כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאיזה מפלגה תצביע בבחירות הקרובות?
[תוצאות]


 
 
מונה:


פורום הקיבוץ המתחדש תומך בהצעת צרעה וגבעת ברנר – לאשרר את החלטות המועצה
 
בנושא: הפנסיה שהתקבלו ברוב גדול ב- 2011

 
  1. מחוייבות – הקיבוץ המתחדש אחראי לרווחת כל חבריו ולקיום הערבות ההדדית ביניהם, ובעיקר כלפי האוכלוסיות החלשות יותר- בעלי צרכים מיוחדים, פנסיונרים, חד הוריות, משפחות עם ילדים המצויות בקשיי פרנסה.. קיומו ושגשוגו של הקיבוץ, הם נדבך חיוני להבטחת החברים הותיקים, במיוחד בקיבוצים בהם הפנסיה תקציבית.  בפועל, הפנסיות בקיבוצים נמצאות בקו עליה מתמיד, בין היתר מתוך תשומת לב להמלצות התנועה בנושא וללא צורך ב"שוטר" חיצוני.
  2. גרעון אקטוארי – לא התקיימה בדיקה של הגרעון האקטוארי הקיים והעתידי בכלל הקיבוצים ולא יתכן לקבל החלטה רוחבית ומחייבת חדשה, טרם שנערכה בדיקה כלשהי. ע"פ הנתונים שבידנו, כ- 96 קיבוצים משלמים פנסיה של פחות מ- 40% . אם נניח ש- 20 מהם יכולים לשלם 40%, נותרים 76 (!) קיבוצים שהם כ 30% מקיבוצי התנועה, שיצטרכו לעמוד בתור על מנת לקבל "פתק" מהרשם. חלק מקיבוצים אלה עדיין לא סיימו את הסדרי החוב. המשמעות של הצעת התנועה היא הסתבכות אפשרית נוספת של הקיבוצים החלשים דוקא. חשוב לזכור שהחל ממאזן 2014 תהיה חובה לכל קיבוץ להכניס למאזן את החוב האקטוארי שלו. תוספת פנסיה לפי הצעת התנועה עלולה להקטין את ההון העצמי של הקיבוצים באופן מהותי ואף להעבירו מהצד החיובי לשלילי. יש לזכור לצורך החישוב, כי התוספת המוצעת ע"י התנועה של 25% ליחיד מפנסיה של 40% משמעותה פנסיית מינימום  של 50% לכל היחידים בקיבוץ: אלמנים/ות, רווקים/רווקות, פרודים/ות.
  3. רווחת החבר הוותיק – בהצעת התנועה אין התייחסות לנתונים הבאים שמשפיעים מאוד על רווחת החבר הותיק ויש בהם שונות רבה בין הקיבוצים:
  1. שיוך נכסים, פרות נכסים ומענקי רווחים לפי ותק – שהם הסדר כדאי יותר לחבר ותיק מהשקעה בקרן פנסיונית.
  2. מימון הסדרי ביטוח סיעודי וסיעוד – לאור ביטול הביטוחים הקבוצתיים בקרוב.
  3. פנסיונרים שממשיכים לעבוד.
  1. התערבות חיצונית בחיינו – לא נכון עקרונית שהתנועה תפנה לגורם חיצוני (במקרה זה הרשם) לנהל למעשה את חייהם של עשרות קיבוצים, בסתירה לעמדתה המוצהרת של התנועה - להוציא גורמים חיצוניים מחיינו.
  2. יצירת חוב בגין חברים חדשים – לאחר השינוי, החברים בגיל העבודה מפרישים לפנסיה בהתאם להכנסתם. העלאת רף פנסיית המינימום לסכום שכל מי שמרוויח פחות מהשכר החציוני לא יצליח לצבור אותו, מטילה על הקיבוץ חבות עתידית ללא מקורות כלשהם וללא הצדקה. במצב הזה קיבוצים יוכלו לקלוט רק מי שמרוויח משכורות גבוהות, תוצאה אבסורדית שאין לה כל קשר לשיפור רמת ההכנסה של הפנסיונרים של היום. כדי לשמור על הקיבוץ בפני חבות עתידית, יש לעגן בתקנות את חובת החברים בגיל העבודה להפריש סכומים לביטחון פנסיוני לפחות ברמה שתבטיח את פנסיית המינימום בעת פרישתם.
 
בברכה
אורי מרגלית – רמת הכובש, איל גורן – נחשולים, גיורא רץ – רמות מנשה, דב אביטל – מצר, מיכאל ורבין – יקום, מרב ניב – גשר,
נרקיס רגב גביש – עברון, ניב ויזל – נתיב הל"ה, סמדר שביט – נען, עדית דקל – עין החורש, רן כוחן – צרעה.
 
orym@biz-rmk.co.il
Bookmark and Share
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים