כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאור חג הביכורים המוצלח מה דעתך על השתלבות תושבי ההרחבה בשריד
[תוצאות]


 
 
מונה:


    
"חודשי חופשי" סיכום חודש ינואר - פברואר 2018
ט"ו בשבט, הלוא הוא חג לאילנות -  חודש בו העצים מחדשים את פריחתם ואת הבשלת פֵּירותיהם.  הסיבה, שהחודש הרבנו באכילת פירות, בעיקר שבעת המינים בהם נשתבחה ארץ ישראל, היא:
"כִּי ה' אֱלֹהֶיךָ, מְבִיאֲךָ אֶל-אֶרֶץ טוֹבָה: אֶרֶץ, נַחֲלֵי מָיִם--עֲיָנֹת וּתְהֹמֹת, יֹצְאִים בַּבִּקְעָה וּבָהָר. אֶרֶץ חִטָּה וּשְׂעֹרָה, וְגֶפֶן וּתְאֵנָה וְרִמּוֹן; אֶרֶץ-זֵית שֶׁמֶן, וּדְבָשׁ." (דברים, ח', ז'-ח').
עכשו זה ברור.


מאת: שלי כהן לב  |  פורסם בתאריך: 6/3/2018  
שפע איחולים וברכות חמות
• לליאור ושגיא צוקר, להולדת הבת – רותם, אחות לאייל ושני. ברכות לסבים שוש ויוסי צוקר ולכל המשפחה.
• לסבים תרצה ומאיר פלגי להולדת הנכדה - ליה, בת להילי ואלירן, אחות לאלרואי.
• לתום שיפטן, כל הכבוד לקבלת רשיון רואה חשבון. בהצלחה !!

קבלת שבת

• ביום שישי, 12 בינואר, ארחנו את יגאל גרייבר , אשר סיפר על צינור הנפט כירכוכ-חיפה, והקשר לשריד.
צינור זה הוביל נפט גולמי משדות הנפט שבכירכוכ בעיראק דרך ירדן לחיפה, ואורכו 942 קילומטר. הנפט עבר בצינור במשך 10 ימים מתחילתו ועד סופו, וכשהגיע לחיפה זוקק בבתי הזיקוק בחיפה, נאגר במכלים, ומהם הוזרם למכליות שהובילו אותו לאירופה. הצינור החל לפעול בשנת 1935, בתקופת המנדט הבריטי בארץ ישראל, והפסיק לפעול בשנת 1948, עם הקמת מדינת ישראל. 
והקשר לשריד? – נו, אתם יודעים, חלק מן הצינור עובר ממש מתחת לרגלינו.


• ביום שישי, 19 בינואר, ארחנו את צבי ילינסקי, אשר סיפר על הפעילות ב"צועדים יחד לעתיד משותף" - תנועה אשר יוזמת ומקיימת פעילויות רבות לטווח ארוך בתחומי התרבות, השיח, החינוך ולימוד המורשת בין יהודים לערבים באזורים שונים במדינה.

• ביום שישי, 9 בפברואר, ארחנו את נוקי בן שושן – מנכ"לית עמותת ותיקי העמק, ואת סיגל אהרון – רכזת המתנדבים ואחראית על קידום הבריאות והספורט במועצת עמק יזרעאל. השתיים הציגו בפנינו "מבט נוסף על התנדבות".

• ביום שישי, 16 בפברואר, ארחנו את עדי ועומר ניר, אשר בנו רובוט לקטיף בחממות.
"קטיף עגבניות? – לא מה שחשבתם !".


• ביום שישי, 23 בפברואר, ארחנו את עדי נימרי אשר תאר את "האיים המלדיביים בעיניי צוללן".
אי בודד קטן עם חול לבן, ים שקוף ונקי בצבע טורקיז? – זה הסימן !! – הגעת למלדיביים..
האיים המלדיבים ממוקמים בלב האוקיינוס ההודי דרומית לאי סרילנקה, ומהווים אחד מאתרי הנופש והצלילה האטרקטיביים ביותר בעולם. מיקומם באזור קו המשווה מקנה להם  מזג אוויר טרופי חם ולח, ומים צלולים המבטיחים אפשרויות צלילה מרהיבות והתרשמות מהעולם התת ימי העשיר, משך כל חודשי השנה.
שבת מוסיקלית
בשבת, 24 בפברואר, התקיים בבית המוסיקה קונצרט בוקר, בהשתתפות יהלי בר אילן – צ'לו, אינה קולטון – פסנתר.

הרצאה
ביום חמישי, 22 בפברואר, הקשבנו להרצאתו של רועי פרחי, מראשי המאבק בשחיתות השלטונית.   אוי, מה שקורה במדינה...

מעללי בוגרי הסנדוויץ'

• ביום חמישי, 18 בינואר, נערך ערב "מרק עם תוכן" עם איילת חקלאי – מרצה בנושאי בריאות הוליסטית, והפעם הרצתה על "בריאות שיש בה שמחה".

• ביום רביעי, 24 בינואר, פגשו וותיקינו את רום הרוש – מרכז ועדת בריאות. המפגש נערך במועדון לחבר וכלל כיבוד מפנק.

• ביום רביעי,  28 בפברואר, יצאו בוגרי הסנדוויץ'  לנקרות ראש הנקרה, לסיור מודרך במחלבות שטראוס וביקור בשוק בעכו.
סיכמה חווה בומס:
"ביום 28.2.18 יצאנו לסיור במחלבות שטראוס , בבית הכנסת התוניסאי ובשוק בעכו. למדנו על תהליך יצור של חלק ממוצרי החלב (החלב הניגר מיוצר ביותבטה), הלבישו אותנו בחולצות לבנות וכובעים אדומים, נתנו טעימות והצצה לאולם היצור.
בבית הכנסת ראינו 3 קומות מכוסות באריחי קרמיקה מרשימים לפי תמונות וציורים מהתנ"ך, מהתורה וממה שקרה עם היהודים בזמן השואה. עבודת ענק הושקעה במקום.
בשוק כל אחד הלך להנאתו הפרטית וחלק מהקבוצה אפילו עשו שיט בסירה מהצד השני של החומה שלא רואים מתוך העיר.
מזג אויר נפלא ליוה אותנו במשך היום, איפשר ארוחת בוקר בחיק הטבע והשאיר טעם של עוד".
סדנת תינוקות – מרכז פלא
ביום שני, 15 בינואר, נפתח בשריד המרכז הטיפולי החדש של שני אדמון. "מרכז פלא", שמו, והוא ממוקם בקרבת "הגיציה".
‎הסדנא המתאימה לתינוקות בגילאי חודשיים ועד חצי שנה, מתמקדת בשלבי ההתפתחות של שכיבה על הבטן, הרמת הראש והתהפכות, ואילו הסדנא המתאימה לתינוקות בני 5-9 חודשים מתמקדת בהתפתחות לשלב הזחילה.
בסדנא מקבלים ההורים כלים כיצד לתמוך בתינוק במצבים שונים, להתגבר על קשיים אופייניים, להעזר במקומות החזקים, הנעימים והנוחים, כדי לשפר ואף למנוע מצבים של חוסר נוחות, המנעות וקשיים בהתפתחות.
שני, בהצלחה !!!
מרוץ  רמת דוד-נבטים
ביום חמישי, 11 בינואר, מרוץ המחאה נגד הקמת שדה תעופה בעמק יזרעאל, יצא לדרך.
תושבי העמק מוחים על כוונת משרד התחבורה להקים בעמק שדה מקביל לנתב"ג, בו אמורים לטוס כ- 20 מיליון נוסעים בשנה, יותר מכמות הנוסעים בנתב"ג.

מאות משתתפים הגיעו לנקודת הזינוק בכניסה לקיבוץ רמת דוד. תושבי שריד, גבת, יפעת, רמת דוד, חברי עמותת אתגרים, מועדון עמק האושר ומועדון ניווט עמק יזרעאל החלו בריצה דרומה. המטרה: לעקור את הרעיון להקים בעמק שדה תעופה משלים לנתב"ג ולהעתיקו לנבטים, שם דווקא מעוניינים מאד בהקמת שדה כזה.

המרוץ הוא יוזמה של תושבים בעמק יזרעאל, בשיתוף המועצה האזורית. הרצים רצו במשך מספר ימים, עד ל- 19 בינואר, אז התקיים טקס משותף עם ראשי הרשויות הדרומיות המעוניינות בשדה בינלאומי.

חגי רבן חבר קיבוץ רמת דוד, דור שלישי בעמק: "אנחנו יוצאים למאבק על דמותו של העמק שלנו. נרוץ עם אילן, שנביא מהעמק וניטע בנבטים".
מעודדים דברי ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל - אייל בצר: "לא יקום שדה תעופה בעמק יזרעאל. בשילוב ידיים עם הרשויות השכנות לנו המביעות התנגדות – טבעון, רמת ישי ומגידו, ובשיתוף תושבי העמק המתנגדים להקמת השדה, נפעל בנחישות להעתיק את השדה לדרום".
חנוכת הבית
• ביום שני, 22 בינואר, התקיים טקס הפתיחה למרכז הנוער ז'-ט' המשופץ לעילא ולעילא.
באתר Ynet נכתב:
"אחרי 80 שנה, מבנה בית התינוקות ההסטורי בקיבוץ שריד הפך למועדון נוער.
עשרות חברים ותושבים, פעוטות לצד סבים וסבתות, הגיעו לטקס שבו הפך רישמית המבנה הוותיק מ-1937 את יעודו המקורי מהמקום שבו אוחסן בעבר סליק, למבנה שבו ישחקו מעתה בני נוער.
בשריד חנכו את מועדון הנעורים החדש שהוקם במבנה בית התינוקות ההיסטורי. במהלך השנה האחרונה עמלו בקיבוץ  על שיפוץ המבנה, עיצובו והפיכתו לבית חם עבור בני הנעורים, מכיתות ז' ועד ט'.
"הזיכרון הקדום וגם היחיד שלי מבית התינוקות הוא שאנו יושבים על הדלפק הארוך שהיה מתחת לחלונות הגבוהים ובוהים בשלג", סיפרה שבי הרוש בת ה-71.
הרוש נולדה וגדלה בבית התינוקות, ושם גם גידלה את ילדיה. עכשו נכדה יהנה מהמבנה בכובעו החדש כבית הנעורים.
"במהלך אותה שנה, 1950, ירד שלג אמיתי על שריד. אחר כך אני זוכרת את ילדיי שעשו את צעדיהם הראשונים במקום, שיחקו, בכו וצחקו. לשמחתי, היום בין קירות בית התינוקות שבו גדלתי נמצא נכדי עם חבריו. הילדים גדולים יותר, אבל עוטפים אותם הקירות שביניהם צמחו כך הרבה מילדינו שהלכו אחר כך בשבילי חייהם".
על פי ארכיון שריד, מבנה בית התינוקות תוכנן בידי האדריכל אריה שרון, ונבנה ב-1937 על ידי קבוצת הבניה של הקיבוץ. בקצהו האחד מוקם מטבח ילדים, שסיפק את הארוחות לכל ילדי הגיל הרך. בבוידעם שמעל המטבח, בחלל הגג, מאחורי ארון החשמל, היה סליק שבו הוסתרו כל נשק ותחמושת.
בקצה השני של המבנה היה חדר בידוד, איזולציה, עם כניסה נפרדת, שם שוכנו תינוקות חולים.
דני נימרי, חבר שריד, נזכר שבוקר אחד עברה אמו ליד בית התינוקות בדרכה לעבודה במטעים, המטפלת צעקה לה שדני עם חום, היא השיבה רק ב"בסדר" והמשיכה בדרכה לעבודה.
בשנים הראשונות לקיומו של המקום, הגיעו התינוקות מיד לאחר לידתם והיו תחת אחריות המטפלות במשך כ-20 שעות ביממה.
המטפלות הראשונות היו חברות הקיבוץ שהוכשרו לכך בקורסים מיוחדים, וההורים נתנו בהן אמון מלא. בין הנשים היו שמות מוכרים כמו: צילה רוזן, לאה ויסבוך, הניה חלבין, ארנה לביא, בתיה פרידמן ובלה שץ.
עם חילופי הדורות, תינוקות שגדלו בבית הזה הפכו בעצמן למטפלות בהן תמנע לבנה ויעל אייזנר. כל המטפלות צברו ותק ונסיון וראו בעבודתן מקצוע עם חשיבות רבה.
בשנות ה-80 של המאה שעברה, עם הירידה בילודה שימש הבית לצרכים שונים של ועדת החינוך. בתחילת שנות ה-2000 החלה חזרה של משפחות צעירות ונבנתה שכונה קהילתית. אז שופץ הבית ושב ליעודו המקורי: בית תינוקות.
לאחרונה, עקב שינויים דמוגרפיים, עברו התינוקות לבית אחר, ובית התינוקות המיתולוגי שינה את יעודו והפך למועדון הנעורים של כתות ז'-ט'."
הטרדה, מהי?
ביום ראשון, 21 בינואר התקיים במועדון הסנדוויץ' מפגש עם עו"ד מאירה רון בן-דרור, מהמרכז לסיוע נפגעות ונפגעי תקיפה מינית חיפה והצפון. עו"ד רון בן-דרור הבהירה מהי הטרדה מינית, ומה אומר החוק בנושא.

ט"ו בשבט

• ביום שלישי, 30 בינואר, התקיימה ארוחת ערב חלבית חגיגית בחדר האוכל. התפריט העשיר כלל רביולי בטעמים שונים, סופלה גבינות בדלעת ערמונים, עלי סיגר ממולאים בפטריות, עלי סיגר ממולאם בפטה-חציל-בזיליקום, מרק קרם ברוקולי, מרק בצל, בר ירקות אנטיפסטי, ולקינוח שטרודל תפוחי עץ וממתק שוקולד תוצרת בית.

• ביום שישי, 2 בפברואר, נערכו טקסי נטיעות:
ילדי הגנים – בפארק אליעזר.
ילדי א'-ו'  - בחורשת המשקפיים.
לכולם – בבאר שדוד, בניצוחו של גדעון ברטל.
בערב נערכה ארוחה חגיגית בחדר האוכל, ומייד לאחריה מסיבת ט"ו בשבת בשירים וריקודים.
• בשבת, 3 בפברואר, נערכה פעילות לכל המשפחה בפארק הארכיון.
גם הוותיקים זכו לקבל את רב"שנו - טל סוננברג, ולהאזין לפעילות הבטחון בשריד.
באהבה
• ביום שלישי, 13 בפברואר, ערב יום האהבה, נערכה ארוחת ערב חלבית מיוחדת בחדר האוכל.

לקראת פורים

• סופ"ש סרטי מאפיה התקיים בבית המוסיקה:  ביום שישי, 16 בפברואר הוקרן הסרט "החבר'ה הטובים", ואילו בשבת, 17 בפברואר הוקרן הסרט "מי הפליל את רוג'ר ראביט".• ביום שלישי, 27 בפברואר, נערכה בחדר האוכל ארוחת חשיפה למנות חדשות בתפריט, וכללה גם פעילות לילדים.
נחשפו: שיפודוני עוף סאטה בוטנים ומרינדה מזרחית, שיפודוני טופו וירקות,  קובה במרק, מעורב ירושלמי בג'בטינה, אוסובוקו עוף בלימון, שניצל מצרי, לברק בלימון כבוש.


• ביום רביעי, 28 בפברואר, נצפתה תנועה ערה של נותני ומקבלי משלוחי המנות לפורים, שאורגנו ע"י התרבות. 

אבלות

• משתתפים בצער המשפחה במות חברתנו עדה פומרנץ. הלוויה התקיימה ביום שני, 12 בפברואר, בקיבוץ שריד.
  

 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים