כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאור חג הביכורים המוצלח מה דעתך על השתלבות תושבי ההרחבה בשריד
[תוצאות]


 
 
מונה:


דף הבית >> ערוץ איכות הסביבה >> סקר דעת קהל 1
 

מה זה בשבילך "איכות הסביבה" בשריד?

משאל רחוב בשבילי הקיבוץ

פורסם בתאריך: 15/12/10 
  


 "איכות הסביבה הוא תחום עיסוק הנוגע ליחסי הגומלין בין האדם לבין סביבתו הטבעית או זו שנוצרה על ידו."
(לפי ויקפדיה)

אז מהם יחסי הגומלין בינינו לסביבתנו? ומהי בעצם סביבתנו? האם יש קשר בין צבעי הדשאים בקיבוץ למאזן המים העולמי?  איך הרעש ממועדון הפלייליסט משפיע על המאזן האקולוגי? האם האויר שאנחנו נושמים שייך לתושבי הקיבוץ? או שהוא חלק בלתי נפרד מהאטמוספירה?  האם הריסוסים הם חלק בלתי נפרד מהפרדס?  האם האתגרים הם מקומיים, או גלובלים? מיהו הגורם לבעיות ומי יכול להיות המבוגר האחראי שינסה להתמודד איתן?!

הגדרת הפעילויות הכלולות בתחום איכות הסביבה תלויה בנקודת המבט. יצאנו לחצר הקיבוץ כדי לברר, מה חושבים תושבי שריד על איכות הסביבה בקיבוץ. 

 

ריקי קליר: כדי לסייע בידינו לעשות את מיון האשפה כיאה ,הייתי שמחה לראות ליד"צפרדעי האשפה" מיכלים לחמרי אריזה(קרטונים, פלסטיק וכל המיכלים למיניהם) מיכלי זכוכית, וזאת בנוסף למיכל עיתונים וניירת, כמקובל במקומות עם מודעות סביבתית.

יוסי נץ: איכות הסביבה מתחילה מסף ביתו של כל אחד מאיתנו. כל חבר צריך לדאוג כי סביבתו המיידית תהא נקיה, אסתטית ורצוי צבעונית, או לפחות, ירוקה. מעבר לכך, כקהילה, עלינו לדאוג כי כל חצר הקיבוץ וסביבותיה, תהיה מטופלת באופן שיגרתי. שיוקצו לכך הכוחות המתאימים ואם נחוץ, להגדיל עבור כך את התקציב ממסי הקהילה.
באשר למיחזור, על המועצה לפזר בכל ריכוז אשפה, את המיכלים המתאימים לאיסוף האלמנטים השונים למיחזור; קרטונים, נייר, זכוכית ופלסטיק. באשר לקומפוסט, נילמד מאלה שכבר התקינו לעצמם את המיכלים.
אולי כדאי, שממרכז האחזקה, ידריכו את הציבור כיצד למחזר את המים - מי המרזבים + מי שטיפת הכלים והמקלחת. בכל מקרה, יש לאתגר את המועצה, או אולי, להעיר את המועצה, שהם יהיו הגוף המוביל ולא הגוף הניגרר באוזן...

נילי שיין: "איכות סביבה בשבילי, זה פחות ניירת שתסתובב בכל המקומות הציבוריים, שלא יהיה גזם שמסתובב שלא במקום המיועד לו ושהדשאים יהיו יותר ירוקים."

אוה חיאל: "איכות הסביבה בשריד זה דבר שהיינו צרכים לטפל בו מזמן ואנחנו לא מטפלים בו... למשל? לא ממחזרים, מבזבזים מים..."

אורי ארנון: "איכות סביבה בקיבוץ זה איכפתיות של אנשים לסביבה בקיבוץ: לנוי, לאתרי טבע בקיבוץ ובסביבה, לנקיון הקיבוץ, לרעש ולאויר בקיבוץ."

דנה ברק הראל: "איכות הסביבה בשבילי זה לחיות במקום נקי מרעלים, בעל מודעות גבוהה לנקיון ואסטטיקה. מקום השם את החינוך בראש סדרי העדיפויות ושואף לקיים תרבות ברמה גבוהה לכלל האוכלוסיה."

תמנע לבנה: "איכות הסביבה בשבילי זה קודם כל קיבוץ נקי מפסולת, מניירות, בקבוקים ופסולת שזרוקה בצידי הדרכים. שיהיה הרבה ירוק. שכל אחד ירגיש שזה ביתו.

תירצה פלגי: "בשבילי איכות הסביבה בשריד זו חצר שנקייה מפסולת. השקעה בגינון."

רעיה זקס: "בשבילי איכות הסביבה בשריד זה נקיון של החצר, הפרדת פסולת לפחים מתאימים, מכוניות חשמליות, אויר נקי."

דני נמרי: "איכות הסביבה זה דבר יחסי. אחרי שהייתי עכשיו יומיים בתל אביב, נשמתי והתכסתי בעשן של האוטובוסים והתעוררתי בדפיקות לב מהצפירות של האמבולנסים ומטריקת דלתות המכוניות, הבנתי כמה החיים אצלנו שקטים ונעימים. נכון שיש הרבה מה לעשות, וחייבים לעשות בהקדם, אבל - אחרי שאתה מסתובב ברחובות תל-אביב-יפו ורואה איפה אנשים גרים, אתה מבין מצויין שבחיים הכל יחסי."

ניבה ירון: "צריך לשפר את הנוי, צריך לסדר הפרדת אשפות. בגדול, לשפר את פני הקיבוץ מבחינת הנוי."

 

יסמין שוויצר: "איכות הסביבה בשריד זה קודם כל שקט, בטיחות בדרכים, מיחזור וסביבה ירוקה - שטחים רוקים. שמירה על הטבע ועל החיות. קשר עם גורמי סביבה חיצוניים, למשל - בגן אילן, שאנחנו גן ירוק, יש תוכנית עבודה ירוקה שנתית לטובת חינוך לערכים ירוקים בגן וקשר עם רכז הסביבה של המועצה ועם משרד החינוך."

צפירה: למצב איכות הסביבה תורמים העצים היפים שנטעו קוטי צוקר ומשפחת אלמן - אליהו ובנו רן, ומרעים את המצב ניחוחות בלתי נעימים (שהובטח מזה זמן רב שיטופלו ועדיין לא) וכוונתי לריחות האויר מבית החרושת שלנו, גמל.

ארנון פרסאי: איכות הסביבה בשבילי זה מידת ניקיון הסביבה מזיהום שמפריע אסטתית ו/או שעלול לגרום לנזק בריאותי. הסביבה זה אומר האוויר שאני נושם, האדמה  וכל מקום שאני רואה או מגיע אליו.

ויקי ישראל: "גינות מטופחות, אויר נקי, מניעת רעשים מהדיסקוטק ב"שריד על הדרך". בעיית חנייה, שחונים בחוצפה בכל מקום שיש בו צל והוא קרוב לבית, כאילו יקרה להם משהו אם ילכו שני מטר.

רפי פרסאי: " "איכות הסביבה" זה דבר מאוד חשוב. ביחוד בנושא הנוי: צריך שיהיה נקי, מסודר, יפה. בנוסף, לפזר יותר עמדות למחזור נייר וקרטון."

ציפי ארדי: "שיהיו יותר צפרדעים יותר אסטטיים למחזור, ואם מישהו מלכלך אז שיהיה מי שירים אחריו."

רינה אורן: "מפריע לי, שזורקים בקבוקים ועיתונים לפח האשפה, כאשר ממש ליד יש עמדה למחזור עיתונים ובקבוקי פלסטיק."

גלעד מי-עולם: "איכות סביבה אחרת: יותר אהבה, פחות לכעוס, פחות לקנא, להרגיש פחות איבה, יותר אושר ושמחה!"

גדי סלוצקי: "אצלנו הכל בסדר באיכות הסביבה."

גילי לנס: "מכיוון המפעל צריך לעשות את המקסימום לשמירה על איכות האויר. כתושב שריד, לטפל בכל נושא המחזור: אשפה אורגנית, בקבוקי פלסטיק ודברים מזהמים כמו סוללות."

רעיה קליין: "חסר לנו חינוך עמוק לאסטטיקה. כל בוקר כשאני הולכת מהבית לעבודה אני מזדעזעת מחדש מהליכלוך שיש בצידי השבילים המרכזיים. בנוסף, כאשר בעלי מלאכה מסיימים לבצע עבודה, הם לא משאירים את האתר כמו שהם קיבלו אותו. זה מזעזע לראות מקום אחרי שעבדו בו בעלי מלאכה. אני ביקרתי בכמה קיבוצים ונדהמתי מהיופי. הגעתי למסקנה, שזו תרבות המקום, ולא ענף אחד שמטפל בדברים."

מרווה נוגרדי: "בשבילי איכות הסביבה זה שכל אחד דואג ל"תביעת הרגל" שלו. ככל שאתה פחות מזהם, כך היא קטנה."

 


תודה לכל הנשאלים על שיתוף הפעולה.

 

דעתך לא נשמעה? השאלה לא מספיק טובה? התשובות לא ברורות?
שלחו משוב (בתחתית עמוד זה) ונוסיף את תשובתכם בראש העמוד,
או הוסיפו תגובה.

  גן ירוק
גן ירוק

 


גן ירוק

גן ירוק
גן ירוק
גן ירוק


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח משוב

לייבסיטי - בניית אתרים