כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאיזה מפלגה תצביע בבחירות הקרובות?
[תוצאות]


 
 
מונה:


הרהורים לעת ערב - מאת: יוסי נץ

"נער הייתי גם זקנתי ולא ראיתי צדיק נעזב וזרעו מבקש לחם"

האמנם? האם קיים צדק אלהי או צדק כלשהו מן הסוג הזה? בל נשלה עצמינו. אנו- הקיבוץ בעבר וגם כיום, איננו אלא מיקרוקוסמוס של החברה הכללית. איננו טובים ואיננו רעים מן הסובב אותנו. במה אם כך מותרינו? במסגרת שקבענו לעצמינו המאפשרת לנו שליטה בחברה שלנו מעבר למה שהחברה בחוץ מסוגלת להעניק לאזרח הבודד.

מסיבה זו, כשנעשות עוולות בחברתנו בקיבוץ, כשהביורוקרטיה בקיבוץ מתחילה לקבל את הממדים של הביורוקרטיה כפי שהיא מחוץ לקיבוץ, ולעתים אף יותר, (מכיון שאנו משיתים על עצמינו מעבר לתקנות אזרחיות, גם את תקנות החברה בקיבוץ) העוולות מתעצמות והאפשרות לתקנן קטנה.

אני, כחבר מזכירות אמור פה ושם לתת תשובות לחברים הפונים אלי בעניינים שונים. לצערי, נוכחתי לדעת שיותר משיש לי תשובות – יש לי שאלות. למשל: "אורות שריד" שמגדיל לפתע את הוצאות החשמל של כל משפחה בשריד. נשאלתי מדוע. ובעצם, אני שואל מדוע?? אנחנו מחוייבים לבנות לעצמינו תשתית אנרגיה חשמלית משלנו. אילו גרתי נאמר במלך ג'ורג' פינת אלנבי בתל אביב, האם מישהו היה כופה עלי לבנות לי (או לשכונה שלי) מערכת שכזו? אולי כן. תמהני.

"צדק חברתי" – הבעייה קיימת בחברה במדינה. אך האם אינה מועצמת אף יותר בחברה של הקיבוץ? כלומר, האם ההון מתחלק בצורה הוגנת?

"ציות לחוק והתחשבות בזולת." אנחנו עדים למצב בלתי נסבל של אפניים חשמליים, קורקינטים חשמליים וכד', שנוסעים על המדרכות בערים ומהווים סכנה להולכי הרגל. לפני שנים אחדות התרעתי על מצב דומה ובלתי נסבל מן הסוג הזה, אף גרוע מכך, שמכוניות נוסעות בשבילים של הולכי רגל והופכים אותם לדרכים סואנות. הצעתי הצעות אופרטיביות בקשר לכך. ומה נעשה? מן המזכירות למועצה, לאגודת המתיישבים מהכא להתם ועולם כמנהגו נוהג... והמצב הולך ומדרדר וההפקרות מעמיקה.

פניתי למזכירות (בה כאמור, אני חבר) שנעשה לפחות בביתנו להעסקה ישירה במקום להשתמש בחברות קבלן, כדי להיות חברה צודקת יותר. הייתה לי תחושה של רוח גבית, אך זו נמוגה כלא הייתה, ודבר לא נעשה.

כמו רבים מחברי הקיבוץ, באתי גם אני לאספת הקיבוץ לפגישה עם שותפנו העסקי – לידר. גם אני נרגש לראות את הפוטנציאל הכלכלי והרווחה הכלכלית האפשרית לקיבוץ מהתקשרות זו. אבל, שוב נשאלת השאלה: האם זה לא עלול להיות כמו "הגז של תשובה?"

בערוב יומי, אני מוצף עוד בשאלות רבות. למי הפתרונים?
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים