כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאיזה מפלגה תצביע בבחירות הקרובות?
[תוצאות]


 
 
מונה:


 
משולחן מנהל הקהילה המסיים - סיכום תקופה!
חברים יקרים! (כולם ללא יוצא מן הכלל)
בסיומו של פרק ממושך בן ארבע שנים ותשעה חודשים, אני מוצא לנכון לנסות לסכמו מנוקדת ראייתי האישית, אך בניסיון להשקיף עליו גם מנקודת מבטו של הקיבוץ כמכלול.
הייתה זו תקופה מאתגרת, מורכבת ומגוונת מאד, שבלי ספק תיקצר היריעה בכל ניסיון לרדת לפרטים ופרטי פרטים, אך בהחלט ניתן להפנות זרקור לדברים העיקריים והחשובים.


מאת: נח שגיא  | פורסם בתאריך: 13/7/2015
נעשה ניסיון לגייס את הקהילה למהלכים לא פשוטים, שלפני ארבע וחצי שנים היו שרויים בתרדמה חלקית עד מלאה:ריענון ועדכון חוברת השינוי , חידוש תהליך הצמיחה הדמוגרפית, התארגנות מחודשת לקידום תהליך שיוך הדירות, התאמות הכרחיות ומורכבות בתהליך השינוי והעמקתו, הבנייה מחודשת של מערכות קהילתיות בקשר שלהן אל מאפייני הקיבוץ המתחדש, חידוש תהליך הקמת אגודת המתיישבים, מיסוד  הקשר שבינה לבין הקיבוץ ועוד ועוד ועוד...
עשינו כמיטב יכולתנו לקדם את הנושאים השונים ככל שהדבר היה תלוי בנו, אך גם כאשר הדברים הוכתבו על ידי מערכות חיצוניות ו/או ממסדיות, נעשה ניסיון אינטנסיבי להתמודד עם מצבים קשים, להסיר מכשולים ולאפשר התקדמות. מהלכים מסוג זה נעשים גם בעצם היום הזה.

אי אפשר להימנע מהתייחסות למורכבות שביחסי חברים ותגובותיהם בכל הקשור להשלכות השינוי. חלק מהחברים עדיין מתקשים להסתגל למשמעות השינוי ולהשלכותיו. כך אנו חווים מצבים שבהם "ממשיכים להחזיק את המקל בשני קצותיו"-הרצון להעמיק את השינוי ,אך להמשיך להחזיק ולקיים מערכות שהיו קיימות ושייכות לעידן הקיבוץ השיתופי.
גם אם אינני שייך לחסידי השינוי בכל מחיר, הנני סבור שלא נוכל להמשיך להתקדם בגישה הדואלית שתיארתי קודם לכן, כי היא בולמת ומעכבת את מאמצי ההתקדמות שלנו.
מצד שני, לעניות דעתי ,אסור לנו להשתחרר בקלות רבה מדי ממערכות הערבות ההדדית, הדאגה לזולת והמשך סיבסודם של שירותים מסוימים המבטאים גישה זו. זאת גם הסיבה לכך, שעם כל הכבוד לשפע הדוגמאות שחלק מהחברים יודעים להביא מקיבוצים אחרים, יהא זה מסוכן לבטל בקצב מהיר מדי את היטל האיזון, שמאפשר לנו להמשיך לקיים את מערכות הערבות ההדדית, לפחות כל זמן שנמשיך להיות מחויבים להן. רצוי לזכור שעם כניסתי לתפקיד היטל האיזון על מדרגת השכר העליונה עמד על 19% ואילו כיום, בתקציב 2015, הגענו ל-9% עם נכונות להמשיך לרדת, בהתאמה ליכולות הכלכליות שלנו ולמערכות שנחליט שיש להמשיך לקיימן ולסבסדן.

לצד כל אלה הטיפול בפרט על היבטיו השונים היווה מרכיב חשוב ומשמעותי בעבודת המזכירות ומנהל הקהילה. הדבר חייב להמשיך כך גם הלאה, כל זמן שאנו נרצה להתקיים כקיבוץ. בהחלטה על המעבר לקיבוץ המתחדש לא החלטנו על ביטול הקיבוץ ולדעתי אנו מאד רחוקים  מכך, אך לצערי לאחרונה נתלוו לדיונים ולוויכוחים סביב נושא זה (כמו גם בנושאים נוספים שעומדים ברומו של עולמנו) נימות זרות של היעדר סובלנות, אי מתן כבוד לדעת האחר, סגנון דיון והתבטאות חריגים, ביטויים  של חוסר כבוד והיעדר הקשבה. מעבר לכל הוויכוחים, לעיתים קשים ומרים, אנו נמשיך לחיות כאן ביחד ועלינו לחשוב היטב על השלכות ההתנהלות שתוארה עד כה על חיינו המשותפים במקום הזה.

בקרוב נעמוד כולנו מול הכרעות קשות במכלול הנושאים העומדים כיום על סדר יומנו: הכרעה בדבר החלופה המתאימה לנו בתהליך שיוך הדירות, שינויים והתאמות במסמך עקרונות הקליטה עליו החלטנו לפני כארבע שנים, קידום התכנון והבנייה של שכונת מגורים חדשה לאחר הסרת המכשולים וחידוש קבלת היתרי בנייה, עקרונות מנחים בכל הקשור לחלוקת רווחים ושיוך פירות נכסים, הסדרה וגיבוש עדכני של הקשר שביננו כקיבוץ לבין החברה שבבעלותנו (גמל) במציאות המשתנה החדשה, התאמה של המבנה האירגוני למאפיינים הייחודיים של שריד ועוד. אם לא נעצור לרגע, נחשב את צעדינו מחדש ונתאים לכך כללי התנהלות והתייחסות שהיינו רגילים להם בעבר, יהפוך כל דיון ותהפוך כל הכרעה "לגיהנום עלי אדמות". אני יודע שהביטוי חריף, אך לדעתי הפרטית זוהי המציאות המאיימת עלינו בסגנון ההתנהלות המתקיים בימים אלה.
הדברים לא נאמרים בנימה פולמוסית ולא מתוך רצון להתריס ולקנטר, אלא במעין ניסיון להשקיף על מה שקרה וקורה ולהסיק מכך לגבי העתיד, מבלי שיהיה למי שכותב שורות אלה כל אינטרס אישי.

לסיום, אני מתכבד להודות לעשרות החברים ששיתפו פעולה, איישו הנהלות/ועדות/תפקידים ועמדות התנדבות למיניהן, שיתפו פעולה בארגון והוצאה לפועל של פרויקטים ופעילויות תרבויות שהקיבוץ רשאי להתגאות בהן, וסייעו בכך לקידומו של הקיבוץ והיישוב בתחומי החיים השונים והמגוונים.
כמו כן, ברצוני להודות לעמיתי המתחלפים בתפקידי הניהול על שיתוף הפעולה, על הנכונות לסייע ולייעץ ועל לקיחת אחריות על הצלחות ואי הצלחות כאחד.
אודה גם לחברים שלא היו בדעתי, אך מצאו את הדרך הנאותה לבטא את דעתם, גם אם בחריפות ותקיפות. מוצא לנכון להזמין את כלל הציבור לנקוט בדרך דומה, לטובת כולנו. אם תוך כדי מילוי התפקיד או עיסוק בנושא מסוים (אישי או קיבוצי כאחד) פגעתי במישהו, אני מוצא לנכון להביע צער על כך ולהתנצל מקרב לב, למרות שהדברים לא נאמרו או נעשו בזדון...
ולבסוף אודה למשפחתי שעמדה מאחורי ולא פעם חשה וחוותה את המועקה והמתח המתלווים למילוי תפקיד מורכב מעין זה.
תודה רבה לכם מקרב לב!

לגליה הנכנסת לתפקיד-תפילותיי ואיחולי מלווים אותך, כי נוכחתי שאת מתאימה וראויה לתפקיד. הצלחתך היא הצלחת כולנו, לכן אמשיך לעמוד לרשותך ככל שתרצי בכך ולא מעבר לכך.
עלי והצליחי!                                          

איתן ברושי בביקור בשריד 
צילום: יאיר חרמוני.הכניסה לשריד
צילום: חי שיפר.
מודה, מעריך ומוקיר
                                                                                נח שגיא (מנהל קהילה במיל')
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים