כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאיזה מפלגה תצביע בבחירות הקרובות?
[תוצאות]


 
 
מונה:


 

 מה קורא?
 ביקורת ספרים
  בעריכת: דני נימרי

לקחתי את הספר הזה מהספרייה שלנו בשמחה רבה. קודם כל, מפני שאני מחשיב את עצמי לגנן חובב והייתי בטוח שהוא ידבר אלי ושנית, משום שקראתי עליו המלצות רבות מלוות בביקורות טובות.


פורסם בתאריך: 12/9/10 

"אז מה קרה לי, גנן חובב שכמותי וקורא ספרים מושבע, שפתאום באמצע הספר הרגשתי שאני מתקשה לסיים אותו? אולי היו אלו התיאורים הבלתי פוסקים על הפעולות הרבות והאינסופיות שהגנן המצוי נדרש לבצע; לזבל, לתחח, לזרוע, להשקות, לעשב, לגזום, לזבל,לתחח, לזרוע, להשקות וכך הלאה וכך הלאה... " 

והפעם הספר: שנת הגנן 
מאת קארל צ'אפק

אך כבר כשהתחלתי לקרוא בו גיליתי: זהו ספר לא שיגרתי שיהיה לי קשה להתמודד איתו. זהו ספר שאין בו לא עלילה ממשית ולא גיבורים אמיתיים.
גיבורת הספר היא האדמה – בעצם הגינה. ואולי הגיבור הוא הסופר עצמו, שהספר הקטן והקליל הזה עוסק באהבתו הגדולה למלאכת הגינון ולגינה.
 
וכך, עוקב הסיפור בלי לאות, חודש אחרי חודש, עונה אחרי עונה, משך שנה שלמה, אחרי ההתרחשויות השונות בגינה. השמחה הגדולה בלבלובו של צמח נובט ובפריחתו, והעצב והתסכול עקב התקלות הרבות, שמלוות כל גנן באשר הוא. כל הסיפור המשעשע והנחמד הזה מלווה ברוח טובה ובהומור דק, ובציוריו המשעשעים של יוסף צ'אפק אחיו של המספר, שנרצח במחנה הריכוז ברגן בלזן.

אז מה קרה לי, גנן חובב שכמותי וקורא ספרים מושבע, שפתאום באמצע הספר הרגשתי שאני מתקשה לסיים אותו? אולי היו אלו התיאורים הבלתי פוסקים על הפעולות הרבות והאינסופיות שהגנן המצוי נדרש לבצע; לזבל, לתחח, לזרוע, להשקות, לעשב, לגזום, לזבל,לתחח, לזרוע, להשקות וכך הלאה וכך הלאה...
ואולי היו אלו שמות הפרחים הרבים, שחזרו ונשנו מדי פעם בפעם...
אז מה שקרה, שלמרות ההומור והחינניות והכיף שבקריאת ספר חכם ועליז וקליל, התעייפתי קצת, בדיוק כמו בעת עבודה בגינה.
עד כדי כך התעייפתי, שהתלוננתי בפני הספרנית הבכירה שלנו, שלגודל הבושה, אני מתקשה לסיים את הספר. היא הרגיעה אותי באומרה, שקוראים מושבעים נוספים לא הצליחו לסיימו.

אבל אני הרי מחויב לכם, שלושת קוראי הנאמנים, ובסופו של דבר הצלחתי!
אציין לטובה את תרגומה המצויין של רות בונדי, שנדרשה, אני מניח, לעזרה רבה בפענוח ובתרגום שמות הפרחים.
כמו כן, מן הראוי לציין, שלסופר יש קשר עקיף אלינו, לשריד. ומהו אותו קשר?
קארל צ'אפק היה מיודד מאוד עם נשיא צ'כיה באותם ימים – ידיד העם היהודי – תומס מסריק – שהחורשה שלנו שמעבר לכביש, נקראת על שמו. 
 
בשש מילים: ידידותי לסביבה, אך לא קל לקריאה. 
 
 
שנת הגנן מאת קארל צ'אפק. הוצאת בבל. 134 עמודים.


עטיפת הספר


"אני הרי מחויב לכם, שלושת קוראי הנאמנים, ובסופו של דבר הצלחתי!
אציין לטובה את תרגומה המצויין של רות בונדי, שנדרשה, אני מניח, לעזרה רבה בפענוח ובתרגום שמות הפרחים. כמו כן, מן הראוי לציין, שלסופר יש קשר עקיף אלינו, לשריד. ומהו אותו קשר?
קארל צ'אפק היה מיודד מאוד עם נשיא צ'כיה באותם ימים – ידיד העם היהודי – תומס מסריק – שהחורשה שלנו שמעבר לכביש, נקראת על שמו"   ביקורת ספרים: טורים קודמים 
 
  קארל צ'אפק בויקיפדיה
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים