כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאיזה מפלגה תצביע בבחירות הקרובות?
[תוצאות]


 
 
מונה:


 

 מה קורא?
 ביקורת ספרים
  בעריכת: דני נימרי

אני מודה באשמתי. האזנה למוזיקה קלאסית, לא הייתה בשבילי אף פעם, חווייה מענגת במיוחד. ככה זה כנראה בעולם. לא כולם נולדים מושלמים. האמת היא, שהעניין הזה מאוד מצער אותי, אבל כיום, בגילי המתקדם, כנראה שכבר אינו ניתן לשינוי.


פורסם בתאריך: 29/7/10 

"זירת ההתרחשות של הסיפור היא קרון של רכבת נוסעים בעת נסיעתה. המספר פוגש בקרון גבר זר לו לחלוטין, המציג את עצמו כמי שרצח את אשתו משום שבגדה בו."

והפעם: סונטת קרויצר מאת לב טולסטוי

זו אולי הסיבה לכך, שאל אחת מיצירותיו הנודעות של בטהובן – סוֹנטת קרוֹיצר – כינוייה של הסונטה לכינור ולפסנתר מספר תשע, התוודעתי, רק כשקראתי את הנובלה המפורסמת של טולסטוי, ששמה כשם היצירה המוזיקלית.
הספר הנועז, שראה אור ברוסיה בשלהי המאה התשע עשרה, עורר שם בזמנו שערורייה עצומה.
זירת ההתרחשות של הסיפור היא קרון של רכבת נוסעים בעת נסיעתה. המספר פוגש בקרון גבר זר לו לחלוטין, המציג את עצמו כמי שרצח את אשתו משום שבגדה בו.

ורק אז, כשהסוף כבר ידוע לקורא, פותח האיש במונולוג מרתק, ומתאר לפרטי פרטים, את הדינמיקה של חיי נישואיו מיומם הראשון ועד לסופם המצמרר.
האישה גיבורת הסיפור היא פסנתרנית חובבת ויושבת בית, בעוד שבעלה יוצא כל הזמן למסעות עסקנות ועסקים. בשלב מסוים, כאשר השעמום מחיי הנישואים והבטלה מכבידים עליה, היא מתחילה לארח בביתה כנר ולנגן עימו. (כמובן שבעידודו של בעלה). וכך מתגלגל לו הסיפור עד לאותו רגע בלתי נמנע, בו הם מנגנים בצוותא את סונטת קרויצר, וקנאתו של הבעל מעבירה אותו על דעתו... למרות שכאמור לעיל, סוף הסיפור ברור וידוע, יודע טולסטוי לתאר בצורה מבריקה את חיי הגיהינום האומללים של הזוג הנשוי ואת הקנאה האיומה, המובילה בסופו של דבר את הבעל, לבצע את המעשה הנורא.
ומה קורה עם הבעל הרוצח? את זה אשאיר לכם לנחש או לעשות מאמץ קטן ולקרוא את הספר.

אך אין ספק, שבימים אלה, בהם נרצחות בארצנו הקטנטונת נשים לא מעטות על לא עוול בכפן, מקבל הסיפור משמעות כפולה ומכופלת.
אוסיף לסיום, שחוקרי תולדות חייו של טולסטוי טוענים, שהנובלה היא כמעט תיאור מדויק של חיי נישואיו. כמוהן גם הדעות הקיצוניות על נשים בכלל ועל חיי הנישואים בפרט, ואפילו על היהודים, שכמו שהן מופיעות בספר, הן מייצגות כנראה, את דעותיו האמיתיות של הסופר.
הספר ראה אור בתרגום חדש ומצוין בשנת 2006. 

בשבע מילים: לא קל לקריאה, אבל שווה את המאמץ.

סונטת קרויצר מאת לב טולסטוי. הוצאת הקיבוץ המאוחד 130 עמודים.


עטיפת הספר

"יודע טולסטוי לתאר בצורה מבריקה את חיי הגיהינום האומללים של הזוג הנשוי ואת הקנאה האיומה, המובילה בסופו של דבר את הבעל, לבצע את המעשה הנורא.
ומה קורה עם הבעל הרוצח? את זה אשאיר לכם לנחש או לעשות מאמץ קטן ולקרוא את הספר." 


 ביקורת ספרים- טורים קודמים:

תש"ח - מאת יורם קניוק
גיא אוני מאת: שולמית לפיד
 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים