כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאיזה מפלגה תצביע בבחירות הקרובות?
[תוצאות]


 
 
מונה:למען נזכור ונכבד את הראשונים!
מאת: יאיר חרמוני  |  פורסם בתאריך: 21/12/10
בשנה זו 2010, בה אנו חוגגים בתנועה הקיבוצית 100 שנים להתישבות בדגניה א', מן הראוי שננבור נבדוק ונמצא גם ראשית הווצרותו של קיבוצנו הוא כנייפס – שריד.
קבוצת "אחווה" הראשונה למקימי שריד מן היסוד, התקבצה לגוף מלוכד בליטא. בעליתה לארץ ישראל פלסטינה, חברה לגדוד העבודה ע"ש יוסף טרומפלדור, נדדה בגליל ובנתה בכפר גלעדי, באילת השחר, במגדל, ביבנאל ובדגניה א' (אבא שלי) וגם עסקה בסלילת כבישים. בדרכה להתישבות בעמק, שהתה בגניגר כשנתיים וחצי ומשם יצאה להקים את שריד ולחרוש את אדמותיו.

כאשר ההשלמה הראשונה לקבוצת "אחווה", קבוצת "ביברכה" הגיעה, מצאה כבר את "אחוה" על גבעת כנייפס! בלול הראשון כבר הטילו התרנגולות של רבקה חרמוני (א') ביצים ושתי הדוגרות ישבו ודגרו ובקעו אפרוחים. רבקה, הלולנית הראשונה בשריד, הפעילה מדגרה על נפט, שהיתה כמובן הראשונה בשריד, והבקיעה היתה גבוהה מהבקיעות במדגריה של גניגר, שמשם קנתה והביאה את ביצי הרביה להגדלת הלול. בימי עבודתה הקימו את לולי הבטון הראשונים, שיגוננו על העופות בפני נחשים וחולדות. בנחשים הארסיים נלחמה בעזרת קילשון וללא פחד, להפתעתם של אנשי "ביברכה" שלמדו ממנה עבודה מהי.
 
אחרי "ביברכה" הגיעו יתר ההשלמות: "ג-ד", "הבונה" וקבוצת "מלט", "קיבוץ ה'" ו"השלמת השדה". אם לדייק, אז היתה רבקה חרמוני חלוצה מס' 1 בשריד, ובכל דבר שנעשה כאן היתה לה זכות ראשונים. המבשלת הראשונה, מפעילת המכבסה הראשונה והממוכנת, במתפרה ודרך אגב היתה גם "המיינקת" הראשונה לתינוק שהגיע ממזרע כאשר אימו החולה לא ייצרה חלב להניקו. רבקה במחלבת הצאן יצרה גבינות שנמכרו בתנובה בחיפה, במחבצה עשתה חמאה מהשמנת. כבשה זיתים, בשלה ריבות, עשתה מזרוני קש ומגלימות לחברים וגם מאוחר יותר מעשב-ים, תפרה שמיכות חורף ממולאות בצמר כבשים לחברים (ולאבא שלי עשתה מזרון משער סוסים). עוד הרבה קודם, שבועיים לאחר לידתה את עמינדב, נשלחה לעבודה בגן הירק (עוד בגניגר) כאשר החזיקה בידה שעון מעורר כדי להגיע להנקה בזמן.
 
בערוב ימיה בגיל 82 הפסיקה לתפור וילונות פאר בתנאי עבודה של חלוצה. לה מגיעה ההנצחה!
למשל? "חוות רבקה". למשל? "מדגריית-העמק ע"ש רבקה".
היו אז ימים קשים לה ולכולם. שלי, שהגיעה שנים אחקרי רבקה, התמידה שנים רבות יותר בלול והצליחה לשמור על איזון כספי ולא יותר.
בתקופתה של חנה חל מפנה רב בענף הלול בארץ וגם אצלנו בשריד, ולכתה מאיתנו בטרם עת העניק לחוות הלולים החדשה את שמה!??
אך כדאי לנו מאוד ולדורות הבאים להזכיר ולהנציח את הראשונים שהקימו את היש מאיין על אף התנאים החלוציים הקשים, שאיש מאיתנו אינו מסוגל לתאר לעצמו ולחשוב היום, שהיה יכול לעמוד בהם.

לכבודנו ולכבוד הוותיקים המקימים וממשיכי הדרך.
יאיר חרמוני

 

רבקה חרמוני ויצחק נבון נשיא המדינה

הלול בשריד בשנות ה-70

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים