כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאיזה מפלגה תצביע בבחירות הקרובות?
[תוצאות]


 
 
מונה:


שריד: מחאת הורים נגד כפייה דתית בחינוך בקיבוץ

 

מערכת החינוך בשריד החליטה כי בחול המועד פסח לא יוכנס חמץ אל גני הילדים בקיבוץ. חלק מההורים התקוממו ויצאו למאבק

קרני עם-עד 

פורסם:  15.04.15,  07:34    ynet קיבוץ
שתפו בטוויטרשתפו בפייסבוק
 

קיבוץ שריד כבר ידע מחלוקות בין המבקשים לחזק ולשמר את המסורת, לבין אוהדי הערכים החילוניים של יוצאי "השומר הצעיר". לאחרונה נמשכה עתירה שהגיש תושב ההרחבה בבקשה לכפות על הקיבוץ הקמת בית כנסת, 
אחרי שהצבעה בנושא נדחתה בעבר ברוב גדול. בשטח נמשכים החיכוכים.

 

בתחילת חודש אפריל פנתה מערכת החינוך בשריד אל הורי התינוקות, ילדי הגנים והפעוטונים ובני הנעורים - בעקבות פנייה של כמה הורים - בבקשה לא להכניס חמץ לגנים ולמרכזי החינוך.

 

"כל יחידות המערכת, מבית התינוקות ועד לנעורים, מתארגנים ומתכוננים לימי החג", כך נפתח המכתב שבהמשכו עודכנו ההורים לגבי ההחלטה התקדימית בקיבוץ החילוני. "בישיבת הנהלת החינוך האחרונה עלה לדיון נושא הגשת מזון חמץ ביחידות המערכת. עד היום לא היתה התנהלות אחידה, ובחלק מהבתים הוגש מזון חמץ בעוד שבבתים אחרים לא הוגש.

 

"המדיניות שהתקבלה בהנהלה היא כדלקמן: מערכת החינוך של קיבוץ שריד הנה מערכת חינוך חילונית, אשר מפעילה את הגנים במהלך חול המועד. בתי הילדים אינם מוכשרים לפסח, ולמרות זאת לא יוגש לילדים מזון חמץ במהלך ימי חול המועד. אנו מבקשים מכם, ההורים, שלא לשלוח את הילדים אל הגנים והמרכזים עם מזון חמץ".

 

שיר פרסאי ברניב, חברת שריד ואם לשלושה ילדים במערכת החינוך, לא אהבה (בלשון המעטה) את החלטת מערכת החינוך. מיד לאחר שקיבלה, כשאר ההורים, את ההודעה על איסור הכנסת החמץ לבתי הילדים - שלחה, בשמה ובשם בן זוגה ואבי ילדיה, מאור פרסאי ברניב, מכתב אל יעל גל, מנהלת "אגודת מתיישבי שריד".

 

 "ראינו שוועדת חינוך החליטה שאין להביא חמץ לגנים", כתבה פרסאי ברניב. "זוהי החלטה שדורשת דיון ציבורי, וודאי שאינה יכולה להתקבל בפורום של ועדת חינוך, בהיותה נוגעת לאורחות החיים בקיבוץ, למסורת הקיבוצית ולמי שאנחנו. אני מבקשת לקיים דיון ציבורי בנושא".

 

בחלוף ימים אחדים, ולאחר שלא קיבלה מענה על פנייתה, שלחה שיר מכתב נוסף אל גל ואל רכזת החינוך בשריד, ובו הדגישה שוב כי ועדת חינוך אינה רשאית לקבל החלטה לאסור הכנסת חמץ לגנים, מכיוון שהדבר מנוגד לחזון הקיבוץ ולנוהג הקיים בו.

 

 

מצה כשרה. מותרת בגן (צילום אילוסטרציה:  Shutterstock)
מצה כשרה. מותרת בגן (צילום אילוסטרציה: Shutterstock)

 

 

יעל גל השיבה לשיר: "אני חושבת שיהיה מקום בעתיד לקיים דיון ציבורי רחב על הנושא במסגרת החזון של החינוך, או החזון של הקהילה; אבל הגוף שהוסמך לקבל החלטות ציבוריות במערכת החינוך הוא הנהלת החינוך, וכך היא עשתה מתוקף תפקידה".

 

 עו"ד שחר המאירי, יו"ר האגודה והוועד המקומי בשריד, הגיב על הדברים: "מקובלת עליי החלטת הנהלת החינוך הציבורית לאסור על הכנסת חמץ למערכת החינוך במהלך חג הפסח. לטעמי, מדובר בהחלטה נכונה שמשקפת כבוד הדדי,

הכרה במנהגי חג ומתן זכות ביטוי גם לקבוצות מיעוט. אינני סבור שההחלטה מנוגדת לצביונה החילוני של מערכת החינוך בשום צורה שהיא.

 

"אציין כי למעט הסתייגות אחת - לא נשמעו כל הסתייגויות, והדבר מדבר בעד עצמו. יודגש כי אגודת מתיישבי שריד ומוסדותיה רואים חשיבות רבה בפלורליזם ובשמירה על מסורת ומנהגי חג, הן יהודיים והן קיבוציים, ולראיה - מערכת החינוך בשריד חוגגת את כלל חגי ישראל בגילה, דיצה, רינה וחדווה".

 

שיר פרסאי ברניב אומרת כי היו הורים נוספים שההחלטה קוממה אותם, וכי היו כאלה שלא נענו לבקשה ושלחו את ילדיהם עם כריכים לבתי הילדים, ביניהם היא עצמה. "אני מתכוונת להמשיך להיאבק נגד ההחלטה הזאת ודומותיה. יש תהליכים שצריכים להקדים החלטות המהוות פגיעה בסדר הישן, לרבות דיון ציבורי או ניסוח חזון חדש לקיבוץ המתחדש. עם כל הכבוד לגוף נבחר כמערכת החינוך, הוא לא יכול לקבל החלטה ברוח כזאת. בדעה שלי תומכים חברים גם בקיבוץ וגם בהרחבה".
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים