כניסה לחברים  |  הרשמה 

 
  
חדש באתר


 
 
דבר העורך
 
 

שלחו מייל בכל בעיה/ שאלה/ הבהרה/ תיקון/ תמונת מצב/ סרטון נחמד/ חדשות או כל דבר 
saridtv@sarid.org.il
 
  

   
לאור חג הביכורים המוצלח מה דעתך על השתלבות תושבי ההרחבה בשריד
[תוצאות]


 
 
מונה: 

רפתות גדולות בקיבוצים בעמק יזרעאל עברו מתנובה לשטראוס
"מציעה עבור חלב גולמי 3% יותר מתנובה"

 
הרפתות שהחליטו לעבור ממוקמות בקיבוצים שריד, משמר העמק ועין השופט

פרסם באתר:  תודה מיוחדת לרם בן-יעקוב שביא ראשון את הידיעה
 

3 רפתות קיבוציות גדולות ששיווקו עשרות שנים את החלב הגולמי שלהן לתנובה, עוברות לשווק אותו לשטראוס, ממנה יקבלו תוספת של 3%-2% ל"למחיר המטרה" (התמורה לחלב הגולמי שמקבלות הרפתות מהמחלבות). על המעבר הזה מדווח מקומון הקיבוצים ה"דף הירוק".

הרפתות שהחליטו, על פי הדיווח, לעבור מתנובה לשטראוס הן הרפתות בקיבוצים שריד, משמר העמק ועין השופט. גובה התשלום הנוסף יהיה מותנה באיכות החלב שתקבל שטראוס מאותן רפתות.

מחיר המטרה נקבע בנוסחה מורכבת בידי ועדת מחירים המשותפת למשרדי החקלאות, האוצר ומועצת החלב. מדובר במחיר מינימום, אך אין מניעה למחלבות לשלם לרפתות מחיר גבוה יותר, אלא שבדרך כלל מקפידות המחלבות שלא לשלם מעל מחיר המינימום כדי לא ליצור תחרות שתפגע ברווחיותן.

מדי שנה בעונת הסתיו מאפשרת מועצת החלב לרפתות להעביר את השיווק ממחלבה למחלבה אך ברך כלל גם הרפתות לא ממהרות לעבור ממחלבה למחלבה.

המחסור בחלב בקיץ האחרון, שנמשך גם בימים אלה ובעקבותיו הן מתקשות לספק לחניות המכולת ולרשתות השיווק את הביקוש למוצרים השונים בעיקר לחמאה, ששורר בה מחסור בולט, הביא לתחרות אגרסיבית בין המחלבות על יצרני החלב, בעיקר אם אותם יצרנים מייצרים גם חלב בכשרויות בד"צ למיניהן.

מנהל הרפת בקיבוץ שריד שבה 310 פרות חולבות ומכסת יצור חלב של 3.5 מיליון ליטר, אמר כי שטראוס הגישה לקיבוץ הצעה אטרקטיבית המגלמת תוספת הכנסה של 140 אלף שקל לשנה. רפת שריד משווקת חלב ב-7 מיליון שקל לשנה ומרוויחה 800 אלף שקל לשנה.

הדף הירוק מדווח כי שטראוס תממן ב-70 אלף שקל גידור מחודש של הרפת ו-70 אלף שקל נוספים תשלם בעד החלב (מותנה בעמידה בקריטריונים של איכות).

מרכז משק באחד הקיבוצים שעדיין מחזיק במניות תנובה באמצעות הארגונים הכלכליים האזוריים של הקיבוצים אמר כי קיבוצו ישמח לחזור לשווק לתנובה, אם החברה תחליט להתעשת ולהתמודד עם האתגר שמציבה לה שטראוס.

מנכ"ל ארגון מגדלי בקר יעקב בכר, אמר לאחרונה כי בשל המחסור בחלב, החלו המחלבות לנהל תחרות אגרסיבית על יצרני החלב ודווח כי כמה מחלבות מוכנות לשלם ליצרנים תוספת של עד 10 אגורות (5.1%) לליטר לתמורה ("מחיר המטרה") שהן משלמות ליצרנים בעד חלב גולמי. לאחרונה הסתכם מחיר המטרה ב-1.97 שקלים לליטר. כאמור, חלק מהמחלבות מתנות את התשלום הנוסף לרפתות במעבר יצרני החלב ליצור "חלב חרדי", ואינן מסתפקות בכשרות הרבנות הראשית.

יצוין כי הגורמים הכלכליים בהנהגת התנועה הקיבוצית, המליצו ליצרני החלב בקיבוצים לבחון את האפשרויות לעבור ליצור חלב חרדי על מנת להגדיל את הכנסתם. לאחרונה עבר קיבוץ הזורע ליצור חלב חרדי ובכך רשם הכנסה נוספת של 200 אלף שקל לשנה.

מתנובה טרם התקבלה תגובה.


 


עוד באותו נושא: בואו להצביע בסקר: מה דעתך על ההחלטה לשווק את החלב שלנו לשטראוס ? |  הרפת בשריד  | 80 שנה לרפת בשריד


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

לייבסיטי - בניית אתרים