כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאור חג הביכורים המוצלח מה דעתך על השתלבות תושבי ההרחבה בשריד
[תוצאות]


 
 
מונה:פתרונות דיור 2009 – איך יוצאים מהברוך?
מאמר של מאור פרסאי - מתוך עלון "בשריד"
פורסם בתאריך: 3/5/2009

1. בית:
אחד הצרכים הבסיסים ביותר של כל אדם הוא בית. לא בית פרטי, לא בית מפואר, לא בית הרשום
על שמו בטאבו – פשוט בית. מקום המספק הגנה וחום, ומאפשר לו להתפתח, ליצור
ולחיות חיי משפחה.
 
בשנים האחרונות הזניח הקיבוץ צורך זה של חבריו. כאשר החלטנו להפסיק לבנות שיכונים חדשים בקיבוץ, דנו את החברה שלנו להתנוונות איטית. למעשה, מאז ששוכנה "שכונת הלולים" לפני כמעט 20 שנה, עוסקת ועדת דיור בלוליינות אינסופית על מנת למצוא פתרון דיור לכל משפחה בנפרד.
עד לפני מספר שנים עוד היה הקיבוץ מוכן להשקיע סכום מסוים בהרחבת דירות קיימות, ויצירת מרחב מחיה סביר למשפחה. אולם מאז חדרה מנטאליות הפרטה לחיינו , הרבה לפני ש"ההפרטה" עברה בקלפי, אנחנו תקועים עם אותו שטח בנוי. בכל פעם שמתפנית דירה מתחיל מחול שדים סביבה, ובסופו משפט שלמה אכזרי, בו משפחה אחת משתכנת בדירה, והשאר בוכות, עוזבות וממורמרות. אין צורך להסביר, כי מצב זה אינו צודק, ופוגע פגיעה קשה בעתיד הקיבוץ וביחסים בין החברים. 
 
ניתן להצביע על גורמים רבים למצב זה, וביניהם: התארכות תוחלת החיים, שינויים דמוגרפים, שינויים בצרכים הבסיסים של משפחות מאז החלת הלינה המשפחתית, ועליה בביקוש למגורים בקיבוץ עקב התפתחויות כלכליות וחברתיות באזור. אלו הם גורמים חיצוניים שלא ניתן לשנותם.
השאלה היא, איך ממשיכים לספק פתרונות לחברי הקיבוץ במציאות זו. חשוב לציין שכיום נוצר פער בין הפרטת השכר ("השכר הדיפרנציאלי") לבין הפרטת הדיור ("שיוך דירות"). במצב עניינים זה, פתרון המבוסס על בניה פרטית, דוגמת "שכונת החיילים" ו"שכונת הבנים", טומן בחובו אי בהירויות לגבי העתיד, ומחלוקות לגבי תחומי האחריות בין הקיבוץ לחברים בשכונות אלו. בנוסף על כך, הפתרון של בניה פרטית הוא יקר, וממילא לא מתאים לכל אחד. להבדיל משכונת ההרחבה, חברי הקיבוץ לא התקבלו לחברות על סמך יכולותיהם הכלכליות, וטוב שכך. זה מה שעושה את החברה האנושית בקיבוץ מעניינת ומגוונת. 
 
החלופה אותה אנחנו מנסים לקדם בימים אלו , מבוססת על שימוש בשטח הבנוי הקיים, תוך ניצולו בצורה יעילה יותר. בשריד יש הרבה דירות, שהמבנה הפנימי שלהן התאים לתקופה שבה נבנו: שנות החמישים והשישים, לפני בוא הלינה המשפחתית. על ידי שינוי המבנה הפנימי, מיזוג וחלוקה מחדש של השטח הבנוי, ניתן ליצור מרחב הראוי למגורי משפחות עם מספר ילדים. רעיון זה בוצע בעבר באופן חלקי ("שיכון א"), אך בשנים האחרונות נזנח, אולי כחלק מאווירת הרפיון הכללית במוסדות הקיבוץ. פתרון זה דורש תכנון וראיה לטווח רחוק, ובעיקר יד מכוונת ואמירה ברורה של הקיבוץ כי זוהי דרך רצויה לפתרון מצוקת הדיור הקשה. מובן , כי תכנית מסוג זה לא יכולה לסתור את עקרונות התכנית לשיוך דירות, לכשתיושם. לכן אנו מעונינים, שבהקדם האפשרי יתקבלו החלטות בנושא השיוך, שינחו את צוות דיור בפעולתו.

לסיכום: לאחר שנים רבות של התנהלות פסיבית ואלתורים, נדרשת מדיניות פרואקטיבית. מצוקת הדיור היא קשה. חברי קיבוץ רבים מסתובבים עם מועקה אמיתית, והרגשה שהקיבוץ מזניח אותם ומזלזל בצרכיהם, בעודו דורש מהם את המסים שמשלמים כולם. אם פניו של הקיבוץ לצמיחה חברתית, לגידול דמוגרפי ולהתחזקות כלכלית, אנחנו חייבים לתת בהקדם פתרונות דיור , שיתאימו לצרכי החברים בעידן זה.

2. דרושים
צוות דיור קורא לך להצטרף אליו! אם את/ה חש/ה שביכולתך לתרום , להבין , לפשר לתכנן ולבצע, מקומך איתנו. ניתן לפנות לרותי או מאור

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים