כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאור חג הביכורים המוצלח מה דעתך על השתלבות תושבי ההרחבה בשריד
[תוצאות]


 
 
מונה:


ברוך ניצן   
נולד: 24.12.1919
נפטר: 30.5.2009

 
ניסיתי הבוקר להעלות תמונות שצרובות בזיכרון, תמונה ראשונה:
אתה מרכז משק, שנינו צועדים בשדות שריד, כאן מתחתינו, מריחים רגבי אדמה לחים, לועסים גבעול חיטה ירוק, ואתה גבוה כל כך עומד בתנוחה אופיינת מבטך אל האופק: ידך האחת מסתירה את סונוורה של השמש השוקעת על הרי הכרמל והשנייה חופנת את ידי הקטנה ואני, מנסה לחקות את תנועותיך,
להתמתח ולהרחיב צעדים כדי להשיגך.
 
תמונה שנייה:
שבת בבוקר, ילדי הרפתנים משחקים למרגלות מגדל הסילו, ממתינים שהתורני השבת יסיימו את עבודתם,
אתה מגיח מקצה של הרפת ועגל שזה עתה נולד חבוק בזרועותיך כמו תינוק, מעביר אותו לדיר היונקים, ואני קינאתי...
ארבע תכונות מאפיינות את חייך:
 
הראשונה: חריצות ומסירות, לעבודה, למשימה או תפקיד שלקחת על עצמך: ברפת אותה ריכזת כמה פעמים, כמרכז משק, סדרן עבודה וגזבר, כמלווה משקי לקיבוצים צעירים במחלקה לכלכלה של הקיבוץ הארצי, כמנהל מחוז הצפון בתנובה בשתי קדנציות, ושוב בחזרה לרפת ולענף הביטוח בו עסקת כמעט עד סוף ימיך.
 
השנייה: עקשנות ונחישות בלתי מתפשרת, להגיע להישגים, להשלים לימודים אותם הפסקת עם העלייה לארץ בגיל 15, הקנאות לרעיון הקיבוצי גם כשהיה כבר ברור שהדרך הולכת ומשתנה. העקשנות שבירידה לפרטים הקטנים, הפרטים שבזכותם נבנית התמונה הכוללת לוותה אותך תמיד, גם על "בית הבריאות" או "מושב הזקנים" כפי שכינית את המקום הערת לא פעם ש"חסרה בו יד אחראית ומנהלת". בזת ל"חפיפניקים" כלשונך.
 
השלישית: חוש הומור ציני וחד, לא היה כמוך למצוא ולהתאים לכל מצב ואירוע את הבדיחה או המשל הנכונים, כותב פיליטונים נוגע ועוקץ בעט מושחז נושאים שבדרך אחרת לא ניתן היה לטפל בהם מבלי לפגוע ולהעליב. מספרים שבאחת הפעמים בהן חפרת קבר יחד עם חנוך כאן על גבעות דאר טאוויל הגית את צוואתך:
1. שההלוויה תהיה אחרי 16:30 כדי שאף חבר לא "יפסיד" בגללך שעת עבודה.
2. שיקברו אותך בעמידה כדי "שיחפרו הרבה הממזרים" - על הסעיף השני נוותר לך.
מותה של אמא גדע חלק ניכר מחוש ההומור שלך והוא הפך ציני יותר ומריר.
 
הרביעית: אהבת המילה הכתובה, היית קורא ספרים שוב ושוב כתלמיד חכם, חוזר ומשנן, מצטט, וזוכר כל מראה מקום, אוהב ספרות ושירה לסוגיה וחוטא בעצמך בכתיבה, כותב.. מוחק.. משנה ומסדר עד שנחה דעתך. ואילו יכולת, ודאי היית כותב מילים אלו שאני מקריא כאן היום בעצמך או לכל הפחות מעביר עליהם ביקורת.
 
קשה היה לראות אותך בערוב ימיך, בגידת הגוף, חוסר היכולת להשלים עם מגבלות הגיל, הידיעה הברורה שאתה פוסע בדרך שאין ממנה חזרה, ובעיקר האופן בו הבנת את התהליך העצוב של ההזדקנות בקיבוץ שלא תמיד ידע להחזיר לך אהבה כמו זו שאתה הענקת לו.
בשנה האחרונה הנהגנו בינינו את מבחן לחיצת היד, עד השבוע האחרון הייתה זו לחיצה איתנה של רפתן, ביום שישי ידעתי שויתרת... לא נשאר לך כוח ללחוץ כמו תמיד.
איש גבוה וחזק, חקלאי בנשמתך, תולש חופן חציר ריחני בכף יד ענקית, מניף בקלילות חבילות קש, דוחף כלאחר יד פרה עקשנית, סולד מדברי חנופה והתרברבות, איש פשוט וביישן, אבא שאינו מתבייש לדאוג וסבא רגיש. כזה נזכור אותך.

נוח לך בשלום אבא, שבע ימים ומעשים ומסור לאמא שאליה התגעגעת כל כך את אהבתנו. 
יובל 31/5/2009
 

    

  
 


ברוך ניצן ז"ל במשרד הביטוח בשריד  


Go Back  Print  Send Page

לייבסיטי - בניית אתרים