כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאור חג הביכורים המוצלח מה דעתך על השתלבות תושבי ההרחבה בשריד
[תוצאות]


 
 
מונה:


   
"חודשי חופשי" - סיכום חודש דצמבר 2016 
 
מאת: שלי כהן-לב
היה זה חודש מלא אור וגיל. התקבצו בו יחדו חנוכה, חג המולד וערב השנה החדשה. ואנו? - חגגנו את כ-ו-ל-ם. מי את חנוכה, מי את חג המולד, מי את סילווסטר ומי את שלושתם. שנה טובה !!
והחל מסיכום זה, לשנה החדשה - מדור חדש, בסוף הטור: "זכרונותי מאפריקה". 

מאת: שלי כהן לב  |  פורסם בתאריך: 2/1/2017 
שפע איחולים וברכות חמות
• לרון פקר, ירדן ביסקר ושון מול, עם השחרור מצה"ל. הצלחה בהמשך הדרך.
• לירדן הרוש, עם היציאה לשרות לאומי.
• לטוני ביסקר, עם הגיוס לצה"ל.
• להורים תמר ושי חמדי, לאח ארז, לסבתא שולי וסבא יורם ולכל המשפחה, להולדת הבן – תומר.
• לאליה וליאור בוזגן להולדת הבן, אח לארבל. ברכות לסבתא שרית וסבא אוריאל ולכל המשפחה.
• לחברי שריד החדשים: ליעד ירון, מור שיבולת-ירון, שי ורינת סלוצקי, יואל איזנברג, מיכל פרידמן איזנברג, אורנית לבנה בכור, דוד בכור, חגית (נימרי) מרום, ארנון מרום, אופיר (ויסבוך) מאור, ניר מאור, אלעד ויסבוך, אדם ילינסקי, שני שטיין ילינסקי, אלה (ברק) קופמן,  רונן קופמן, אביבית ברק, הדר נץ (כוזר), רון כוזר, נועה דרורי.קבלת שבת
• ביום שישי, 2 בדצמבר, ארחנו את אילה נוי מאיר על ״הכל אודות נפלאות עץ הזית ושמנו״. אילה היא מנהלת בית הבד האקולוגי המשפחתי ״ריש לקיש״ במושב ציפורי, אגרונומית טועמת ושופטת של שמן זית, וגם נציגה בשולחן הזית במשרד החקלאות.
• ביום שישי, 9 בדצמבר, ארחנו את חובב בכר אשר סיפר לנו על כלים לניהול קונפליקטים, ומדוע בחר לעסוק בנושא זה. "הקונפליקט ואני" - זה הסיפור. חובב הוא יועץ אישי ומשפחתי, מלווה אנשים בתהליכים אישיים ומקצועיים.
• ביום שישי, 16 בדצמבר, ארחנו את עודד צנטנר, מקיבוץ גן שמואל, אשר הקרין לנו סרטים קצרים וסיפר סיפורים מרתקים. צנטנר הוא במאי סרטי וידיאו, במאי עריכה ותסריטאי, כותב טקסטים בחריזה משוכללת, יוצר סרטי זיכרון, סרטים לארועים משפחתיים וארגוניים, קליפים, סרטים דוקומנטרים, דרמות קצרות, סרטי הדרכה ועוד.
• ביום שישי, 23 בדצמבר, ארחנו את נמרוד שתיל, דר' לבלשנות עברית מקיבוץ שניר בנושא "המילים המיוחדות של חנוכה".

טיול הקיבוץ
ביום חמישי, 8 בדצמבר, התקיים הטיול לתל אביב.
את החוויה סיכמה חווה בומס:
"ביום חמישי חורפי יצאנו בגשם שוטף לתל אביב עם תפילה בלב שהגשם יסתיים לקראת סיום הנסיעה. יאמר לזכות הנרשמים שכולם התייצבו למרות הגשם ולמזלנו, כאשר ירדנו מהאוטובוס בתל אביב חדל הגשם.
שמענו הסברים על הפסיפס בכלבו שלום, בקרנו בנחלת בנימין עם סיפורי ההסטוריה של המקום כולל מלון נורדאו שמתפקד כמלון לשעה לזוגות נשואים לא בהכרח זה לזו.
בקרנו באזור התחנה שהפך היום לאזור של חנויות בוטיק אך מכיל הרבה סיפורי הסטוריה גם על הטמלרים וסיימנו בביקור בנווה צדק כולל מרכז סוזן דלאל וסיפוריו ההסטוריים. זה היה טיול הסטוריה וספורים ברחובות תל אביב.
עייפים ומרוצים חזרנו הביתה לקראת חצות".
קונצרט
בשבת, 17 בדצמבר, התקיים בבית המוסיקה "קפה קונצרט" – שילוב דורות בצלילים – רנסנס ובארוק.
השתתפו:
יונתן ארזי – חליליות / חליל
חנה לבנסברג – חליליות
עדה רמון – חליליות
נעה שירוון – חליליות
יונתן ברק – צ'מבלו
יעל בוקס - שירה

הפנינג שכזה
בשבת, 24 בדצמבר, התקיים במועדון לחבר הפנינג תוצרת מקומית.
ומה היה שם? –
בירה Beered שמייצר אייל אטיאס
יין מיקב הבוטיק של גידי צור
ריבות מעשה ידיה של מרסל כהן
ציורים של גיורא כהנא
דוכן המבורגרים ושתיה קלה
דוכן של "לוכדי חלומות".
יאיר האדיר
ביום שני, 12 בדצמבר, מדינת ישראל קיבלה את מטוסי ה"אדיר" בטקס חגיגי שנערך בבסיס חיל האוויר בנבטים, בנוכחות נכבדים רבים מהארץ ומן העולם. בין הנכבדים הרבים, נכח גם יאיר חרמוני שלנו, אשר כידוע היה אחד מטייסי חיל האוויר הראשונים.
יאיר מספר (בקצרה) את  סיפורו:
"לפני 65 שנים, בשנת 1951 ממש כמו היום, בסוף דצמבר סיימתי כטייס מצטיין את קורס הטיס מס' 5, ראשון מבין 65 נבחרים שיצאו לדרך. עקב כך נשלחתי להשתלמות בטיסה על מטוס דו-מנועי, ומשם כוונתי לטייסת המוסקיטו – קרב הפצצה (F15 של אז), שהחלה להתרחב.
נדרשתי לחתום לקבע לשנה נוספת, אולם, הנהלת קיבוץ שריד ואסיפת הקיבוץ, שצפו בהתקדמותי, סרבו לחתימה או עזיבה.
כיוון שהגעתי לקורס טיס 'מקוצר', בגין היותי חייל מן הגדנ"ע ועתיד לחזור כמדריך נערים – לא נצרכתי לחתום פן אודח במהלך הקורס, כמו רבים, שתמיד היה בלתי צפוי ובהפתעה.
ואני הופתעתי והפתעתי בהשתלשלות העניינים את כל היוצאים לדרך.  לקראת מלחמות ישראל הצפויות, נקראתי למילואים ואימונים לקרבות אל טייסת 140 של ביה"ס לטיסה. שלב מתקדם זה נרשם בספר הטייסת וקיימים סימוכין ותמונות. מאז, אני מוזמן אחר כבוד רב לחגיגות ויובלות שעוברת הטייסת הגדולה והחזקה ביותר של חיל האוויר עד היום, וגם בימים אלו עם הגעתם של מטוסי F15 ובשמם הישראלי – "אדיר".
ארועי חנוכה
• בשבת, 24 בדצמבר, הדלקנו נר ראשון של חנוכה במועדון לחבר, שרנו וזללנו סופגניות.
• ביום שלישי, 27 בדצמבר, נערכה הדלקת נר רביעי של חנוכה.
מיד לאחר מכן חזינו בדר' מולקולה - מופע מדעי מלהיב ומרהיב, וכמובן הסבנו לארוחת החג החלבית והחגיגית, בה כלל התפריט מיני פסטות, סלטים, לביבות ועוד.  היה מדליק !!!
מצעד הלמפיונים, שנועד לצאת ממגדל המים ולהסתיים בחדר האוכל – בוטל בשל מזג האוויר הסגרירי.

• ביום ראשון, 1 בינואר, חגגו ותיקי שריד את חג החנוכה במועדון לחבר. בתכנית הופיעו חגי ואנדריאה  - זוג מוסיקאים שחיים בצפון ומופיעים בכל הארץ. תכניתם מורכבת ממוסיקת פולקלור מאירלנד ומאזור האיים הבריטים, משירים ישראלים בעיבודים מיוחדים בגישה אישית שלהם, ומקטעים מקוריים שנכתבו בהשראת נופים בגליל.
אנדריאה, בוגרת האקדמיה למוסיקה בירושלים, שרה ומנגנת בגיטרה ובכלי הקשה, נולדה באנגליה ומופיעה מגיל צעיר במועדוני פולק. חגי, בוגר בית הספר רימון, מנגן בכלי נשיפה, חלילים שונים מכל הגדלים והסוגים, סקסופונים וגם דיג'רידו, כלי שנראה מוזר, ונשמע מוזר עוד יותר...
רותי פינקל דאגה לכיבוד חנוכה חמים וטעים.
שנה חדשה
מפאת ההתרגשות לקראת השנה החדשה, הוקדמה מסיבת הסילווסטר והתקיימה ביום שישי, 30 בדצמבר. הספירה המסורתית לאחור נערכה כך:  עשר-תשע-שמונה-שבע-שש-חמש-ארבע-שלוש-שתיים-אחת!!!   -  שבת שלום !!!!!!

אבלות

• משתתפים בצער המשפחה, במות חברתנו היקרה - חוה ספר. הלוויה התקיימה ביום שישי, 2 בדצמבר, בקיבוץ שריד.
הספד מרגש כתב קורן לסבתא חוה:
"סבתה חוה לא בחרה בזקנה הארורה הזאת, בכל השנים האלה שהיתה תלויה בעזרת אדם אחר. לבה בגד בה בכך שהמשיך לפעום ללא הרף זמן כה רב, ריתק אותה למיטה וכפה עליה לדעוך לאיטה. היה זה בשבילה אורח חיים המנוגד לעקרונותיה החזקים ביותר. סבתא לעולם סירבה להיות נטל. היא סלדה מהרעיון שיעשו בשבילה ומעולם לא התלוננה שקשה לה, שכואב או שהיא סובלת ועצובה.
הזיכרון הוא דבר מתעתע. סבתא לא השאירה אחריה כתובים או תיעוד אחר ורק מעשיה הם אלה המשמשים אותנו לזכור את דמותה. הזיכרון שלי מסבתא או הדברים שהייתי רוצה להידמות לה בהם ילוו אותי אני מניח בהמשך דרכי. הייתי רוצה להיות כמותה למשל ברוחב הלב, וביכולת לתת. סבתא חוה לא הפסיקה לתת כל מה שהיה לה. החומר לא דיבר אליה ומה שלא שימש למחייתה הקפידה להעביר ולהעניק לאחרים. הייתי רוצה להיות כמותה בצניעות ובאהבת החינם. סבתא ידעה להחמיא ולהתפעל מיכולותיהם של האנשים סביבה. ראתה את הצד הטוב של כל אחד וידעה למחול על עלבון וכעס. הייתי רוצה גם להידמות לה בזוגיות ארוכת השנים עם סבא, שתמיד היתה על מי מנוחות, שתמיד ידעה אהבת אמת על פי דרכה להעריך ולפנות מקום לצרכיו ורצונותיו של האחר.
לסבתא שהיה קשוחה מהחיים האלה היתה נקודת תורפה אחת ופצע שלא הגליד מעולם. סבתא שאיבדה את נורית נשאה את האובדן הנורא כל רגע ורגע. על פי דרכה שלא להעיק היא לא היתה מעוניינת לדבר בנושא. לעיתים היה נדמה כאילו חשבה שאם לא תזכיר את הדבר מספיק זמן יתכן ותוכל לשכוח. היום הדבר מובן לי יותר מאי פעם עד כמה התהום הזו לא ניתנת למילוי.
סבתא שמחה בי ובכל נכדיה. משפחתנו הייתה לה מקור גאווה ושמחה גדולה. ביתם של סבא וסבתא היה לי לבית, למקור ידע, אהבה ותמיכה. גם המקום הזה, הקיבוץ, היה ביתה ומשפחתה לא פחות. היא שמרה על חברות קרובה עם חברי השלמת קיבוץ ה' אתם הגיעה לשריד, היתה נרגשת עד עמקי נשמתה מהחגים והאירועים שהתקיימו פה ובודאי כאשר פה ושם גם נכדיה השתתפו בהם לאורך השנים.
זכיתי בכך שסבתא היתה בחתונה שלי עם לרה ואפילו הכירה והחזיקה את בתנו איילה. ידעתי שזה משמח אותה מאוד ובמילים אחרות השמחה שלי היתה לה לשמחה.
כמעט מאה שנה חלפו מהיום שנולדה ועד למותה. תקופת חיים וזמן שקשה לתפוס. את שארית חייה העבירה לצד ובזכות האני שטיפלה בה במסירות רבה מאוד. האני היתה שם בעיקר בשבילנו כדי שנוכל להמשיך את שגרת החיים שלנו ללא הפרעה.
סבתא שלא האמינה בשום כח עליון אלא באדם עצמו תיקבר פה ליד סבא שהיה האדם החשוב לה ביותר".


• משתתפים בצערו של יאיר ארד, מנהל אגודת המתישבים, במות אמו – אסתר. הלוויה התקיימה בקיבוץ אלונים.

• משתתפים בצערה של הודיה רמון והמשפחה, במות האם – אטל ז'אק. הלוויה התקיימה ביום ראשון, 18 בדצמבר.
• משתתפים בצערו של אמנון גליל והמשפחה במות הבת – רונית.

זכרונות מאפריקה (בהמשכים. מצונזר..)אוקטובר 2003. טיסת אתיופיאן איירליינס לאנטבה, עם עצירת ביניים באדיס אבבה. סה"כ
9 שעות...
יצאתי לאוגנדה, ארץ היהודים - על פי הצעתו של שר המושבות הבריטי צ'מברליין לתיאודור הרצל שלנו. טוב, אנו יודעים את סוף המעשה, ובכל זאת נסעתי להיווכח, האם טעינו בהתנגדותנו להצעה הבריטית ?.
מרגע שעליתי למטוס לאפריקה – אני בטיול ארוך ומתמשך. כל רגע בשהותי הוא חוויה נפלאה. אני מתמסרת לאווירה המיוחדת, למראות, לקולות, לריחות. זו ההרפתקה הגדולה והמספקת.

באוגנדה, האדם הלבן -  MZANGO בלשון המקומיים, הוא המיעוט יוצא הדופן.
לא רק ישראלים ומשפחותיהם מתגוררים בקמפלה - בירת אוגנדה.  ניתן לפגוש אירופאים, אוסטרלים, אמריקאים. כולם מתגוררים בוילות רחבות ידיים, סביב להן צמחיה טרופית מטופחת בידי גנן הבית. לכל משפחה צוות הכולל מטפלת, מבשלת, עוזרות, מאבטחים ונהג רכב שטח ממוגן, גדול ומפואר, המסיע את בני הבית על פי צרכיהם. הוילות הללו מגודרות בחומות גבוהות ומערכות בטיחות מגינות על המשפחות מפני גנבים וחורשי רעה.

המקומיים, שחורים, לבושים בגדים צבעוניים שאינם תואמים שום אופנה מערבית מוכרת. כמו הבגד משמש אותם לצורך כיסוי מערומיהם, והם נשלפו באקראי מתוך ערימת אריגים מזדמנת. לרוב, הם פוסעים יחפים, זקופים ובקצב מדוד ואיטי משהו. לאן פוסעים כולם ?
עורם שחום מאד, שרירי, מבהיק. משהו קסום בתנועתם.
עיניהם גדולות, שחורות, חודרות, ישירות, בהן הבעה ידידותית, מקבלת, שלווה וחייכנית שאינה תואמת את ציפיותי מבני אנוש החיים בדלות משוועת, על פי אמות מידותי המערביות.
וזה בדיוק הדבר שמרתק אותי באפריקה – ההתמזגות עם הטבע. הכל ראשוני, 'פשוט', טבעי.  בשלווה הזו אני מצליחה להתחבר אל רגשותי הכמוסים ביותר, מחשבותי המודחקות ביותר. כל הקליפות שעטיתי על עצמי בעולמי – השלתי מעלי בקלות מדהימה. כשרונות, תאוות, שאיפות באים כאן לידי ביטוי בקלות מדהימה.
אפריקה כל כך יפה, כל כך שלווה, אנשיה נפלאים, נופיה טבעיים. אפריקה מספקת גרוי לכל החושים. כאן מתקיימים כל התנאים, גם הפכים: שקט ושלווה מחד והתרגשות גדולה מאידך, אשר במחשבה שניה יתכן שאינם סותרים זה את זה, כי רק בשלווה הזו ניתן להתרכז ולחוש באמת את כל היופי והטוב שהמקום מציע, ועצם התחושה הנפלאה הזו היא שממלאה בהתרגשות גדולה.
המשך בחודש הבא...


נתראה בשנת 2017 .  שנה טובה !!!

 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים