כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאיזה מפלגה תצביע בבחירות הקרובות?
[תוצאות]


 
 
מונה:


דף הבית >> ערוץ איכות הסביבה >> ארכיון איכות הסביבה >> גן אילן - גן ירוק
 

 גן אילן - גן ירוק
 רשמיו של אב ירוק בגן ירוק
 מאת: מאור פרסאי-ברניב


פורסם בתאריך: 15/12/10 

 

מסתבר , שיש עבודות שלא ניתן להשאיר

לגיבורי העל, לגורמיטים, לטרמיטים ולחבריהם.

הצלת כדור הארץ על הפרק,

ומי אם לא גן אילן יחלץ למשימה?

 באווירה זו, מותג לפני כשנתיים גן אילן כגן ירוק.
"גן ירוק" מדווח אתר המשרד להגנת הסביבה, "הוא גן הדוגל
בחינוך לאוריינות סביבתית והערכים הסביבתיים מוטמעים בערכי הגן: כבוד לזולת, לטבע ולסביבה שבה אנו חייםזיקה למקום ורצון לשמר, לשנות ולהשפיע על הסביבהשמירה על הסביבה ומניעת עומסי פסולת וצפיפות; נכונות לפעולה הכוללת פעולות של ילדי הגן למען הסביבה כגון שימוש בנייר ממוחזר ושימוש במתקני המיחזור." 

"אין לכם מה לחשוש", הרגיעה אותנו רוחל'ה בשיחת ההיכרות. "הדרישות בגן אילן אמנם גבוהות, ולוח הזמנים הדוק, אך כל הילדים מסתגלים לאחר מספר שבועות". ש' ואני הבטנו זה בזו בבעתה. הילד יסתגל, בזה אין לנו ספק. אבל מה איתנו? האם אנחנו הורים מספיק טובים כדי לעמוד בסטנדרט של הגננת? האם נצלח את מבול המשימות והדרישות, שבלעדם אינך ראוי לתואר "בוגר גן אילן"?

אכן, הכניסה לגן אילן היא חוויה מטלטלת עבור כל הורה. עד היום חובק גמדון-חמודון-פישפושון מכל עבר, וברור היה כי הוא-הוא מרכז הפעילות וההתרוצצות בגן או בגנון. בגן אילן נוסף נדבך משמעותי לשגרת יומו: תכנים. מוגדרים, מובנים, סדורים. 4 שנים עברו על מיכאל בשירה וריקודים, ואילו עתה עטים עליו משרד החינוך, המשרד להגנת הסביבה, הסוכנות היהודית ועוד דורשי טוב, ומרביצים בו בינה. כך נאה וכך יאה.

אחד השערים בהם נכנס העולל הוא שער ה"סביבה". למרות שהוא עצמו יצרן זבל לא קטן, מוטלת עליו מעתה חובה קדושה: להגן על הסביבה. מסתבר , שיש עבודות שלא ניתן להשאיר לגיבורי העל, לגורמיטים, לטרמיטים ולחבריהם. הצלת כדור הארץ על הפרק, ומי אם לא גן אילן יחלץ למשימה? באווירה זו, מותג לפני כשנתיים גן אילן כגן ירוק. "גן ירוק" מדווח אתר המשרד להגנת הסביבה, "הוא גן הדוגל בחינוך לאוריינות סביבתית והערכים הסביבתיים מוטמעים בערכי הגןכבוד לזולת, לטבע ולסביבה שבה אנו חייםזיקה למקום ורצון לשמר, לשנות ולהשפיע על הסביבהשמירה על הסביבה ומניעת עומסי פסולת וצפיפות; נכונות לפעולה הכוללת פעולות של ילדי הגן למען הסביבה כגון שימוש בנייר ממוחזר ושימוש במתקני המיחזור."רוחלה בן יוסף, למי שלא זיהה, מספרת שגן אילן היה גן ירוק עוד לפני שהקימו את המשרד לאיכות הסביבה, ששודרג למשרד להגנת הסביבה, שהמציא את תקן הגן הירוק. התפיסה החינוכית בגני הקיבוץ הדגישה את השימוש ב"מה שיש" ואת הקשר עם הקהילה והסביבה עוד לפני שמישהו עשה מזה אידיאולוגיה. "למען האמת ציפיתי לקבל סכום כסף עבור המאמץ והתקן, אבל אשכול הגנים של שמשית קיבלו לפנינו".

 "בגן אילן לא נזרק כלום לפח" מטמיעה רוחל'ה בהחלטיות המפורסמת שלה. "אנחנו לא קונים ניירות, לא אוכל לחיות, לא שקיות, לא חומרי יצירה ובודאי שלא מתקנים לחצר. הכל אצלנו ממוחזר." לקהילה הסובבת את הגן, מסתבר, יש תפקיד חשוב ביותר בגן הירוק. ההורים נדרשים להביא לגן כל דבר שאין בו שימוש: רהיטים ישנים, אריזות קרטון, מכשירים אלקטרוניים, בקבוקים ובגדים. "אנחנו פח הזבל שלכם" מנצלת רוחל'ה את ההזדמנות להעביר עוד מסר להורים. שאריות ממחלקת האריזה ב"גמל", לדוגמא,  מהוות חלק נכבד ממאגר חומרי היצירה, ואפילו משאבת הדלק שזה עתה הוחלפה כבר מצאה את דרכה לחצר.

הילדים בגן יונקים עם עוגיית הבוקר את תודעת המחזור. מחזור נייר מתבצע בשיתוף פעולה עם בית ספר שגיא, שבתחומו יש פח ניירות. מדי יום יוצאת משלחת מהגן אל הכלבו, נושאת עימה בקבוקי פלסטיק לפח הבקבוקים. בקבוקי הזכוכית מוחזרים למתקני האיסוף בעזרת רון ברק. הכסף שמתקבל תמורתם משמש קופה קטנה של הגן. "את השתילים לעציצים, שעשויים אגב מחביות חתוכות, קנינו מקופת החסכון שלנו" מתגאה רוחל'ה. שאריות ארוחת הבוקר הולכות לארנבונים והקביות, והמים בקנקנים משקים את העציצים.

הטיולים הנערכים בגן, המכונים "מסעות כומתה" , מנוצלים לא רק להכרות עם הטבע ויצירה בטבע. "כאשר נתקלים בפסולת, כגון בקבוקים, מעמיסים אותה על העגלה ומביאים לגן" מספרת לי הגננת. לורדים שהתיבשו נשברים, נמהלים במים ויוצרים "שיקויים" המשמשים לצביעה.  כלי המרקחת הם, כמובן, קופסאות ריקות של קוטג' וגבינה לבנה. "אף אחד לא ששותה את השיקויים האלו" מרגיעה רוחל'ה, " בגן אילן שותים רק מים!".

רוחל'ה, כמו רוחל'ה, לא מוותרת על הזדמנות לחנך גם את ההורים (אשר חלקם אולי, למען האמת לא בדקתי, היו בעצמם חניכים בגן אילן). הילדים הם השגרירים הטובים ביותר של כל ענין המחזור והקיימות הסביבתית. לא אחת חוזר הילד מהגן כשהוא נושא בציקלונו עצה או המלצה לחיים חסכוניים יותר ומזהמים פחות.

"טוב ויפה" אמרתי לש' תוך שאני עמל לצחצח את הכיור עם קליפה של לימון "כי ככה רוחל'ה אמרה".  "שימחזרו, ישחזרו, ינקו, וישירו שירים לכדור הארץ. רק שלא ידרשו ממני להתחיל להפריד זבל, גם ככה אנחנו בקושי משתלטים על ערמות הזבל בבית". " אז איך בדיוק נשתמש בקומפוסטר החדש שחמודי הכריח אותנו לקנות?" שאלה ש', והצביעה על חצי החבית המשונה שנחה בפינת החדר, ומתוכה הציצו הילדים בסקרנות. לפנות בוקר, כאשר צעדתי מטושטש לחדר השירותים, מנסה להתחמק מהקומפוסטר המאיים, התעוררתי בחלחלה כשרגלי טובלת בדלי מים. "אלו המים מהמקלחת", הסביר לי קטינא לאחר שהתעורר. "אפשר לאגור אותם בדליים ואז להדיח איתם את האסלה".

מזל גדול, חשבתי, שהוא עוד לא עלה על הרעיון שאפשר לדלג על הדחת המים מהניאגרה מדי פעם. כל הירוק הזה מתחיל להריח לי קצת לא טוב.ברוכים הבאים


 


חזית הגן מטופחת, הכל בשימוש חוזר

 

"גן ילדים ירוק"
שאריות ארוחת הבוקר הולכות
לארנבונים ולקביות


יצירה בחומרים משומשים 


פינת הטבע

 


ילדים מציירים על ניירות משומשים
ציורים שלא הצליחו נשלחים למחזור

 


חצר הגרוטאות

+ שלח משוב

לייבסיטי - בניית אתרים