כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאיזה מפלגה תצביע בבחירות הקרובות?
[תוצאות]


 
 
מונה:


דף הבית >> ארכיון 2011 >> היום לפני 4 שנים


ביקור באספה - היום לפני 4 שנים  (מתוך עלון בשריד)  
הביא לפרסום: רם בן-יעקוב  |  פורסם בתאיך 20/8/2011
 
יוני 2007, יש מכם כאלה שזוכרים וודאי, שהיינו אמורים ללכת לקלפי ולהצביע על המעבר ל"רשת הביטחון" בראשון ליולי... מיותר לציין שזה כבר לא יקרה! בנתיים, לאדם הפשוט ב"רחוב" לא ברור מה כן יקרה, ובעיקר מתי. אני מקווה שבעלון הבא נערוך ראיון מקיף עם יו"ר ההנהלה הכללית, הגב' מיכל קראוס, ונדע קצת יותר. בנתיים, בכדי שנוכל להיזכר כולנו איך זה התחיל (בערך) אני מחזיר אותכם לאסיפה הטעונה מינואר 2006 להתרשם ולהזכר. רם.
 
מי מכם עוד זוכר את האסיפה ההיא? האסיפה בה החלטנו בסופו של דבר לא להחליט בנתיים. לא ככה. אבל כהרגלו של כותב, נתחיל מהתחלה. בהתחלה עוד אפשר היה לתאר את האסיפה כסיום תקופה, כתחילתו של פרק חדש, או אפילו כרגע של מיפנה בדרך הארוכה בה הולך הקיבוץ. וכאילו להוסיף לחשיבות האירוע, את האסיפה נבחר להנחות לא אחר מאשר אמציה כפרי.
20:32 אין חדש, 10 חברים נוכחים, רובם חברי הנהלה ובעלי תפקידים. בפינה לא רחוקה מתנהל ויכוח בין ר. לה. על הרוב הדרוש להצבעה הגורלית. ויכוח שיתברר שלא היה רלונטי. עוד לפני שאני ניגש להכין קפה, אני נקרא אל הדסה שמראה לי מכתב מאת ישראל שוטלנד (מנכ"ל גמל) ובו טענות על הפירסום בעלון הקודם ועל כך תוכלו לקרוא בכתבה אחרת בעלון.

20:36 "אנחנו רוצים להתחיל ויש פה עוד מספיק מקום, אתם מוזמנים לעלות למועדון" פותח רפא, ומעביר את רשות הדיבור לאמציה. אמציה מבקש שוב את החברים לבוא, ומזמין את חיה וולפר להציג את הסעיף החשוב הראשון: קבלת בנים/בנות לחברות, והשמות ? בבקשה: צור גליל- ניב מור- אודליה שוויצר- נמרוד סלוצקי- מלי ברק- אייל ניר( שבקלפי כמובן קיבלו את הרוב הדרוש והם/ן כבר חברי קיבוץ מן המניין.) מהקהל נשאלת לפתע השאלה (שמפאת כבודו של השואל לא אזכיר את שמו...) "האם הם עברו מבחנים גרפולוגים..? לאחר כמה שניות של מבוכה, חיה מעדיפה "לא להתייחס" ואחריה עולה הדסה ומסבירה את הנוהל של קבלת בנים לחברות. ושאין שום בחינות או התנגדות!

אמציה חוזר למיקרופון והסיפור האמיתי מתחיל. אמציה מזכיר לנו את התהליך שכלל שיחות קיבוץ, חוגים במועדון ועכשיו האסיפה שצריכה להעביר את הנושא להכרעת הקלפי: האם המשך המודל המשולב עם התאמות נדרשות, או, מעבר למודל שכר דיפרנציאלי- רשת ביטחון?
רפא מוזמן שוב, ומציג בפעם המי יודע כמה (או למה?) את "חזון שריד" ושאר הגרפים וההסברים מהחוברת ההיא, נח מעיר שנושא העצמאות הכלכלית של גילאי 30- 35 שמופיע בחסרונות של המודל הנוכחי, זו החלטה נפרדת ששריד החליטו ללא קשר למודל! רפא מתעלם וממשיך... אבל עדה חרמוני מתפרצת מהפינה בקריאה נרגשת, אבל אמציה זריז מאי פעם מזנק למיקרופון ומבקש מ"עדה" לחכות לרשות הדיבור, מהצד השני עדה פומרנץ מבקשת שיאמר באיזו עדה מדובר...

רפא: "הטיטאניק מפליגה, ואם לא נשנה כיוון אנו עולים על קרחון (בסרט אגב, היה ערפל כבד ולכן הם לא ראו את הקרחון בזמן..) הנתיבים ידועים לטוב ולרע, אם נלך שמאלה, רק להתאמות במודל הנוכחי, אני לא יודע בדיוק מה זה עושה? ביצה? שרטונים? גן עדן?
עדה ח. בנאום נסער ונרגש שהוקרא מהדף, הודפת את כל הטענות המקובלות לכאן ולכאן, וטוענת שוב שהכל כבר מצוי ברשומות, ומאוגד בחוברת מסודרת, ולא צריך להמציא הכל מחדש. (הדף מפורסם בהמשך העלון, ותוכלו להתרשם בעצמכם).

נח שגיא:  יש לי הרגשה, שאני- למרות שאין לי כוונה כזאת- מנהל קרב מאסף, ולא על הכיוון, אלה על הניהול התקין של המערכת שלנו. אני בין אלה שמתמצא ויודע, אני די מעורב, וגם אני מופתע חדשות לבקרים מהחלטות שאיני יודע מאיפה הן באות! אולי כל מה שאגיד הערב, לא ישפיע ולא ישנה, אבל אני מרגיש מחויבות חברתית לקרוא לעצמנו לסדר ולחזרה למנהל תקין. אני מסתובב עם הרגשת "הכלבים נובחים והשיירה עוברת".. ויש לא מעט "נביחות נכונות", ולא מיישמים את החלטות הקיבוץ. אני יכול גם לומר על עלון בשריד כל מיני דברים אבל לפחות רם יושב וכותב בשקדנות, ומי שמעיין בעלון האחרון רואה החלטה שלא יושמה! גוף ראשי עשה מעשה שלא יעשה, שהרי החלטת הקיבוץ הייתה מפורשת: ייבחר צוות שינהל את כל התהליך מא' עד ת', מסתבר שהצוות לבחירת תפקידים לא הצליח להרכיב צוות כזה, ואז ההנהלה אספה 3 חברים ובפני שלושתם הוצג לו"ז צפוף. איפה זה הוחלט?? מי החליט על זה? השיחה? אני מציע לשני הצדדים לא לאיים עלינו עם הטיטאניק. לא לבוא ולהגיד שאם לא נבחר בהחלטה הזו, הקיבוץ יתמוטט. הקיבוץ יתמוטט אם לא נשמור על ההחלטות! אני למשל עוד לא החלטתי על מה להצביע, ובכל מקרה אני אקבל כל החלטה שתתקבל. אבל אני שומע יותר מדי חברים שאומרים 3 ימים לפני הקלפי שהם לא יודעים מה להצביע. ככה אנחנו רוצים ללכת להצבעה?! אני רועד, אנחנו הולכים לקבל החלטה שהביצוע הנכון שלה, יקבע במידה רבה את גורל הקיבוץ הזה! אני לא רוצה שיפלו חברים דרך החורים של רשת הביטחון, אני רוצה לעצור את מחול ה"כל אחד חוטף כטוב בעיניו". הגורל שלנו מוטל על הכף! לא של מיכל קראוס ולא של משה וינקור, והחיפזון מהשטן. אני מציע שנהיה קצת יותר זהירים כי אנו עוסקים בדיני נפשות! לגבי ההכרעה בקלפי, יש לשפר את המודל הנוכחי, כי אם לא, אז במודל הדיפרנציאלי זה לא יעבוד. מי אמר- למשל- שחייבים להמשיך בעצמאות כלכלית? זו גזירה משמיים? ויש עוד סעיפים שאפשר לשנות. אני דורש אגב רוב מיוחס בקלפי".

אסתר צוק: "נח אני רוצה לדעת, האם אתה מציע שאנחנו נעצור כאן, עד שיימצא צוות כפי שהוחלט? אם כך זו הצעה לסדר".

דוד דרורי: "אני מסכים עם נח, משה ומיכל לא צריכים להתערב באורחות החיים שלנו, ההחלטה היא רק שלנו. התהליך לא נוהל כמו שהיה צריך להיות מנוהל"!

גדעון ברטל: "אני גם מציע שנלך לאן שהחלטנו ללכת, ושיוקם צוות שיוביל את התהליך. כשהאונייה עומדת לטבוע מחליפים את הקברניט , ולא שאני בא לומר זאת, אבל אם אתה חש כך (רפא) אז תרים את הידיים ותתפטר! גם אני מציע לסדר, שייבחר קודם כל הצוות".

אמנון גליל: "אני מברך על שלושת הדוברים הראשונים, שירדו מהטיטאניק, מה בוער לנו כל כך? צריך בכל מקרה, להריץ את זה על יבש. אגב, אומרים ש"הוותיקים לא צברו נכסים"? מה כל זה שיש מסביב? מה, מצאנו את זה פה שבאנו הנה לפני 80 שנה? בנוסף, צריך לשנות ולתקן את התמחור, כי יש הגדלת פערים.
 
איתן חן: "דבר ראשון אני רוצה להגיד, בעניין הנכסים, אמרו שלא צברנו נכסים, אם כך, הבה נמכור את הרפת ואת מכסות החלב, ונפתור סוף סוף את "בעיית הוותיקים". אם לוותיק אומרים קח 600 ₪ לחודש, ומתוך זה ניתן לך בפועל 12 וחצי אחוז בונוס, תעשו אתם את החישוב כמה זה יוצא לשעת עבודה! מנהל המפעל עושה מה שהוא רוצה, ואנחנו אומרים אמן... יושבת מיכל קראוס בדירקטוריון המפעל, ואח"כ היא "רצה" לרפא ואומרת לו לקצץ לכל החברים".

אסתר צוק: "ההנהלה הנוכחית לא אובייקטיבית, ולא צריכה הייתה להוביל את הדיונים והחוגים".
שרה אשל: "אני כבר חודש מלווה את ה'אין תהליך' הזה, כאמור הוחלט על הקמת צוות וזה לא בוצע. בין מה שכתוב, לבין מה שנעשה בפועל יש הבדלים של יום ולילה ואני יודעת את זה מבפנים! ישנה חולשה ניהולית יחד עם מהלך דוהר. דובר על שלבים, אבל בשבילי זה היה תהליך טכני. לא הייתה שום חשיפה של מודל משולב מקיבוץ אחר למשל, למען האיזון והפייריות למרות שיש רק קיבוצים מעטים שמתנהלים כך".

אריאל מור: "מה שנעשה פה, ומה שהדוברים פה אומרים, זה לא פייר כלפי המזכירים! הם הלו נבחרו להוביל את התהליך. במודל הנוכחי אין איש מרוצה, ויש מתחים חברתיים. אי אפשר להתנהל כך! אז מה אם לא הלכנו לפי הנוהל הפרוצדוראלי שהחלטנו עליו? וכן יש לזכור, שהכי גרוע, זה שצוות שינוי לא המשיך. אנו כאמור איננו יכולים להמשיך ולהתנהל כך, זה עוד יכה בנו"!
 
הדסה: "לא היה כאן מחטף, כי הסיבות בגללן התלכדנו להחליט, אינן קשורות למודל כזה או אחר. יש לחצים פנימיים בתוך הקיבוץ. בלתי אפשרי להתחיל את 2006, בלי להחליט לאן הולכים"!

רועי ברקן: "אפשר להגיע ל"ערבות הדדית" בשני המודלים, במודל הנוכחי יש עיוות. מבחינתי שהמודל הזה ימשיך, אבל לשריד הוא לא יהיה טוב".

נח שגיא: "א. יש כאן משהו לא הוגן, כי החלטנו שלא דנים על מודלים! בתשובתכם- הדסה, אריאל ורועי לא נתתם תשובה בעצם. חברים לא יודעים על מה להצביע! ("הם רוצים לדעת"? שואלת מישהי מאחורה)
ב. הנושא העקרוני בנושא רשת ביטחון, הוא שאנחנו נחליט לגבי הפרטים".
פרויקה: "בלי אשליות! בלי מנהל תקין, החלטות מסודרות וכד. לא יהיה טוב בכל מודל. ואני לא רוצה לפרט. זה דבר שדורש דיון ועכשיו. העיקרון כבר נקבע, עכשיו זה רק ויכוח על המחיר..."

ארנון פרסאי: "אנו עוסקים בסמנטיקה, ישנה ועדה ממשלתית שקבלה החלטות שיכנסו כחוק. יש כיום שתי ווריאציות של קיבוץ:
1). קיבוץ שיתופי
2). קיבוץ משתנה.
זהו זה! אין אפשרות אחרת, כבר לפני שנתיים החלטנו על האפשרות השנייה, ולכן אני לא מבין על מה הויכוח? כבר החלטנו. זה לא משנה אם נעשה שינויים בנוכחי, או שנקרא לזה 'רשת ביטחון', אנחנו יכולים להגיע לאותו הדבר. צריך בנוסף, לדון באמון הציבור בהנהלה. מה למשל הנימוק של המנהלים של העסקי? המודל לא סגור, תנו לנו לסגור ויהיה בסדר... מי שיודע לנהל, יסתדר בכל מודל, מי שלא לא. וזה מה שצריך לעמוד על הפרק. ואני כבר חרגתי מהנושא.. ואני מציע שיוקם צוות אד הוק שלא מורכב ממנהלים, שיציע תקציב, ויגיש לקיבוץ את ההצעה, והקיבוץ ידון בכך בדיונים מסודרים".

רפא: "את הסיכום כתבתי בכתב. אגב, בואו לא נתבלבל, במודל המשולב יש תקציב ועליו הבונוס, ברשת ביטחון האנשים משתכרים, ומי שלא מגיע לרמה מסוימת הוא נעזר ברשת".אחר כך מקריא מהכתב.. והשעה כבר 22:55 בלילה..

יורם שטיינברג: "העלו פה, שלא עמדנו בתקנון ולא ביצענו ההחלטות. טחנו מים במשך שבועיים, והייתה הרגשה שלא קדמנו דברים. אני מציע שתשב ועדה ללא מזכירים:.

אמציה: "לפנינו אם כך שתי הצעות:
1. הקמת צוות כפי שהוחלט מלכתחילה.
2. ללכת לקלפי ב2/12.
בלבול מורגש בקהל: מי קובע מי יהיה בצוות? מי מחליט? מה הלו"ז? ועוד..

הדסה: "יש צוות לבחירת תפקידים, ויש פרסום על לוחות המודעות להתנדב לצוות.
בסיום: ברוב של 17 מול 11 הקלפי נדחה עד יוקם הצוות ויושלם התהליך.
ואני לא מתאפק ושואל: זה לא מה שהחלטנו כבר באסיפה מה-27/10/2005?


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים