כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאיזה מפלגה תצביע בבחירות הקרובות?
[תוצאות]


 
 
מונה:


 

 מה קורא?
 ביקורת ספרים
  בעריכת: דני נימרי

אוניית מגדלור היא אונייה המשמשת למעשה, כמגדלור צף. היא עוגנת בדרך כלל במקום קבוע, מאירה ומסמנת לאוניות אחרות נתיב שייט שאין בו כל סכנה, ורק לעיתים רחוקות יש לה אמצעי הנעה משל עצמה.


פורסם בתאריך: 29/8/10 

"שלושה אנשים שספינתם הקטנה מתקלקלת עולים על סיפון אוניית המגדלור. עד מהרה מתברר שהם פושעים נמלטים נושאי נשק חם, המשתלטים על האונייה ולוקחים את צוותה כבני ערובה" 

והפעם הספר: אוניית המגדלור
מאת: זיגפריד לנץ

בנובלה שלפנינו, שפורסמה בגרמניה כבר לפני 50 שנה, מתוארת אונית מגדלור ישנה במשמרת האחרונה שלה, זמן קצר לפני שתצא סופית מכלל שימוש. תפקידה העיקרי לסמן לספינות אחרות להתרחק מנתיב מסוכן בים הפתוח, שצפים בו מוקשים ישנים, שאריות ממלחמת העולם השנייה.
ניתן להניח, שמאז ועד היום כבר שונו אמצעי הניתוב והניווט בים, אך באופן לא מפתיע אותן בעיות אנושיות, מוסריות ומצפוניות העולות בספר הנהדר הזה, מעסיקות אותנו עד היום, בקיבוצנו הקטן, במדינה ובעולם. (לקיחת אחריות, שיקול דעת, הבלגה, אנרכיה, יושר והגינות ועוד ועוד...)

לעצם העניין: שלושה אנשים שספינתם הקטנה מתקלקלת עולים על סיפון אוניית המגדלור. עד מהרה מתברר שהם פושעים נמלטים נושאי נשק חם, המשתלטים על האונייה ולוקחים את צוותה כבני ערובה.
כאן מתחיל עימות פסיכולוגי – מילולי בין רב החובל של אוניית המגדלור לבין ראש צוות הפושעים שהוא עורך דין ממולח, שהצדק הוא לא בדיוק נר לרגליו.
זה מול זה הם עומדים – רב החובל פרייטג השקול בדעתו, האנושי והמוסרי, והפרקליט ד"ר קספרי, שכל מטרתו היא להוכיח שאין צדק בחוק ואין חוקיות בצדק. וכך, דרך העימות בספר חושף המחבר שתי דמויות שונות לחלוטין זו מזו, אך במובנים מסוימים דומות.

"אדם חייב לשנות את דעתו לפעמים, והרגע הזה הגיע" אומר רב החובל פרייטג כשהמתח מגיע לשיאו ברגע המכריע בהשתלשלות האירועים על האונייה. ואכן הספר הזה מותח מתחילתו ועד סופו.

זה אינו ספר מתח מהסוג המוכר כספרות מתח, ז'אנר שאינו אהוב עלי במיוחד. זה פשוט ספר כל כך מרתק, כתוב בחסכנות ובתמציתיות וגדוש בכל כך הרבה רעיונות שכה מתאימים גם לימינו אלה, עד שעלי להודות – "שתיתי" את הספר הזה ב"שלוק אחד" ולא הצלחתי להניח אותו מהיד עד שסיימתי אותו.
כאשר קראתי את אחרית הדבר לספר, נזכרתי, שאותו סופר מצוין כתב גם את הנובלה הנהדרת – "הפלגה אחרונה", שקראתי לפני לא מעט שנים.

אז מה יש לנו לסיכום: בימים רותחים ובלתי נסבלים אלה, בהם אנו מתבשלים על אש קטנה או גדולה – תלוי מאיזה כיוון מסתכלים על זה, בשמש, באיום האיראני, משטים לעזה, מסמך גלנט, עופרות יצוקות, גירוש ילדי זרים, פרלמנים כאלה ואחרים ולקינוח מריר אלי ישי, כדאי למהר ולקרוא את הספר וללמוד מרב חובל מבוגר של אוניית מגדלור פשוטה, מהו נוהל קבלת החלטות שאינו נכנע ללחצים, ישר, שקול, עקבי וקר רוח. 
 
במילה אחת: נפלא.
 
אוניית המגדלור מאת זיגפריד לנץ הוצאת "כתר" 200 עמודים.


עטיפת הספר


"כאן מתחיל עימות פסיכולוגי 
 מילולי בין רב החובל של אוניית המגדלור לבין ראש צוות הפושעים שהוא עורך דין ממולח, שהצדק הוא לא בדיוק נר לרגליו .זה מול זה הם עומדים - רב החובל פרייטג השקול בדעתו, האנושי והמוסרי, והפרקליט ד"ר קספרי, שכל מטרתו היא להוכיח שאין צדק בחוק ואין חוקיות בצדק. וכך, דרך העימות בספר חושף המחבר שתי דמויות שונות לחלוטין
זו מזו, אך במובנים מסוימים דומות" 
  ביקורת ספרים: טורים קודמים 
 
  זיגפריד לנץ בויקיפדיה

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page

לייבסיטי - בניית אתרים