כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאיזה מפלגה תצביע בבחירות הקרובות?
[תוצאות]


 
 
מונה:


דף הבית >> שאלות לעומר ברנע
 
 
חדש! באתר הבית של שריד
אתם שואלים ובעלי התפקידים עונים!
 
 
והפעם עומר ברנע יו"ר האגודה הקהילתית      
עונה לשאלות שלכם

• תודה לכל הגולשים שלקחו חלק במיזם החדש

 
שאלה: מהן נקודות הממשק בין ועד האגודה המוניציפלית לבין הנהלת הקיבוץ? וגם - האם יש תחומים אשר מטופלים כיום ע"י הנהלת הקיבוץ ואשר אמורים בעתיד לעבור לאחריות הועד המוניציפלי?
 
מכיוון שהאגודה הקהילתית לא שולטת על אמצעי הייצור, נקודות ההשקה הן בעיקר בתחומים הקהילתיים וקצת בתחומים של התשתיות. כעיקרון, האגודה הקהילתית אמורה לקבל אחריות על כל השטחים הציבוריים ביישוב. בנוסף האגודה תטפל בנושאים אחרים שקשורים יותר לתרבות, לחינוך, לנוי, איכות סביבה וביטחון.
יש להניח כי נושאים שקשורים לאותם תחומים, כמו מתקני הספורט, מבני ציבור (רובם) וכו' יטופלו על ידי האגודה.
בכל מקרה, כל העברה של נושאים או נכסים לטיפול האגודה תהיה בתיאום מלא עם הקיבוץ ותיעשה לאחר שכל הנושאים הקשורים לאותה העברה יטופלו על ידי הקיבוץ והאגודה.
 
שאלה: מתי נפתחת ההרשמה לשלב ב' של שכונת ההרחבה?
 
להערכתי לא יהיה שלב נוסף בהרחבה. אני מניח שהקיבוץ יקלוט מעתה ואילך בני קיבוץ ואחרים כחברי קיבוץ ולא כחברי הרחבה. ההחלטה היא בידי הקיבוץ ולאור מה שקורה בשנתיים האחרונות בתנועה הקיבוצית אני מניח שהקליטה תהיה לחברות במעמד שהקיבוץ יחליט עליו.
שאלה: מהו מבחינתך האתגר המרכזי של הקהילה בימים אלו?
מה יהיה להערכתך האתגר המרכזי בעוד 10 שנים?
 
יש יותר מאתגר מרכזי אחד וכל האתגרים המרכזיים חשובים מאוד.
לדעתי, האתגרים המרכזיים כרגע הם חיבור כל חלקי היישוב (קיבוץ והרחבה) להתנהלות אחת משותפת וטשטוש הגבולות (הגבולות שבלב) עד שלא ידעו שפעם היו כאן יותר מיישוב אחד ומאוחד. במקביל יש להאיץ את תהליך הקליטה של חברים חדשים, בעיקר בני הקיבוץ שמתדפקים על דלתות הקיבוץ ורוצים לחזור. יש לוודא כי תהליך הקליטה יעשה כך שהתועלת שתצמח ממנו לכ הצדדים תהיה מירבית.
בעוד עשר שנים אני מניח שהאתגר המרכזי יהיה שמירה על נושאים משותפים. להערכתי בשנים הבאות נראה שהנכונות להשקיע, כסף וזמן, בפעילויות משותפות הולכת ופוחתת ואחד האתגרים הגדולים יהיה לשמור על הנושאים והפעילויות המשותפות ביישוב. אני מניח ומקווה שבעוד עשר שנים בעיית הביטחון הסוציאלי ובעיית החובות, שהיו אחד הנושאים המרכזיים שעמדו בפני הקיבוץ בשנים האחרונות, לא יהוו בעיה.
 
שאלה: עומר שלום, כבר מספר פעמים ראיתי שני סוסים מסתובבים חופשיים בקיבוץ. היום ראיתי אותם באזור הגנים, והמטפלות שלא התרגשו אמרו שהם מסתובבים שם לעיתים קרובות. לא בטוחה, אבל שמעתי שהם שייכים לניצן ליבנה. ברור שיש לזה פוטנציאל מסוכן ביותר, בעיקר כשמוציאים תינוקות לזחול בחוץ, ובכלל. מה לדעתך יש לעשות כדי שהתופעה הזו תיפסק?
 
1. זה לא בסדר שסוסים מסתובבים חופשי ומסכנים את הילדים והאנשים שעוברים במקום.
2. האחריות על שטחי היישוב, לפחות בחלק המגורים ובתי הילדים, לא עברה עדיין לאחריות האגודה. אני מקווה שזה יקרה בשבועות הקרובים ולאחר מכן גם ימונה מנהל/ מנהלת לאגודה.
3. מה שלא יהיה בתחומים שיעברו לאחריות האגודה, יהיה באחריות הקיבוץ. להבנתי הסוסים אליהם התייחסת נמצאים בשטחים שלא יעברו לאחריות האגודה ולכן לא נוכל לטפל בהם (ז"א הקיבוץ יצטרך לטפל בהם).
4. עם זאת, בהחלט תהיה לנו אפשרות למנוע כניסת סוסים חופשיים (וגם רכובים) לתחומי היישוב שבאחריותנו, ואם יקרו מקרים כאלה אני אשמח לדעת מהם בזמן אמת. אני יכול להבטיח לך שהנושא יטופל. לצערי הדברים לוקחים זמן, לפעמים יותר ממה שהייתי רוצה.
 
שאלה: שלום עומר. עתה, לאחר שכל הועדות המשותפות נבחרו, לשי רוזן יש את כל התכניות + הערכות המחיר מן המהנדס. יש להתחיל באופן מידי בשיפוץ הבריכה, כך שנוכל לפתוח אותה לקראת קיץ 2012.
כמו כן, אני מציע כי יהיה לידי צוות ניהול הבריכה, מאחר וישנן לעתים תכופות בקשות ודרישות חריגות שעד כה, כל השנים הייתי להן פוסק יחיד. אני מבקש להוריד, או להפחית מעלי את הנטל הזה. מה דעתך ? תודה יוסי נץ.
 
1. כפי שציינת בשאלה/ תשובה השנייה, אכן מתוכנן להשקיע בבריכת פעוטות, בשנת 2012, כ-300 אלפי ₪. הנושא יובא לאישור באסיפת האגודה הקרובה בעוד כמה שבועות.
2. אני מקווה שנמנה תוך זמן קצר, לאחר שהנושא יוסדר מול הנהלת הקיבוץ, מנהל לאגודה. מנהל האגודה יהיה אחראי על תפעולם השוטף של הנכסים שיועברו לניהול האגודה, כולל הבריכה. אם יהיה צורך נבקש מאנשים נוספים שיהיו שותפים בענייני הבריכה. מאוד נשמח אם גם אתה תהיה ביניהם וכל פעולה שקשורה לבריכה תיעשה בתיאום איתך, כפי שאנחנו עושים גם בתחומים אחרים שעוברים לאחריותנו.
 
שאלה: נתבשרנו שמינואר 2012 נתחיל לשלם עבור שעת עבודה בגינות פרטיות. האם זה חל גם על שטחי קבוץ בין הבתים שרגלי צוותי הנוי לא מגיעה לשם? שאין פינוי מרבדי עלי שלכת, שאין כיסוי הקרקע במחלוטה והעבירה היא דרך בוץ הישר לתוך הבית. מה דינם של גזעי עצים שנכרתו בעבר ומפריעים מאד
לעשיית גינה קטנה ליד הבית. מי צריך לעקור אותם? זה שעולה,,,, או זה שיורד ?
1. שיחת הקיבוץ והאסיפה של האגודה הקהילתית החליטו להעביר את השטחים הציבוריים לאחריות האגודה הקהילתית. בהחלטה הוגדרו השטחים הציבוריים כשטחים שרחוקים 5 מטר ויותר מקוו הבתים. בפועל, יהיה צורך לעבור בכל שטחי היישוב ולסמן את השטחים הציבוריים ואת השטחים הפרטיים. אני מניח שבמקומות שונים תהיה חריגה מההחלטה הנ"ל, כמובן בתיאום עם החברים.
2. ההחלטה על גביית הכספים היא החלטה של הקיבוץ (ואני מניח שיש בה לא מעט צדק). עם זאת, לא נראה לי שניתן וצריך לגבות כספים על טיפול שלא נעשה על ידי עובדי הנוי (אם הגינה לא מטופלת על ידי עובדי הנוי, לא יגבו כסף בעבור הטיפול בה כי לא מטפלים בה, גם אם לכאורה היא שטח ציבורי).
3. אם עובדי הנוי גזמו והשאירו פסולת הם אלה שצריכים לפנות אותה. אם החברים עשו את אותו דבר, החברים צריכים לפנות את הפסולת. אם הדברים לא נעשים יש כיום מנהל לקהילה בקיבוץ ובעתיד יהיה גם מנהל לאגודה והם הכתובת.
 
שאלה: שלום עומר, קיימת בעיה חמורה של נהיגה לא זהירה בתחומי הישוב.
הבעיה אמנם חמורה יותר בכבישים ובשבילי הקיבוץ הישן, אך הנהגים והולכי הרגל הם מכלל הישוב.
לדעתי, לא צריך לחכות לתאונה הראשונה כדי לטפל בבעיה. האם אתה מכיר בחומרת הבעיה?
מי לדעתך צריך לקחת אחריות על הטיפול בבטיחות בדרכי הישוב ?
 
מי שאחראי על שטחי היישוב, כולל כמובן הכבישים, הוא מי שצריך לקחת אחריות על הזהירות בדרכי היישוב. כרגע, כל עוד לא הועברו הסמכויות על שטחי היישוב לאגודה הקהילתית, הקיבוץ הוא זה שאחראי על כך. לכשהסמכויות יועברו לאגודה הקהילתית, האגודה הקהילתית תהיה אחראית על כך.
 
שאלה: אהלן עומר! לועד הנהלת האגודה היו מועמדים רבים ואילו לועדת תרבות לא.
איך אתה מסביר את זה ומה דעתך האישית בעניין?
אני מניח שחלק מהאנשים חשבו שבוועד ההנהלה עושים חיים ומחליטים מי יהיה ראש הממשלה הבא (או במלים אחרות- לא בדיוק הבינו מה תפקידו של וועד ההנהלה ומה סמכויותיו). אני מצטער שאין הרבה מועמדים לוועדת תרבות. בפועל ישנם הרבה אנשים שעוסקים בתחום (אחריות על חגים, קבלות שבת, חוגים ועוד ועוד) ולכן התמונה לא נוראית כל כך.
וועדת תרבות החלה לעבוד השבוע ואני מקווה שיצטרפו אליה עוד חברים וחברות.
בכל מקרה נראה שתחום התרבות בשריד מטופל מאוד, למרות ההתנדבות הדלה לוועדה, ואני מקווה שכך יימשך.
 
שאלה: שלום עומר. מה מקורות התקציב של ועד הישוב ?  ומה מידת שיתוף התושבים בקבלת ההחלטות?
 
מקורות התקציב של ועד היישוב הן מיסי האגודה שמשלמים כל חברי היישוב.
כל חברי היישוב יוכלו להיות שותפים לקביעת התקציב, שיובא לדיון ואישור באסיפה בתוך כמה שבועות, ובו יוצגו גם סעיפי ההוצאות וההכנסות השונים.
 
שאלה: מה אתה אוהב לעשות בזמנך הפנוי?
 
 אין לי הרבה זמן פנוי. בעיקרון, לא דברים שאני עושה כחלק מעבודתי כראש וועד או העבודות האחרות שאני עוסק בהן.

 

Bookmark and Share
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים