כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאור חג הביכורים המוצלח מה דעתך על השתלבות תושבי ההרחבה בשריד
[תוצאות]


 
 
מונה:


סיכום עונת הקיץ בנוי - מאת: גידי צור
זמן רב מלווה אותי המחשבה, שיש נתק ואי הבנה בין העבודה השוטפת של צוות הנוי באחזקה ובפיתוח של שטח הגינון בשריד, לבין הציפיות והרצונות של חברי הקיבוץ.
בעקבות תוצאות הסקר האחרון באתר האינטרנט שלנו, מחובתי להציג את התמונה האמיתית.
 

כל אחד החולף בדרכו בנוף השרידי, יכול לזהות מיד ובקלות, שמצב הדשאים אצלנו לא מזהיר; הדשאים שהם צרכני המים העיקריים בנוי, מושקים במשך כל הקיץ האחרון בכמות של 50% מהתקן המקובל. גם בשאר שטחי הגינון אנחנו פועלים באילוצי צמצום: השקייה מינימלית בשטחי הגינות, מעט מאוד החלפה וחידוש שתילים, תוכניות לפיתוח שטחים חדשים נדחות וגם נושא תחזוקת החצר מוחזק בתקן מינימלי של שעות עבודה והשקעות.
כדי להבהיר את תמונת המצב, אני רוצה לתאר את תקציב הנוי, הרכב הצוות והמטלות שמוטלות עליו.

כידוע, ענף הנוי – חצר פועל כבר שלוש שנים תחת ניהול אגודת המתיישבים, לאחר שהועבר מאחריות האגש"ח וכאשר הוא במצב של ציוד מיושן ביותר – טרקטורים שעברו את הגיל 30 ומכסחת דשא במצב סופני.
התקציב השנתי של הנוי – חצר נקבע בבסיסו, כאחוז מסוים מהארנונה של כל מתיישבי שריד (חברי קיבוץ ותושבי ההרחבה).
צוות הנוי מציג את הצרכים ואת מסגרת התקציב הנדרשת, וועדת הנוי והסביבה דנה בהצעת התקציב ומעבירה את המלצתה לאישור ועד האגודה.
התקציב מאושר סופית באספת אגודת המתיישבים (שגם אתה, קורא יקר, חבר בה) לקראת ינואר בשנה הקרובה.
 
כדי להגדיל במידת האפשר את תקציב הנוי ולאפשר קצת יותר השקייה, קניית שתילים, טיפול טוב יותר בשטחים ושדרוג המיכון, לקח על עצמו צוות הנוי מטלות נוספות: גינון שטח ביה"ס שגיא, אחזקת נוי בית הקברות, גינון במתחם בית הבריאות ובתי הדיור המוגן. (העבודה, חומרים, שתילים ומים, ממונים על ידי הנהלת בית הבריאות).
התמורה לביצוע מטלות נוספות אלו היא 50.000 ₪ בשנה, שמאפשרים לנו להגדיל ולו במעט, את כמות המים להשקיית הדשאים והגינות.
אני חייב לציין, שבניגוד לעבר, כל המים שענף הנוי צורך, עוברים דרך מונים – כל קוב מים בעלות של 9 ₪. כך למשל, בחודשי הקיץ, אנחנו מוציאים רק על השקייה 30.000 ₪ בחודש וגם זה כאמור, רק לאחר נקיטת צעדי חסכון מאולצים.
 
צוות הנוי:
רן אלמן – על תקן פנסיונר – משקיע הרבה מעבר לחובתו.
אמרי גיל – כוח ההווה והעתיד של הענף.
אמיר צוק – חצרן בתקן של חצי משרה. דואג בין היתר לנקות גם את כל הפסולת שחברים משליכים ליד פחי האשפה, מוביל כסאות ושולחנות לאירועי תרבות, עוזר בהעברת דירות ועוד.             
גיא – אחראי על הטיפול בפסולת האורגנית – יום בשבוע.
גידי צור – מנהל הצוות, שנאלץ  לעסוק גם בניהול, תקציבים, ד"וחות, קניות, מדי מים, ואין סוף דיונים עם חברים שמחנים את מכוניותיהם על הדשאים, או פוגעים בנוי עקב בניה ושיפוצים ומתייחסים לעבודה שלנו בזלזול.
 
הרכב וגודל הצוות הוא מתחת לתקן הקיבוצי המינימלי ואת זה אנחנו שומעים גם מאנשי מקצוע הבאים מבחוץ.
חשוב להבין: צוות הנוי מחוייב למסגרת התקציב שנקבע לו ועושה ככל יכולתו לכסות על הצרכים בשמיכה הקצרה שעומדת לרשותו.
לפתוח ברזים, להשקות חופשי חופשי ובסוף העונה לבקש מהגזבר שיסגור את הפער בתקציב, כפי שהיה נהוג פעם במקומותינו זה פטנט שכבר לא עובד וצריך למצוא דרכים אחרות.
 
לדעתי צריך לפעול בשני מסלולים:
בטווח המיידי: הגדלה של תקציב הנוי השנתי על ידי האגודה ותמיכה כספית נוספת של האגש"ח, שלו כאמור, מחויבות, לאחר שהעביר לאגודה את ציוד הנוי במצב מכני גרוע.
 
בזמן הקרוב האפשרי: להפריד את שטחי הגינון הפרטיים בשכונות המגורים על פי החלטות השיוך מהגינון של השטחים הציבוריים.
 
לא לדאוג: שטחי גינון ציבורי לא חסרים לנו: אזור חדר האוכל, הדשא המרכזי וסביבתו, הדשאים סביב מתחם הבריכה, אזור מועדון הסנדביץ' ומגרש הטניס.
בית המשרדים ומרכז אביב, בית הבריאות, שטח הגנים, הכניסה לישוב, פארק חוה, מגרש הכדורגל ושולי הכבישים. נוסיף גם חצרנות וניקיון טובים,
כך שלא יהיה משעמם כלל.
וכבר אמר המשורר: "בידנו הדבר".
גידי צור
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים