כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאיזה מפלגה תצביע בבחירות הקרובות?
[תוצאות]


 
 
מונה:


 

 

"שריד סינגפור"  חלק שני
 פורסם בתאריך: 21/12/09
 _____________________________________________________________________________________________________

הסדרה שלנו מתיימרת להיות סדרת טעימות מהמזרח הרחוק. החיים מגלגלים אתנו למקומות שונים כאן במזרח. אנו חווים את המקום דרך האנשים המקומיים. המנה הראשונה עוסקת במגזר המחוק בכל מדינה. המגזר של החלשים. כל חברה ומדינה נבחנת באופן בה מתייחסים לחלשים ולעניים. אנו נחשפים לכך במהלך החיים שלנו כאן במזרח הרחוק. נוה רואה ושומע את הקולות וגם עושה מעשה. ירחיב בהמשך.
מי שאצה לו הדרך, נוכל לסכם שאם החיים גלגלו אותך להיות עני ומסכן, לא מומלץ באינדונזיה. בסינגפור – מומלץ מאוד! העוני והחולי הרבה יותר נוח בסינגפור. רשת הבטחון הכלכלית והסוציאלית חזקה וקשוחה. מכל הבחינות.
 
נוה:
שלום לכולם
אני מודה שאני קצת נרגש לכתוב לאתר של הקבוץ. עברו 16 שנים מאז עזבתי לטובת אתגרי החיים למיניהם. אבל בפנים אני עדיין שם, בין השבילים. כמו הרבה חברה שעזבו ,אבל בעצם לא עזבו. בשבע השנים האחרונות זכיתי לבלות את רוב זמני בדרום מזרח אסיה. בעיקר באינדונזיה. בימים אלה אני מפתח עסק למחזור פריטים למיניהם ושאר אשפה ,למטרת יצור תיקי אפנה לנשים. תוכלו לראות במה מדובר באתר שלי www.milosgreenbag.com
נכון,זה נישמע קצת בלתי צפוי עבור משהו שבא מרקע של ספורט מקצועי. באמת ההשתלשלות שהביאה אותי לתחום ארוכה מאוד. בטורים הבאים אחזור פה ושם לסיפורים שליוו השתלשלות זאת.
במסגרת השהות שלי באינדונזיה נחשפתי לאורח חיים שונה בתכלית ממה שהכרתי במקומות אחרים שחייתי בהם בעבר, בעיקר בישראל.
דברים, שבמערב נראים טריוויאלים הם לא נחלת כל העולם. למשל מים נקיים מהברז (אם בכלל יש ברז ולא אמבטיה לצבירת מים שנשאבו מהבאר). או אספקת חשמל רצופה כל שעות היממה.
מצד שני לא חסרים פה גם דברים שיש לנו מה ללמוד מהם. כמו למשל צניעות, שמחת חיים וסבלנות. בהחלט סבלנות, הרבה מאוד סבלנות. אינדונזיה היא מעצמה עולמית בסבלנות . המקום הזה בורך בכמות בלתי נגמרת של זמן. אני חושב שעל כל יום ישראלי תוכלו לקבל שבוע אינדונזי לפחות.
בטורים הבאים אנסה לביא קצת מהחוויות שקשורות בשהות שלי באינדונזיה, גם כמובן בסינגפור שם אמנון ואני מהווים המשך של השכונה הדרום מזרחית.
נשתמע - נווה

אמנון:
לפני כשנה וחצי הגעתי לדרום אפריקה לועידה שעסקה במגזר הפיננסים הגלובאלי. במהלך הועידה הלכנו חנוטים כהלכה בעניבות וחליפות. האנשים ששרתו אתנו היו אנשים שגרים מחוץ לעיר. את השבת המרתי בטיול מקיף עם מקומי בכל המקומות הבעייתים ביותר. שעור קשה ומאלף לכל החיים. מכאן, החלטתי, בכל מקום שאהיה בעולם, דבר ראשון אנסה להבין את המגזר המחוק. המגזר שאיש לא רוצה לראות ולדעת עליו.
הדבר הבולט לעין בסינגפור: לא רואים מחוסרי בית. אין. לאחר סדרת שאלות בנושא אמרו לי ידידים קרובים (מייק וליאו) שהדבר אסור לפי החוק. כל חסר בית מפונה למקום שאף אחד לא רואה. לינה, אוכל וטיפול רפואי ניתן על ידי הממשלה.
הנושא הטריד את מנוחתי, ובקשתי לבקר במקום. יועצת סוציאלית של מהגזר הציבורי הסכימה להיפגש עימי: "לא, לא תוכל לבקר אך בוא נדבר".
הומל'ס נכנסים למגורים תחת משטר קפדני וקשוח. לרוב מדובר באנשים שיצאו ממסלול החיים הרגיל מסיבות שונות. אנשים שידם לא משיגה דיור הוגן רשאים לפנות לדיור במקומות זולים מאוד. אוכל ומועדונים ניתנים חינם לנזקקים (לרוב קשישים). מהתרשמות זריזה מדובר באוכלוסיה חלשה ביותר. מטופלת בחיוך וכבוד רב. המשבר הכלכלי האחרון דחק שכבה שלמה למטה. משפחות אלו נהפכו לחסרי בית ונזקקים לעזרת הממשלה.
ארגונים שונים (הנתמכים על ידי הממשלה) פועלים במרחב הקשה הזה.
הדיור בסינגפור מחולק לכמה רמות:
• הרמה הבסיסית (HDB) מאפשרת לאזרח לשכור דירה ל – 99 שנה. המחירים משתנים. אתה יכול לבחור היכן לגור אך המיקום הסופי נעשה באופן מרוכז. על ידי הממשלה. אין מקום "לגטאות" אתנים. בכל בניין יש תמהיל באחוזים קבועים (לפי המשקל באוכלוסיה).
• לזרים ולמקומיים הרוצים בכך יש מתחם מגורים (Condo) שהינו יקר בהרבה.
• העשירים המקומיים יכולים לקנות בית פרטי. מדובר בעשירים ממש!
החינוך הבסיסי זול מאוד. ההכוונה לבתי ספר הטובים נעשה על סמך השגי התלמידים. לחץ עצום מופעל על נוער בגלאים 10-18 כדי שיוכלו להתקבל לבתי ספר המובילים. התופעה בולטת במיוחד במשפחות מהמעמד הבינוני-הגבוה. אם הילד/ה לא יתקבל לבית הספר המבוקש, סיכוייו להמשיך את ההצלחה הכלכלית של הוריו, בעייתית. ההורים לחוצים ומלחיצים.
מערכת הבריאות הרגילה בסנגפור רמה גבוהה ביותר. הכל מתקתק כמו שעון שוויצרי. אם נגזר עליך לחלות, בוא לכאן...

כמו שאמרנו, מסכן להיות בחרת, המנע מאינודונזיה, בוא לסינגפור.
הטעימה הבאה תעסוק במזונו של האדם: אוכל.
חג אורים שמח
אמנון ונוה 
 


אמנון דנציג
  


 נוה מילוא
 

מפת סינגפור


דגל סינגפוררוצים לדעת עוד
על סינגפור ?
לחצו כאן

 לטור הקודם: לחצו כאן

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים