כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאיזה מפלגה תצביע בבחירות הקרובות?
[תוצאות]


 
 
מונה:


דף הבית >> ערוצים >> טורים ודיעות >> ארכיון טורים ודיעות >> דעה משלי מאת: רעיה זקס
 חוברת השינוי החדשה  | מאת: רעיה זקס
 
          אין לי הסתייגות ספציפית מהחוברת החדשה, אך יש לי כמה הערות על רוח הדברים,
          שעיקרם : מי שחזק יהיה יותר חזק ומי שחלש, יהיה יותר חלש.

         מודיעים על החוברת בתאריך 17/1. אפשר לקחת אותה רק יום למחרת. החוברת מכילה כמעט 40 דפים עמוסים בחוקים ומספרים, אבל על הקהל הגדול להגיש הסתייגויות, רק עד ה – 20/1 . כלומר יש בערך 48 שעות ללמוד את החוברת, לברר ולהגיב. אני מקווה שזה לא בכוונה, כי אחרת זה נראה כאילו לא רוצים שנבין על מה שנצביע ושיקבע את עתידנו ל – 5 שנים.
 
         הצעירים : בהקדמה לחוברת, בין המטרות כתוב : " הכרה בחשיבות הצמיחה הדמוגרפית והרצון להיות אטרקטיביים לבנים". צמיחה דמוגרפית ירדה מהפרק לזמן הקרוב, לפחות עד שיהיו אישורים שונים לתכניות שונות. וצעירינו? מעמדם  לא ברור, הדירות שלהם מתפוררות ומטות ליפול, ועכשיו גם מבטלים בהדרגה, את החזר שכר הלימוד.
  
         צבירת פנסיה :  חבר בגיל העבודה משלם 5% ממשכורתו לצבירת פנסיה. אבל יש קבוצה קטנה של חברים שלא עובדים מלא או לא עובדים בכלל, רובם בגילאי 50+.   בעמוד 30 סעיף 7 "חברים בגיל העבודה" יש הערה שאומרת, שאותם חברים ישלמו 18% ממשכורת הרעב שלהם, לפנסיה. גם ההערה שהם לא עובדים "מבחירה" היא הערה מקוממת. אז נכון שאנחנו בהפרטה, ומי שמרוויח יותר מקבל יותר. אבל להפיל על קבוצת חברים קטנה ( שאולי חלקם ממילא במינוס ) סכום עצום של למעלה מאלף ₪ כל חודש לפנסיה, זה פשוט כתם לחברה שלנו. האם אלה הם שיצילו אותנו מהחוב האקטוארי העצום של הפנסיה? חוב שנצבר בגלל שהקבוץ התחיל עם הפנסיה מאוחר מידי ולאט מידי? זה נושא לחריגים וצריך לטפל בזה באופן פרטני.
 
         משכורות. משום מה נושא המשכורות, אף פעם לא עולה על הפרק ואף פעם לא שייך לשום שיחת קבוץ. אבל, בכל זאת מלבד בגמל, לא היתה שום העלאת משכורות, מאז ינואר 2004, כשהתחלנו במודל המשולב. כלומר 8 שנים שלא עלו המשכורות בכלל בקבוץ, וראינו בגרפים של קונגרס שריד הראשון, איך המשכורות בשריד הן פחות ממחצית הממוצע במשק, או במילים אחרות, משכורות מינימום. למה זה מגיע לנו?
 
         והערה חיובית : פתרון נושא הקלנועיות, נראה חיובי ביותר.
חברים יקרים. קראו את החוברת בעיון, בררו כל סעיף וסעיף ושייקח גם 5 אספות. העיקר שנהיה שלמים עם המודל החדש.
 
 בברכה רעיה זקס
לקריאת החוברת: לחצו כאן

 

Bookmark and Share
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים