כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
מי לדעתך יהיה ראש הממשלה הבא?
[תוצאות]


 
 
מונה:


 

 פעם, היו דשאים ירוקים 
   מאת: יוסי נץ

בליתי קיץ בארה"ב. חזרתי בגעגועים לארץ. התגעגתי לשיגרה שלי; לחברים, לדברים
שאני רגיל לעשות ולנוף, בו חייתי את כל חיי הבוגרים.


פורסם בתאריך: 27/10/10
 

את הנעשה ניתן להשיב 

אחד הדברים שאני רגיל לעשות - לצעוד בשבילי הקיבוץ, בשדות המשק וכמובן בחורשה המקסימה שלנו. כאן נגמרות לי המלים היפות והביטויים הרכים: בארה"ב, בכל מקום בו הייתי, הקרקע לרגלי, כולה הייתה מכוסה דשא עשב רענן, ללא כל אדמה חשופה. היערות, צפופים, מרהיבים וכבישי אספלט שחורים וחלקים חוצים אותם בכיוונים שונים ואך מדגישים את רעננותם.

השבילים, באזורי המגורם בהם הייתי, תמיד נקיים והדשא נושק את שוליהם. כפי שנהגתי בשריד, גם שם קיימתי צעדות יומיומיות על השבילים וביערות. מולי, מדי פעם מופיעה דמותו של צועד או רץ שמנופף לי לשלום בעליצות.
כאמור, שבתי לקיבוץ. השבילים חבוטים וסדוקים ומכוניות הפכו אותם למרמס לגלגליהן. (בעצם, המכוניות אינן יכולות לעשות זאת, אלא מי שנוהגים בהן.) הדשאים שהיו פעם ירוקים הצהיבו למעשה, כרי דשא שלמים הפכו לציה צהובה חומה ועליהם חונות מכוניות. השביל בו אני עולה בחורשה, בואך מגדל העמק, לאורך קו הביוב, זרוע בקבוקי פלסטיק, שקיות ניילון וערמות אשפה מסוגים שונים, כמו מחשבים ישנים, טלביזיות וכן פסולות של שיפוצי בתים.

במה שנוגע לחורשה, צלצלתי כבר למועצה, שאני מאמין כי האחריות מוטלת עליה, והנהלת המועצה צריכה למצוא פתרונות, אולם בנוגע ההזנחה בקיבוץ, הדבר תלוי אך בנו, וכל אימת שאני עובר בשבילי המשק, אני ניכלם ומתעצב. אני ניכלם אף יותר כשאני מבקר בקיבוצים אחרים, כמו מעברות, עין המפרץ או אפילו מזרע, בהם הכל ירוק ומטופח והשבילים להולכי רגל, למרבה הפתעתי, משמשים להולכי רגל!

אני פונה לחברי הקיבוץ, ילדים, הורים, צעירים ומבוגרים: התייחסו לבית כאל ביתכם. אין לנו בית אחר.
את שנעשה, ניתן להשיב. אין זו גזירה משמים שנחיה בסביבה מוזנחת. הדבר בידינו ואנחנו, במו ידינו חייבים לשקם ולרענן את הקיבוץ, שיהיה שוב ירוק ורענן, כפי שהיה פעם, לפני שנים רבות.

אנחנו מתקרבים לחג ה85 של הקיבוץ. האם לא תהיה זו משימה ראויה להשיב את איכות חיינו למה שהייתה בעבר?

 


חנייה על הדשאים

 לתמונות נוספות לחצו כאן 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים