כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאיזה מפלגה תצביע בבחירות הקרובות?
[תוצאות]


 
 
מונה:אושר: המינהל חוזר לאשר היתרי בנייה לקיבוצים

הביא
לפרסום: עמית ברק  |  מתוך: אתר הקיבוצים 
החלטת המינהל - לאחר מאבק ציבורי שניהלה התנועה לביטול סירוב המינהל לחתום היתרי בנייה לקיבוצים המשכירים דירות לתושבים זמניים
 

מינהל מקרקעי ישראל יחזור להעניק לקיבוצים המבקשים היתרי בנייה למגורים בתוך 14 יום מיום הגשת הבקשה, לאחר שהושגה הסכמה במחלוקת בדבר הכללים להשכרת הדירות בקיבוצים.

בכך בוטלה למעשה מדיניות המינהל שהתנה היתרי בניה לקיבוצים בהם מושכרות דירות לתושבים זמניים. במטה התנועה רואים חשיבות רבה בהחלטה והזדמנות לחידוש צמיחה דמוגרפית בקיבוצים, שרבים מהם סבלו בשנה האחרונה מסירוב המינהל לחתום על היתרי בנייה.

ההסכם שאושר ביום ג' על ידי הנהלת מינהל מקרקעי ישראל הושגו לאחר פגישה שהתקיימה בין שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס, שר החקלאות ופיתוח הכפר שלום שמחון, מנהל מינהל מקרקעי ישראל ירון ביבי ונציגי התנועה הקיבוצית - מזכיר התנועה זאב (ולוולה) שור, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל אבשלום (אבו) וילן, יו"ר גרנות איציק בדר והיועץ המשפטי של התנועה הקיבוצית עו"ד מיכה דרורי.

הרקע לפגישה הייתה מדיניות המינהל בשנה האחרונה ומאבק ציבורי כנגדה אליו יצאה התנועה הקיבוצית, מאבק שכלל את הפעלת שרי מפלגת העבודה, ובראשם שר הביטחון אהוד ברק ושר החקלאות ופיתוח הכפר שלום שמחון, לביטול מדיניות המינהל, ולחץ תקשורתי. בתום משא ומתן שנוהל בין המינהל ובין התנועה הקיבוצית, בהשתתפות שר הביטחון ושר החקלאות הושגה הסכמה על חידוש מתן היתרי בניה בשטח הקיבוץ וקביעת הכללים להשכרת דירות בקיבוצים.

על פי ההסדר שגובש, סוכם כי באזורי עדיפות לאומית בפריפריה יהיו רשאים הקיבוצים להשכיר עד ל-50% מהדירות הקיימות בשטח המחנה, ולשם כך ישלמו למינהל מקרקעי ישראל כל שנה עד 5% מהתקבולים מהשכרת הדירות. הגבלה זו לא תחול על דירות קטנות של 55 מ"ר ומטה, אשר לא יכללו בחישוב הדירות המושכרות.

באזורי הביקוש ומרכז הארץ יוכלו הקיבוצים להשכיר עד 25% מכלל הדירות. לבקשת שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס סוכם כי באזורים הללו יושכרו דירות גם לזוגות צעירים שהם חסרי דירה ולסטודנטים, בהתאם לכללי משרד הבינוי והשיכון ובהתאם להחלטת מוסדות הקיבוץ. זאת, למעט דירות שיושכרו לזוגות המועמדים להתקבל כחברי קיבוץ ו/או לבעלי תפקידים מיוחדים הנדרשים בקיבוץ וכן דירות קטנות של 55 מ"ר ומטה.

בהתאם להחלטת הנהלת המינהל יכולים קיבוצים לקבל היתרי בנייה ב'שטח המחנה' בתוך 14 ימים מיום הגשתם לחתימה.
זאב (ולוולה) שור, מזכיר התנועה הקיבוצית ויו"ר מטה המאבק:

"ההסכם אליו הגענו מאפשר מיידית לחזור לבנות, ולקלוט בנים ומשפחות בקיבוצים. זהו דבר חשוב ביותר - בוטלה מדיניות המינהל שמומשה בהתניה של סירוב להיתרי בנייה לקיבוץ המשכיר דירות. מניסיון העבר למדנו שהאויב של הטוב הוא הטוב ביותר. יכולנו להמשיך ולהתקוטט עם המינהל עד אין קץ אבל הקיבוצים היו נפגעים. העדפנו להגיע להסדר שמאפשר בנייה מיידית. על הפרק עוד מגוון סוגיות שבמחלוקת עם המינהל ואנו ממשיכים במאבק כדי להגיע להסדרים גם בהן. במציאות הזו, אני קובע - זהו ההסדר אליו יכולנו להגיע."
 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים