כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאור חג הביכורים המוצלח מה דעתך על השתלבות תושבי ההרחבה בשריד
[תוצאות]


 
 
מונה:


 

 

"שריד סינגפור"  פרק שביעי:  שנת הנמר - שניים סינים עם כינור גדול
 פורסם בתאריך: 23/3/10 
 _____________________________________________________________________________________________________

שלום לכולם
ראשית, סליחה על הטור שהתעכב. אנו מפצים אתכם בטור ארוך במקצת. לא נורא, תתגברו.
ביקור מולדת בהפוכה: ההורים של נוה הגיעו לראשונה לראות מה הילד עושה כאן כבר שנים טובות. ענת הגיעה לראות האם המאהב שלה עדיין בשיא כושרו. בערב קיימנו קבלת שבת מסורתית לפי משפחת דנציג: גבינות משובחות עם שני בקבוקי יין לבן מאלזס. היה טעים ומעניין. הבאתי גם שני מוצ'צוס כדי שנתן יוכל לשפשף את הספרדית שלו.
במהלך הביקור של ענת חל ראש השנה הסיני. טקסים ומסיבות לרוב. הוכינו בתדהמה למשקל של התרבות והמסורת הסינית כאן. מכאן נולד הרעיון לברר לעצמנו מה הקשר בין סין המדינה (Mainland) ו...לתפוצות. כל כך יהודי, לא?

אמנון:
החיים שלנו כאן מאפשרים למידה בלתי אמצעית. ממש לא אוביקטיבי ולא מדעי. בעולם שלנו ניתן "לגלגל" (Google) כל שאלה ותופעה ולקבל תשובה אחראית. כל אחד יכול. אך, אנו נהנים מהקשר עם האנשים. אם ייראה לכם שהתובנות שלנו מנותקות מהמציאות, יכול להיות. אך הם נטועות עמוק באמונות של האנשים עימם אנו באים במגע.

הממשלה המקומית שמה דגש רב בחינוך המערבי: הכול באנגלית. מגיל אפס. לימוד, תרבות ועבודה. זו השפה הרשמית. אך בשיחות סרק בינם לבין עצמם, סינית מהירה. המון "סינגליש". אנגלית במבטא וסלנג הנטוע עמוק עמוק בשפה הסינית. קולגה שלי היא ד"ר לפיננסים מאוניברסיטה אמריקאית. סינית אמיתית מאמא סין. ניסיתי לברר עמה לגבי מנהגי השנה החדשה: טקסים, האסטרולוגיה הסינית (שנים ולא חודשים. לכל שנה יש סמל של חיה. 12 חיות). הגברת לא הצליחה להסביר לי.
 
ברור מהיר עם שני מקומיים ממוצע סיני שעבדו שנים בסין סיפק לי תובנה מיוחדת: בסין המסורת לא נשמרה. אולי המהפכה הקומוניסטית, שאלתי. לא, "מהפכת התרבות" היא הסיבה. "מהפכת התרבות" עקרה תרבות ארכות שנים (אלפי שנה) והשאירה עם שלם ערום ממנהגים ומסורות. דווקא ה"תפוצות" שמרו על התרבות והמסורות. מקנדה ועד הוואי, אפריקה עד ארה"ב, כל המרחב של המזרח הרחוק. מקיימים את המסורת. 
 
                                                                                                "מזל של עז יש למי שנולד בשנת העז"

המקומיים מנסים להיות מערביים: מייק" "לא, אני לא מאמין במנהגים הסינים. אני כבר אחרי זה". אני: "מתי אתה מתחתן עם החברה שלך", אני שואל אותו? "אה, השנה ובשנה הבאה זה לא ממש טוב. תראה, השנים (החיות) לא ייתנו לנו מזל טוב...". דורין (ידידה סינית קרובה): "אנחנו דור מבולבל. קרובים לתרבות ולמסורת, מדברים אנגלית. מושפעים מהסביבה האנגלית. מסתובבים הרבה בעולם. אך נושמים תרבות ארוכת שנים. בתור אנשים מתקדמים, רצינו להתנתק. כיום, אנו מבינים שאי אפשר. אנחנו סינים".
 
ידידה אחרת, מסבירה לי בשצף קצף למה כדאי לסינגפורים לחזור חזרה לשפת המקור. זו שפת העסקים העתידית. ואנו נהיה הגשר: אנגלית וסינית.
תה ואורז יש בסין: דורין ובעלה הזמינו אתנו (ענת ואותי) לטקס שתייה של תה סיני. מאלף. השיחה התגלגלה על סין. התפוצות. המנהגים. שתיית תה סיני הינו טקס הדורש זמן והתכוונות. הכלים. התהליך. לכל מרכיב בתהליך יש הסבר שבסיסו נטוע בעבר אך ראשו נשען על עקרונות של כימיה ופיזיקה. והתה הזה הוא חזק, יא בלאלי. אסור להגזים. עולה לראש באופן מדהים. ספלון קטן. לא מומלץ למי שקפה אספרסו של ערב משאיר אותו ער כל הלילה...

נחזור לראש השנה. השנה הטייגר (לא הוודס הזה...) הוא השחקן הראשי. תחפושות של טייגרים (שני נערים משחקים טייגר אחד) בכול מקום. הוזמתי לחזרה הגנרלית של המופע המרכזי של הטלויזיה כאן. שני מוקדים: הרובע הסיני ובתחנת השידור. ההתרגשות של כולם למופע מדהימה ממש. הרמה לא מגרדת שיאים. אך, כולם רואים בכך יתרון: עממי, ספונטאני ומשתף הרבה אנשים. מכול השכבות. עליתי לחדר הבקרה. "מופע פשוט. הכול צפוי", אומר לי הבמאי. אך, מתרגשים.
למחרת, לחזות בכך בטלויזיה מהבית. והשירים והמחולות נתקעים לי בראש לשבועות.
 
במקומות העבודה עוברים הטייגרים במשך 3 שבועות כמעט. כול עובד ששם מעטפה עם כסף (כסף בערכים זוגים. לשמחה אתה בא עם מתנה בערכים זוגים. להשתתפות בצער בערכים לא זוגים) ושני תפוזים נהנה מכך שהטייגר יקלף לו את פרי ההדר ויסדר לו בצורה שמעניקה מזל טוב. עקבנו אחר הטקס באולם שבו יושבים כמה עשרות אנשים. לקח למעלה משעה וחצי. הכניסה של הטייגרים לוותה בטקס עם סממנים לרוב שאיני מבין אותם. אך תמהיל של חיוך ורצינות מלמדים את עומק הרגשות. צילומים באדיבות ענת דנציג. 

 מנהגי השנה החדשה הסינית

האריה של השנה הסינית החדשה

זוג פירות הדר ומעטפת כסף שהאריה יקלף

סידור הפלחים שיביא מזל

טקס הכנת תה בבית סיני


נוה:
הסינים שאני מכיר הם יותר מהסוג של " שניים סינים עם כינור גדול" מאשר מהסוג של "יש מיליארד סינים שחיים". מעולם לא הייתי בסין שם חיים מיליארד (פלוס) סינים, אבל פגשתי אותם במקומות רבים, שם הם חיים כמיעוט מצליח. הלוא ההצטיינות והחריצות היא נישקו של מיעוט מופלה בעוד הבינוניות והעצלות הם עונשו של רוב בעל זכויות יתר.

איני בקי בהיסטוריה הסינית, אך אני יכול לנחש שתקופות קשות בסין גרמו להגירה של סינים למדינות רבות באסיה ובשאר העולם. עם השנים נוצרו הבדלים בין הקהילות הסיניות במקומות שונים ,אך קווי מתאר מסוימים חוזרים על עצמם בכל קהילה גם כאשר חלפו מספר דורות מאז היגרו אבותיהם מאימא סין. בין אם מדובר בקהילה הסינית בהוואי או באי הנידח לומבוק שבאינדונזיה , תכונות ומנהגים רבים נשתמרו. קיים מנהג מוזר אחד שעובר מאב לבן והוא לחשוב שהיהודים הם האנשים החכמים בעולם ושרוב הישגי האנושות נזקפים ליהודים.אפילו באי נידח באינדונזיה ,אם אעיז לספר למקומי ממוצא סיני שאני יהודי הוא יצא מגדרו מהתפעלות. את השפה הסינית הוא אינו יודע אבל שהיהודים הם כאלה מוכשרים ההורים שלו כן סיפרו לו.

יש דמיון רב בינינו היהודים לקהילות המהגרים הסיניות. במיוחד באינדונזיה ומלזיה שם עברו הסינים במשך מאות שנים תהליך דומה לזה שעבר על היהודים בתפוצות.
איסורים והגבלות שונים שהוטלו על המיעוט הסיני במלזיה ואינדונזיה כמו איסור בעלות על אדמה ושילוב בבתי ספר מקומיים הובילו את הסינים לפתח מסחר בערים והקמת בתי ספר משלהם.המציאות היום היא שכלכלת מלזיה ואינדונזיה נשלטת באופן מוחלט ע"י המיעוט הסיני. הדבר מרשים במיוחד באינדונזיה בה מהווים הסינים פחות מאחוז מכלל האוכלוסייה ובמלזיה הם מהווים כרבע מכלל האוכלוסיה.

כמו שאתם מתארים לעצמכם מדובר במתכון לבעיות. ואכן יש כאלה והיו גם בעבר כולל פרעות וזוועות. אך המימדים של התופעות האלה היו לאין שעור פחות ממה שמוכר לנו מההיסטוריה המערבית.
זו נקודה למחשבה... אני משוכנע שהמינוריות היחסית של מעשי הפוגרום שבוצעו במיעוט הסיני נובעת מהאופי הרגוע והנוח של העמים המלאיים שמאכלסים את דרום מזרח אסיה. אך אולי גם היראה מסין היא חלק מהמשוואה.

בעיר מדן שבצפון סומטרה בה אני עובד ישנה קהילה סינית גדולה מאוד של כ-400,000 איש . הקהילה הסינית במדן היא היחידה מכל הקהילות הסיניות באינדונזיה ששמרה על השפה הסינית במקביל לשימוש בשפה האינדונזית המקומית. הקהילה הסינית במדן קשורה יותר עם קהילות סיניות בסינגפור ומלזיה מאשר עם קהילות סיניות אחרות באינדונזיה. הסיבה היא קירבה גיאוגרפית . גם בסינגפור ומלזיה הסינים שמרו על השפה במקביל לשפה המלזית המקומית (מלזית ואינדונזית הן אותה שפה בהבדלים של מבטא. כמו ההבדל בין אנגלית אמריקאית לבריטית).

בסינגפור יש מצב מעניין בו הסינים מהווים רוב אבל מתנהגים כמיעוט.עד 1965 סינגפור הייתה חלק ממלזיה אז החליט השלטון המרכזי בקואלה לומפור שאינו מעוניין באותו אי דרומי בעל רוב סיני. החשש המלזי היה איבוד הרוב המלאי במדינה ולכן ויתר על סינגפור שהייתה פרובינציה עם רוב סיני , זה שיפר את היחס הדמוגרפי במלזיה לטובת המלאים. ההתנתקות היה תהליך שיצר מתיחות רבה בין שתי המדינות . ואם לא די בכך, לנשיא אינדונזיה באותה תקופה (סוקרנו) היו שאיפות אימפריאליסטיות לכלול את מלזיה וסינגפור באיחוד האיים האינדונזי. כל הסכנות האלו הפכו את סינגפור למקום שיש בו רוב סיני , אך מהווה מיעוט אזורי שצריך להגן על עצמו . באותה תקופה החלה להירקם ידידות מופלאה בין סינגפור לישראל .

סינגפור נזקקה לבניית צבא בדחיפות וישראל התאימה מאוד לעזור מכיוון שהייתה (ולצערנו עודנה)במצב דומה, מדינה קטנה מוקפת אויבים. כל נהג מונית בסינגפור יספר לכם (אחרי שתגידו שאתם מישראל) בהתלהבות אין קץ על המדריכים הישראלים שלו מהשירות הצבאי. שירות חובה בסינגפור.

אז מה הוא היחס של הסינים בתפוצות אסיה לאימא סין? הרבה כבוד וגאווה מההתפתחות הגדולה שעשתה סין בשנים האחרונות. מבחינת הסינים , סין אינה מעצמה חדשה אלא מעצמה היסטורית שקמה לתחייה. 

____________________________________________________________________________________________________________

הנה כי כן, מאפיינים סינים רבים מזכירים לנו את עצמנו. לא פעם נדמה לי שאתה לומד על עצמך הכי הרבה על ידי התבוננות באחר. במיוחד שהאחר כל כך שונה. כל כך דומה. 


אמנון דנציג
  


 נוה מילוא
 

מפת סינגפור


דגל סינגפוררוצים לדעת עוד
על סינגפור ?
לחצו כאן

 


 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

להתראות בשמחות  
נווה ואמנון  
 

 

 לטורים הקודמים של שריד - סינגפור:  לחצו כאן

 

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים