כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאיזה מפלגה תצביע בבחירות הקרובות?
[תוצאות]


 
 
מונה:


תגובת איציק סקוברוניק בעניין בית הכנסת בשריד

מכתב לוועד המקומי: לחצו כאן

 
חיקת עתירה בית הכנסת

         תגובתו של גולן משעלי 

שומר הצעיר,  כדת משה וישראל
את התואר הראשון למדתי באורנים – מחשבת ישראל. מרבית הסטודנטים היו חברי קיבוץ ומרביתם מהשומר הצעיר. אלה שמחקו להם את האלוהים מהטקסט היהודי  ויצרו דת חדשה ששמה השומר הצעיר, באו ללמוד פילוסופיה יהודית, להכיר את ארון הספרים היהודי, את הקודיפיקציה של ההלכה ולהשיב לעצמם את הזיכרון הלאומי והשייכות הקולקטיבית לעם היהודי. 
אני מכבד מאוד את אלה שמאמינים. להם יש לפחות במי להאמין. במי "המתנגדים" מאמינים? במנהיגות שלכם? מנהיגות שהובילה אתכם עד הלום ומטילה עליכם מורא, מסים משולשים ומרובעים? (חברי האגש"ח משלמים ארנונה למועצה, ארנונה לועד המקומי, מס לאגודה הקהילתית ומס לאגש"ח?) האם בהם אתם מאמינים? במנהיגות האוכלת יושביה? במנהיגות המחסלת חשבונות עם כל מבקריה?
 
אנו לא חברי קיבוץ ולא מהשומר הצעיר וכאשר הקיבוץ קלט יהודים מכל הקשת החברתית והעדתית אין לקיבוץ על מי ועל מה להלין. לכולם יש חובות וזכויות ולא ניתן למנוע מאלה שהצביעו בעד בית הכנסת מלממש את הזכויות לחופש מצפון ,דת ותרבות. כפי שאלה המגיעים לקבלת שבת השבועית מאמינים שזו קבלת שבת יש חברים שמאמינים בקבלת שבת אחרת. כפי שקבלת השבת במועדון ממומנת למספר חברים מתקציב היישוב יש לממן את קבלת השבת למספר חברים שמקיימים קבלת שבת אחרת. זו תרבות יהודית וזו תרבות יהודית. הרי לא קלטתם את המשתכנים רק לתת, זכותם גם לקבל.   
 
הצבעות נגד ובעד,  מנהלים במפלגות, יריבים ועסקים. בהצבעות לא בונים קהילות. ההצבעות ה"דמוקרטיות" של ישיבות הועד או האגודה שבהן 40 איש מצביעים האחד נגד השני ושרוב המשתתפים בישיבות הינם נציגי המנגנון במוסדות הקיבוץ – ההנהלות והעובדים, לא מייצגים את הרוב, שהם החברים שלא לוקחים חלק בישיבות, מתוך בחירה או חשש לעימות עם המנהיגות שככל הנראה לא ממש מייצגת את דעתם. 
הקיבוץ לא קלט מתיישבים שחייבים להמיר את דתם ו/או לא קלט מתיישבים שחייבים להצטרף לדת השומר הצעיר ו/או לא אסר על המשתכנים לקיים מצוות דתם ואורח חיים שבהם הם מאמינים. את כל אלה אסרו הגויים על היהודים בגולה ובימי הביניים.
 
אני חילוני ואני מאמין שלכל אזרח במדינת ישראל בעיר בכפר ובקיבוץ וגם בשומר הצעיר יש הזכות לחופש דת וככל הידוע שריד הוא ישוב במדינת ישראל ולמי שדוגל בהצבעות,  הרי מגילת העצמאות התקבלה ברוב מכריע ואשר קבעה :
"מדינת ישראל תבטיח חופש דת, חופש מצפון, לשון, חינוך ותרבות" (מגילת העצמאות)
בית כנסת יהיה כאן (לי יש את ניגון הלב בנהלל), השאלה איזה אופי כאן, הוא ילבש? אם המנהיגות תתפכח ולא תפעל ממניעים אישים ותיקח אחריות על בית הכנסת, אזי "בית הכנסת" יהיה מתאים גם לתכנים ולרוח של השומר הצעיר כגון אלה הקיימים במזרע, בעין דור, בתמרת, בנהלל ובשמשית.  


בברכה 
משעלי גולן, עו"ד
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים