כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאור חג הביכורים המוצלח מה דעתך על השתלבות תושבי ההרחבה בשריד
[תוצאות]


 
 
מונה:


 

 

"שריד סינגפור" פרק שמיני - סליחה. בבקשה. תודה.
 פורסם בתאריך: 10/4/10 
 _____________________________________________________________________________________________________

שלום לכולם, עוד חוזר הניגון.
איך שאנו לא הופכים בזה, כל הכתיבה כאן עוסקת במרחב הבין-תרבותי. זהו הפזמון החוזר. ההבדל הגדול נעוץ בכך שאנו חיים מחוץ לאזור הטבעי שלנו.
איננו "עובר אורח" במובן של טייל. יש לנו זמן להתבונן וללמוד על עצמנו בעוד אנו מנסחים לעצמנו
את אשר אנו רואים. 
 
אמנון:

טיול שבת עם ענת בפארק המקדש את המסורת הסינית והיפאנית.
רק מי שמכיר את ההיסטוריה המקומית מבין איזה מאמץ אדיר הוא לעשות זאת. המסורת הסינית מוצגת בפסלים של גיבורים מלפני מאות בשנים. הגיבורים הם לרוב מעצבי תודעה של זמנם. האם הם עדיין רלווטים להיום? וודאי שכן, בסינגפור אין דבר ליד המקרה.הכול מכוון כדי ליצור אומה חדשה. יש מאין. ענת כהרגלה, שומעת ציפורים. מפתחת דיאלוג עם צלם ציפורים חמוש בניקון אימתנית. הבחור בן 70 פלוס, היה חייט כל חייו. עבד מבוקר ועד לילה כדי להעניק חינוך הגון לילדיו. התמקד בבגדי גברים. בצוק העיתים פנה לביגוד חתונות. הוסיף נדבך של צילום המשפחות המאושרות. ילדיו, כמובן, לא המשיכו בעסק. למדו, השכילו ועובדים במקצועות חופשיים. מכר את העסק וחיי חיים פשוטים ונוחים של פנסיונר. שבת-ראשון הוא בא לפארק ומצלם ציפורים. מצא אתגר חדש. אתגר נוסף ומתגמל יותר הוא טיפול בפנסיונרים של אזור מגוריו. מתכנסים במתנ"ס בערבים. אחת לחודש המשטרה מגיעה כדי לשמוע מה חדש. מה קורה. (חוסר) שביעות רצון. כך משמרים קשר עם העם. והצלם שלנו, נהפך לסלבריטי. יקיר העם. מוזמן לקבלות פנים עם הנשיא וכיו"ב כיבודים. האיש מתנדב בכל רמ"ח ושס"ה זוכה לפנסיה בעלת משמעות של עשייה חברתית.

נימוס
הגריז של החיים. "דויד, להביא לך שתייה מחו"ל?". אה, אמנון, בוודאי. אחרי שבוע:"דויד, להביא לך שתייה, מה אתה אומר?". מממ.... אמנון רעיון טוב. מה אתה מציע? וכך עד הנסיעה. דויד לא רצה ולא רוצה שתייה. גם לא מלונדון. הוא פשוט לא אומר לא. אין כאן לא. אתה צריך להבין לבד.

מוניות
נסעתי מהמשרד ללקוח. אירוע יומיומי. והפעם, נפלתי על נהג שלא ידע את הדרך. לקח לו 35 דקות במקום 15 דקות תקניות. "סורי סר, סורי סר, סורי סר" נשמע בתוך המונית פעמים רבות. "סר, כמה אתה רגיל לשלם? זה התשלום שתשלם לי. לא מגיע לי יותר. פישלתי בגדול".

משוב מתוחכם
ביקורת מאוד לא מקובלת. משוב אמיץ וישיר, מצרך נדיר. צריך להטות אוזן חכמה במיוחד כדי להבין את הרווח שבין המילים. ואז כתבה לי הקולגה הסינגפורית שלי כך: "מתוך הרצון להיות נחמד, לפעמים צריך גם להיות לא נחמד. אז בבקשה, אני רוצה שתבין שצריך להבין זאת אחרת..." והיא לא איבדה עניין ולא טסה לארץ אחרת. היא פשוט רוצה לומר לך כך שתהיה במיטבך בפעם הבאה. ואללה, שיעור.

אסטטיקה וניקיון
אני מעלעל בעיתון ומשכנע את האצבעות לא לדלג על העמודים על ידי הרטבה חוזרת של הלשון. אצבע ולשון. אלפירה הנחמדה, גוערת בי בגבות מכווצות: "אמנון, כך לא עושים. אתה לא מבין שזה מלוכלך". מאז, כשאני מעלעל בעיתון, מוודא שהיא לא צופה בי כאשר הלשון פוגשת את האצבע.

ארוחת צהרים
החל משעה 11:30 ועד 14:00 כל אדם שתפגוש ישאל אותך האם אכלת כבר את ארוחת הצהריים. האם היה טעים. חשבתי, אולי, מדובר בנימוס או חילופי מילים כשאין מה לומר. אז לא. ארוחת צהריים היא נדבך חשוב מאוד במהלך היום. דילוג ארוחות "כי אנו ממהרים", סליחה... עת לכול דבר.
בפוד קורט (מרחב אכילה מדוכנים שונים) מצטופפים אנשים עסקים בחליפות, עובדי ידע בלבוש "ביזנס סמארט" (מכנסיים מחוייטים וחולצת כפתורים איכותית) ופועלים בלבוש מסודר. כולם. הארוחה זולה. טובה. הצפיפות רבה. יושבים באותו שולחן אנשים מחברות שונות. לאומיים שונים. תווי פנים ושערות מכל המגוון האנושי. ועל הכול משוך רוך ונחמדות. נעימות שבא לבכות. 
 
 

תמונות מהגן הסיני

פגודה בגו הסיני

מקיסרי סין

עוד קיסר סיני

נוף בגן הסיני

קונפוציוס פילוסוף סיני בעל השפעה מכרעת על תרבות סין

דרקון בגן הסיני


נוה:

ישראלים אוהבים לטייל לחו"ל. בין אם מדובר בטיול של אחרי הצבא, טיול לחו"ל בחופשה, טיול מאורגן ע"י מקום העבודה או טיול של "מתגייסים וטסים". אנחנו הישראלים נמנים על העמים שאוהבים לטייל בעולם. לא כל העמים כאלו . למשל אני יכול לספור על יד אחת את מספר התיירים הצרפתים שפגשתי בחיי. ישנם גם עמים רבים שפשוט אין להם הכסף הנדרש לטייל. אני לא עונה על ההגדרה תייר משום שאני חי במקומות בהם אני שוהה. בזכות זה זכיתי לראות דברים שאורח לרגע לא רואה. הנה רשימה של מנהגים שונים ממנהגינו , וזה בלשון המעטה.

• הוזמנתי לטקס טרום קבורה מוסלמי של אבא של אחת העובדות שלי. בכניסה לבית יושבים על כסאות ומתכבדים בכיבוד קל ומשקאות. ואז, בשלב מסוים, מזמינים אותך להיכנס לבית. שם זכיתי לראשונה בחיי לראות איש מת במציאות. הושבתי בין קבוצת אנשים שישבה מסביב לגופה שהייתה מונחת במרכז הסלון. לא היו תפילות, רק שיחות חולין בין היושבים. המנוח היה מלובש בבגדים רגילים כשחתיכות נייר טואלט תקועות בנחיריו, כנראה על מנת לספוג נוזלים נפלטים. ובאוזניו כנראה על מנת שלא ישמע מה אומרים עליו היושבים סביבו. אני לא זוכר על מה שוחחתי עם הסובבים אותי אבל אני בטוח שבהתחשב בנסיבות אתם תסלחו לי על כך.

• חג הקורבן הגיע , בסטות לשחיטת בקר מוקמות בכל פינת רחוב. בואו לא נתייפיף , גם אצלנו שוחטים בקר. רק שאצלנו ילדים קטנים לא מתרוצצים בין השוחטים וצופים בכל התהליך בעניין רב. לא מדובר במקום היחידי בו נחשפים ילדים אינדונזים למה שאצלנו מכונה "זוועה". בטלוויזיה האינדונזית אין צנזור של מראות "קשים לצפייה". גופות מרוטשות וחלקי גופות מפיגועים בעיראק ואיך לא? מאזורינו, הם מנת חלקן של מהדורות החדשות בכל שעה ביום. נשאלת שאלת השאלות , הכיצד יכול להיות שרמת האלימות בחברה האינדונזית פחותה לאין שיעור מזו אצלנו? לימור ליבנת לטיפולך!

• לחברה שלי יש מספרה. לקוחות רבים וטובים של המספרה הם "ליידי בוייז" (Lady Boys ) או כפי שהם מכונים במערב , טרנסגנדרים .(גברים הומואים שמתלבשים ומתנהגים כנשים). במלאת שנה למספרה ערכה חברתי מסיבת רחוב. במה הוקמה בקדמת הבית והמוזמנים הרבים נהנו מהופעות שהוכנו על ידי להקת הליידי בוייז. תארו לעצמכם את הסצנה הבאה, נכבדי הכפר מלווים באימאם המסגד, נשים דתיות עם כיסוי ראש וילדיהן יושבים בשורה ראשונה ומתמוגגים מהופעתם המשעשעת של הומואים מוצהרים.

• קבלו את "משטרת הרמזורים". פטנט אינדונזי גאוני לאכיפת מרותם של הרמזורים על הנוהגים. אחרי כישלונם המתמשך שנים של רמזורי אינדונזיה לכוון את התנועה החליטה בשנת 2005 משטרת אינדונזיה לעשות מעשה . שוטרים הוצבו במרכז כל צומת מרומזר כשתפקידם לנופף בידיים בתנועת "סע" כאשר הרמזור מתחלף לירוק ו"עצור" כשמגיע האדום. אתם בטח שואלים את עצמכם האם לא הייתה מספיקה נוכחות שוטרים בקרבת הצומת בכדי להרתיע את הנהגים ובכך לגרום להם לציית למופע הרמזור? ובכן, בתקופת טרום משטרת הרמזורים גם ובעיקר השוטרים היו עוברים באדום כך שהאינדונזי הממוצע לא היה עושה את ההקשר המתבקש בין נוכחות משטרה בקרבת הצומת לבין החובה לעצור באדום. אגב משטרת הרמזורים פועלת בכל צומת עד ימים אלו.

• "בוקר טוב נוסעים יקרים, כאן הקברניט מדבר אליכם. אני מקווה שעבר עליכם לילה נעים בטיסתנו. אנו משייטים כרגע בגובה 40,000 רגל ובקרוב נתחיל את הנמכתנו לשדה התעופה צ'אנגי שבסינגפור. ברצוני לידע אתכם כי הכנסת סמים לסינגפור עונשה מוות. שיהיה לכם בוקר נהדר." (הודעת הקברניט בסינגפור איירליינס לקראת הנחיתה).

• "והרי הודעה ממשרד התרבות. "אזרחים יקרים, אנו מבקשים להזכירכם החוקים לטיפול בדגל הלאומי לאחר יום העצמאות.: חובה להסיר את הדגל מקדמת הבית והחלונות בתוך שבועיים לאחר יום העצמאות. אין לכבס את הגדל עם שאר הכביסה אלא רק בנפרד. אם הינכם מעוניינים להפטר מדגל ישן עליכם להביאו לנקודת איסוף הדגלים במשרד הפנים . חל איסור מוחלט על השלכת הדגל לאשפה." (הודעת רדיו מטעם משרד התרבות הסינגפורי לקראת יום העצמאות).

עוד חוזר הניגון ...  והדרך עודנה נפקחת לאורך ...  מצפה עוד לך עובר אורח
 


אמנון דנציג
  


 נוה מילוא
 

מפת סינגפור


דגל סינגפוררוצים לדעת עוד
על סינגפור ?
לחצו כאן

 


 

 
 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

להתראות בשמחות  
נווה ואמנון  
 

 

 לטורים הקודמים של שריד - סינגפור:  לחצו כאן

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים