כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאור חג הביכורים המוצלח מה דעתך על השתלבות תושבי ההרחבה בשריד
[תוצאות]


 
 
מונה:


הצעה להשכרת מבנה הנגריה ומחסן הנוי הישן
 
לחברת מור שלטי איכות
רקע: בשנה האחרונה הוחלט במוסדות הקיבוץ לקחת ביתר רצינות את נושא ההשכרות למגורים ולעסקים , הוקצב סכום כספי להשקעות והנושא הובא מספר פעמים לאספת הקיבוץ לאישור הסדרת שימושים בנכסי קיבוץ שריד. בהשכרות למגורים כמעט הוכפל מספר השוכרים כאשר הכל התבסס על ניצול חדרים ריקים. בהשכרות לעסקים יש התקדמות כאשר הדגש בשני המקרים הוא על חתימת חוזים משפטיים, קבלת בטחונות וערבויות מהשוכרים, ושיפור תנאי איכות הסביבה ושיפור המבנים מחד וסילוק מפגעים סביבתיים שהצטברו במבנים המוזנחים והריקים מאידך. לא רק שתרומת הענף מתוכננת להגיע בשנת 2014 לכמיליון ₪ אלא גם הענף סוחב על גבו את כל השיפורים באיכות הסביבה כולל טיפול במפגעי אזבסט. על רקע זה מגיעה ההצעה לשכן במבנה הנגריה המוזנח את משרדי ובית המלאכה של מור שלטי איכות שנאלצים לפנות את המבנה שלהם בקיבוץ מרחביה שבונה במקום שכונת בנים. יש לציין שבחצר שלנו קיימים מספר מבנים שלא מאויישים וחלקם מהווים מטרד של ממש כולל המצאות חולדות, מפגעי אזבסט וכ"ו

מאת: מתי כהן | פורסם בתאריך: 23/1/2014  |  פניית מתיישבי שריד בנושא השכרת מבנה למפעל השלטים 
התהליך
לפני כ 8 חדשים פנתה אלינו חברת מור שלטי איכות, ודנו בפנייתה בפורומים של ועדת התכנון, צוות הניהול, המזכירות וההנהלה הכללית. כל הגופים אישרו את פניית החברה להעביר את משרדי החברה ובית המלאכה שלה לשלטים ממרחביה לשריד. לפחות 6 חברי שריד ביקרו בבית המלאכה במרחביה כדי להתרשם אם הוא פוגע באיכות הסביבה ואם הוא מהווה מטרד תחבורתי. ההתרשמות מבית המלאכה היתה חיובית , וסוכם שכל פעילות ההטענה והפריקה הקשורות לבית המלאכה יבוצעו מהצד האחורי של הנגריה.  בצד מערב הפונה לכל בו תהיה כניסה למשרדים בלבד. מנהלי מור שלטי איכות ביקשו ששריד יפעלו , אם ניתן, לסילוק ערמת פסולת העץ הנמצאת דרך קבע בחזית הנגריה ובהעתקת מיכל ארגזי הקרטון למקום אחר כי הוא מכער את מרכז החצר, כך שחזית הנגריה לכיוון מערב תראה נקיה ומסודרת. על מנת לאפשר את הדיון בהשכרה נוקתה הנגריה ממפגעים סביבתיים, התבררה העובדה שמערכת גילוי אש ועשן לא תקינה וגלרית המיחזור והנגריה של אלדד חשופים לסיכון גדול של שרפות. המגרש שממזרח למחסן הנוי, מתחיל להתמלא בציוד, משאיות ועוד ללא כל פיקוח וללא כל תשלום כספי לשריד, וכמובן ללא שום הסכם. לאורך כל התהליך מנהלי מור שלטי איכות קיבלו עדכונים על תהליך קבלת ההחלטות בשריד ונמסר להם שללא אישור האספה, וללא חתימה על הסכם משפטי מפורט, לא תתבצע ההשכרה.

המבחן הכלכלי
שכר הדירה והחסכון בתשלום ארנונה על המבנה הוא כ 120,000 ₪. ההשקעה הנדרשת בהתקנת לוח חשמל תקני, התקנת גג למבנה ללא הגג, והתקנת רצפה – 380,000 ₪. זוהי השקעה שמחזירה את עצמה ב 3-4 שנים בוודאות גבוהה, ומהווה השקעה כדאית ביותר מול השקעות אחרות שנשקלות על ידי שריד. רמת הסיכון נמוכה מאד כי אנו משדרגים את הנכס ונוכל להשתמש בו גם למטרות אחרות מהמטרה הנוכחית אם הקיבוץ ירצה בכך בעתיד.

חלופות לשימוש בנגריה
לפני כשנה וחצי , חברה חיצונית שקיבוץ שריד שילם לה כ 30,000 ₪ עשתה עבודה יסודית על אפשרויות ההשכרה והשימוש במבנים שבחצר שריד, והמלצתם היתה להקים במקום אולם שמחות. צוות של ועדת התכנון וועדת הקרקעות דחה את ההצעה על הסף. יש בחצר עוד כמה מבנים שמהווים מפגע סביבתי מחד והקיבוץ משלם עליהם ארנונה מאידך מדי שנה. כל האזור מוגדר בתב"ע של שריד כאזור תעסוקה ומשרדים. מפעם לפעם יש פניות לשימוש במחסן כזה או אחר בחצר, ובדרך כלל חברי הפורומים השונים מסתייגים מפעילויות שיש בהם תנועת קונים ערה. במקרה הזה מדובר על חברה שלא מהווה פגיעה באיכות הסביבה, משתלבת במתחמי החניה והתחבורה הקיימים באזור, מעוניינת להעסיק כמה מחברי שריד ולהשתמש בשרותים כמו חדר האוכל, קפה החשמליה ועוד. למעשה רוב עבודת החברה ורוב הצוות שלה נמצא בדרכים בהיותם זכיינים של מע"צ , משרד הבטחון ועוד להצבת תמרורי דרכים וסימון כבישים.

הדרישות ממור שלטי איכות
ראשית להתחייב כי אם קיבוץ שריד ידרוש מהם לצאת בגלל מפגעי סביבה או מסיבות אחרות, הם יפנו את השטח. שנית, לקיים בצד המערבי ובצד הצפוני את שבעת המשרדים שלהם, ואת המסגריה הקלה שלהם למקם במפלס מחסן הנוי ממזרח לנגריה. שלישית, לגדר שטח של 4 x 10 מטר בשטח הכורכר שממזרח למחסן הנוי, ורק שם לאחסן את הציוד שלהם ואת המכונות שמשמשות אותם בסימון הכבישים. שלישית לעמוד בדרישות איכות הסביבה.
ההצעה מובאת לאישור הקיבוץ. לאחר שההצעה עברה בכל מוסדות הקיבוץ, היא מובאת לאספה. עם קבלת אישור הקיבוץ נוכל להתקדם בחתימת הסכם מול מור שלטי איכות.

חזית הנגריה כיום - הבלגן חוגג
צילום: יאיר חרמוני.יעבור לשריד?  - שער הכניסה לקיבוץ. 
צילום: גוגול.
Bookmark and Share
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים