה, שייכות וזהות לקהילה, שבדרך כלל גם מצדיקה את עצמה לבסוף מבחינה כלכלית.

בדיוק כמו במחאת מעמד הביניים בקיץ 2011, כך מחאת החברים שקורסים תחת הנטל הכלכלי הכרוך בהלוואות לבניית בית (למי שידו משגת), בתשלומים גבוהים למערכת החינוך ובמיסים גבוהים, לשם כך יש להתחיל מהרצון לשיח בין החברים. מן הראוי לשמוע ולהשמיע, ללמוד וללמד, לא לחשוש מהשוני שבאחר. יש להחזיר במודל חדש את שיחת הקיבוץ. 
ולנושא “הדמוקרטיה”-במהלך נוכחותי בשיחות הקיבוץ, למדתי שאפשר להדיר שלושה רבעים מהחברים מהשתתפות בהכרעות משמעותיות, ועדיין להיחשב כמופת לדמוקרטיה ולכן שיטת הדמוקרטיה איננה תמיד מספקת "צדק".

ולמי ששכח מהי חלק ניכר מדמוקרטיה: זכויות האדם כמו הזכות לחירות, חופש דיבור, חופש התאגדות וחופש התנועה. עלינו לזכור כי עומדת לזכותו של כל חבר היכולת לקחת חלק בקביעת גורלו, לצד הנהלה מייצגת נבחרת, מצומצמת ו/או מתחלפת. לא ניתנה לנו הפריבילגיה להשאר אדישים לאופי הובלת תהליכי ההנהלה ולא מתוך ביקורת אלא מתוך הצורך להביא שינוי בתפיסת ניהול הקהילה. בהצלחה לכולנו!
אריאל מילוא
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים