כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאיזה מפלגה תצביע בבחירות הקרובות?
[תוצאות]


 
 
מונה:


השיוך בשריד- בואו נעשה סדר.  מאת: טלי אדרת

פורסם בתאריך: 21/9/201  |  מאת: טלי אדרת
 
בשריד עוסקים מזה תקופה ארוכה בנושא השיוך. עד כה ללא קבלת החלטות כלשהן.
לאחרונה, מצב זה בפירוש מונע בניית בתים חדשים בשריד, יוצר מצוקת דיור מתסכלת ועוצר כל אפשרות לצמיחה דמוגרפית משמעותית של קיבוצינו האהוב והוותיק שבלב העמק. זאת בנוסף לערפול ואי הוודאות שמלווים גם את מי שלא מתכנן לבנות בית, אלא פשוט רוצה ברמה האנושית והבסיסית ביותר שדירתו תהיה בבעלותו.

גם אני נפגעת מכך. וכן, יש לי אינטרס ברור שבשריד יחליטו סוף סוף על שיוך.
לכן, השקעתי והתעמקתי בנושא השיוך הסבוך והמבלבל ואת עיקרי הדברים קיבצתי בטבלה. החינוך הקיבוצי שקיבלתי גורם לי לשתף זאת עם החברים, כי למה שרק אני אהנה לבד ?.. משיחות סלון ועל שבילי הקבוץ אני מתרשמת כי רבים מאתנו לא ממש מבינים במה דברים אמורים ואני רוצה לנסות לעזור בהבנת העניין. בנוסף על הטבלה המצורפת בהמשך אציין מס' דגשים:
 
לאחרונה נוצרו נסיבות שלדעתי מחייבות להגביר את הקצב ולהביא את נושא השיוך לדיון סופי והחלטה. נסיבות אלה כוללות:
א. החלטות רשות מקרקעי ישראל שהתקבלו בשנה האחרונה יצרו סופית 3 מסלולישיוך קנייני (עקרונות המסלול האחרון התקבלו לאחר דיונים ארוכים בין התנועה הקיבוצית לרמ"י). להערכת כל העוסקים בנושא, בעתיד לא צפויות חלופות חדשות או שינויים מהותיים במסלולים הקיימים.
מסלולי השיוך הקנייני ברורים וניתן לקבל החלטות על בסיס נתונים אלו. נכון, תנאי השיוך אינם אידיאליים או מושלמים; יש להשלים ולהסכין עם כך שלתנועה הקיבוצית אין לובי חזק בקרב מקבלי ההחלטות במדינה וכן להשתדל לאזן ככל שניתן את הפערים בחלוקה הפנימית בשריד.

ב. קיבוץ שריד נהנה כיום מהטבות מהותיות בהיקף חריג שלא היו קיימות בעבר ויש להן משמעויות דרמטיות בכל הקשור לעלויות השיוך והצמיחה הדמוגרפית.
במפת אזורי העדיפות של רשות מקרקעי ישראל נהנה הקיבוץ ממעמד של אזור עדיפות ב' המקנה הנחה בתשלום דמי ההיוון לרמ"י ( כך למשל : למגרשים בשכונת הבנים החדשה גובה ההנחה יהיה כ 165,000 ש"ח למגרש).
על פי ההחלטות הקיימות נהנה הקיבוץ ממעמד של אזור עדיפות א' במשרד השיכון המקנה סבסוד תשתיות בבניית השכונה החדשה בגובה 68,000 ש"ח למגרש. קבלת הסבסוד מותנה בביצוע  שיוך קנייני.
 
בכדי להבטיח את התנאים הטובים הללו נדרשת החלטה בלוח זמנים קצר שכן תהליך יישום השיוך לאחר קבלת ההחלטה העקרונית הינו ממושך. מפות אזורי עדיפות אלו בתוקף עד 2016 וקיים חשש לא מבוטל כי מעמד העדיפות של שריד יורע ב 2016 (בין היתר בגלל המודל עליו מתבססים הקריטריונים למתן העדיפויות). פגיעה זו עשויה לגרום נזק בלתי הפיך למאמצי הצמיחה הדמוגרפית ולעלייה ניכרת בעלות השיוך לכל משפחה בשריד.
אמנם קבוץ שריד אינו יכול לבנות בתים חדשים לחבריו, כפי שהיה בעבר ; עם זאת אני מצפה שהקבוץ שלי באמת ישתדל לאפשר למי שבונה את ביתו מכספו את התנאים הטובים והמעודדים ביותר שיש. 
 
לאור זאת, יש להביא את הנושא לדיון ענייני וקבלת החלטות לביצוע.
כאמור, להלן טבלת השוואה המציגה בצורה תמציתית ופשוטה את עיקרי המסלולים השונים לשיוך. הטבלה אמורה לסייע לכל חבר להבין או לדעת מה לשאול בנוגע להשלכות השיוך לגביו ותסייע לקבל החלטה בנושא.
  
חשוב מאוד לציין כי ביטול החלטת השיוך הקנייני, או אי קבלת החלטה על פי אחד המסלולים המוצגים ('הסדר הוני' או כל שם אחר) היא אפשרות שלדעתי אינה רלוונטית מסיבות רבות ודי לציין שהיא צפויה להביא לתביעות משפטיות בהיקף עצום כנגד הקיבוץ וכמובן שאינה פותרת את בעיית הצמיחה הדמוגרפית.
אני מבקשת כי לאור הנסיבות וחשיבות לוח הזמנים יובא הנושא לקבלת החלטות ברורה שתאפשר לנו להתקדם.
 
תודה על תשומת הלב
טלי אדרת
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים