כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאיזה מפלגה תצביע בבחירות הקרובות?
[תוצאות]


 
 
מונה:


 
 

 מה זה אומר בדיוק לנהל קבוץ ב- 50 אחוז?
  מאת: עדי רוזן
 * עקב בעיה טכנית במשלוח, הטקס פורסם באיחור של יום

ואפתח בהבהרה- כל האמור לעיל לא נועד כדי להטיל דופי בתפקודו של אדם כזה או אחר, אלא כדי לעורר דיון שלדעתי היה צריך ועדיין צריך להתעורר.
אמש נכחתי בקטע קצר מהאסיפה בה הציגו המועמדים למנהל הקהילה את עצמם ואת יעדיהם במקרה ויבחרו לתפקיד, ואם תרשו לי לומר, היה משהו תמוה בכל המעמד, ולא בגלל איש מבין המועמדים, אלא בעיקר בגלל שלא נערך דיון מקדים על מה בעצם אנחנו (מכיוון שאינני חבר אז אתם) רוצים.


פורסם בתאריך: 6/11/10 

ובואו נתחיל לשים דברים על השולחן

1. אי אפשר לנהל ישוב של כ- 1000 נפשות הנמצא בצמתי החלטה כל כך חשובים ובמצב כמו של שריד בחצי משרה. וזה בכלל לא חשוב מי הבנאדם שנבחר לתפקיד, זה פשוט בלתי אפשרי. להבדיל ממנהל מפעל הנדרש לתוצאות בכמה פרמטרים מוגדרים ואשר יכול לפטר כל מי שאינו עומד בדרישות, מנהל קהילה נבחן בפרמטרים רבים בהרבה ומכאן שהוא נדרש לכישורים רחבים יותר, וכן, ממי שאינו עומד בדרישות הוא אינו יכול להיפטר. אז האם אתם מכירים הרבה מפעלים המנוהלים בחצי משרה? נכון שלא. אז למה קבוץ אפשר?
 
2. מבחינה לוגית, בחירתו של אדם לתפקיד מנהל הקהילה בחצי משרה אומרת שהמצב הטוב ביותר שאנחנו מאפשרים לו להגיע אליו הוא חצי הצלחה (והחצי שהוא לא יספיק לטפל בו איום ונורא), בפועל חברים, וזה מלמד גם הניסיון של שריד, הוא לא יגיע אפילו לרבע. אז מה עומד מאחורי חצי המשרה? ייאוש ותחושה שאף אחד ממילא לא יצליח אז בואו נבחר מישהו שיעשה את המינימום? חיסכון, או בעגת מערכות הניהול הקיבוציות- צעדי התייעלות? האמת, למרות חשיבותה, שימו רגע את הסיבה בצד, השאלה היא פשוטה- אם אנחנו ממנים מישהו לחצי משרה מה אנחנו מצפים לקבל בחזרה?
 
3. מאחר ולכל מנהל יש צדדים בהם הוא חזק פחות וצדדים שבהם הוא חזק יותר, הרי שכל גוף הבוחר לעצמו מנהל ידון קודם כל בשאלות של- מה הוא מצפה לקבל. זאת אומרת שהגוף יגדיר לעצמו לאלו מטרות הוא רוצה לשאוף, מה חשוב לו יותר ומה פחות ולפי ההחלטות הוא יבחר את המנהל שיש לו את הסיכוי הטוב ביותר להגיע ליעדים שאותם הוא הגדיר.
לא זכור לי שדיון כזה נערך כאן.

לטעמי ומהיכרותי עם גופים רבים, לפני מינויו של מנהל זה או אחר, היה צריך לערוך דיון במבנה הניהולי של שריד ולראות האם אנחנו לא עושים עוול לאנשים שאותם אנחנו ממנים. האם בהיקפי המשרה שאנחנו מוכנים לשלם בעדם יש לאדם סיכוי להביא תוצאות והאם החיסכון שאנחנו חוסכים בעלויות המנהלים עולה לנו בחוסר טיפול בנושאים מהותיים, בעיכובים ובסופו של דבר לאבד הרבה יותר כסף ממה שחסכנו (כמו גם לא לפתוח אפיקים חדשים שיביאו רווח)

שריד ד'היום מנהלת עם הנהלתה יחסים אמביוולנטיים- מצד אחד אנחנו באים להנהלה בתלונות על חוסר תפקוד וחוסר הנהגה ומצד שני אנחנו ממנים אותם במקרה הטוב לחצי משרה, מה שאומר בפועל שפשוט אין להם כמעט זמן להיפגש ביניהם, אין להם כמעט זמן לתכנן, אין להם זמן ללמוד את הבעיות לעומקן ואין להם זמן לטפל בדברים המשחרים לפתחם.

האמת היא שהמורכבות ביחסים בין שריד להנהלתה היא אפילו יותר גדולה- זאת אומרת שכאשר אנחנו ממנים לעצמנו ברצף מנהלים שהגיעו מקיבוצים כושלים בהרבה משריד כמו רמת השופט ואמיר (וכמו גם המועמד שהוצג אמש באסיפה שהיה מנהל קהילה בגבים ובשניר), עולה השאלה- למה אנחנו בדיוק מצפים? או במילים פשוטות יותר- למה אנחנו חושבים שמנהל שהגיע מקבוץ כושל יכול להפוך את הקבוץ שלנו לפורח? ואלו כלים בדיוק יש בידו שלנו אין?
(אגב, יש גופים שממנים לעצמם, או שמישהו ממנה בשבילם, מנהלים שמגיעים מגופים פחות מוצלחים. למינויים כאלו יש או סיבות אסטרטגיות או סיבה של מאבקי כוחות שונים במערכת שגורמים לה להעדיף מנהל חלש בראש הפירמידה. אני יוצא מהנחה שזה לא המקרה של שריד)

ולסיום ממש- במצבו הנוכחי של הקבוץ, ובמבנה העכשווי של ההנהלה שאיתה יצטרך מנהל הקהילה לעבוד בצוותא, נראה לי שמה שחשוב זה למנות מנהל קהילה מתוך הקבוץ.
להבדיל ממפעלים וחברות העובדים בדרך כלל באסטרטגיות ודרכים נתונות כאלו ואחרות, קבוץ הוא מקום ייחודי בעל רבדים עמוקים בהרבה שההכרות המעמיקה אתו היא יתרון שאינו יכול להילמד על ידי מועמד חיצוני (בטח שלא כשהוא מגיע לקדנציה הנמשכת שנים בודדות) ועקב השונות בין הקיבוצים ומכלול המורכבויות קשה לעשות הקבלה בין ניהול של קבוץ אחד לקבוץ שני.

שני מועמדים מתוך שריד הוצעו לתפקיד ושניהם מסוגלים. מינוי של מנהל מתוך הקבוץ יוכל להחזיר לנו את האמון ביכולותינו (ואחרי שנים של עבודות ייעוץ, מיתוג וקידום מול הנהלות של גופים כלכליים מהמובילים בארץ והכרות עם האנשים המנהלים אותם, אני מוכן להישבע שבשריד ישנם אנשים רבים בעלי יכולות גבוהות המסוגלים לעשות הרבה מאוד) ואם תשאלו אותי, אמונה ביכולות של עצמנו היא הדבר הראשון שכרגע חסר לנו.

יש עוד הרבה מה לומר על מבנה ההנהלה בשריד, על האנשים שאינם יכולים להימנות עליה בגלל שהם אינם יכולים להרשות לעצמם לעבוד במשרה חלקית או על תופעת מנהלי הקהילה הנודדים ומאיפה הם מגיעים, אבל את זה אני אשאיר לדיון בתקווה שיתפתח

בידידות עדי רוזן


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים